Wikibiopedia

 

Georg Christoph von Breitenbauch

Georg Christoph von Breitenbauch (* 16 października 1658 w Dreźnie; † 18 listopada 1737 w St. Ulrich) był królewskim polskim i elektorskim saksońskim komisarzem powiatowym i dyrektorem rycerstwa kanclerskiego powiatu turyńskiego, a także właścicielem posiadłości St. Ulrich, Stöbnitz i Bucha.

Życie

Georg Christoph von Breitenbauch pochodził z turyńskiej rodziny szlacheckiej von Breitenbauch i był synem Melchiora Heinricha von Breitenbauch i Sophii Elisabethy, z domu von Hünicke.

Podobnie jak wielu członków jego rodziny, rozpoczął wyższą karierę administracyjną w służbie dynastii Wettinów. Po śmierci ojca odziedziczył wraz z braćmi jego posiadłość. W 1680 r. sprzedał odziedziczoną posiadłość Oechlitz swojemu szwagrowi Hansowi Juliusowi von Biesenroth, radnemu i gubernatorowi Saksonii-Wissenfels.

Georg Christoph von Breitenbauch był właścicielem majątku Gleina w latach 1673-1683. Był żonaty z Ursulą Elisabetą wdową von Werthern, z domu von Berbisdorff.

Jego synem był Heinrich August von Breitenbauch, królewsko-polski i elektorski radca dworu w Dreźnie, a wnukiem Georg August (* 28 sierpnia 1731 r. w Wilsdruff; † 15 września 1817 r.), poeta i uczony.

Literatura

August Wilhelm Bernhardt von Uechtritz: Wiadomości dyplomatyczne dotyczące rodzin szlacheckich: ... jak te z v. Berlepsch, v. Breitenbauch, v. Bünau, v. Dürfeld, v. Einsiedel, v. Erdmannsdorf ... dotyczące, tom 2, wydawnictwo Hamann, 1791

Genealogical Handbook of the Nobility, Noble Houses A Volume XXV, strona 124, tom 117 pełnej serii, C. A. Starke Verlag, Limburg (Lahn) 1998, ISSN 0435-2408

Tablica genealogiczna rodziny v. Breitenbuch, 1964

Genealogisches Handbuch des Adels, Adelige Häuser A Band XII, C. A. Starke Verlag, Limburg (Lahn) 1973.

Matthias Donath: Czerwone szewrony na niebieskim tle. Rodzina von Breitenbuch (Breitenbauch) w Saksonii i Turyngii, Edition Sächsische Zeitung, 2016.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności