Wikibiopedia

 

Rudolph Heinrich von Nostitz

Rudolph Heinrich von Nostitz, zmodernizowany Rudolf Heinrich von Nostitz, (* 3 marca 1674; † 18 października 1750 w Mochau) był królewskim polskim i elektorskim saskim starostą i właścicielem dworu.

Życie

Pochodził z górnołużyckiej rodziny szlacheckiej von Nostitz, która od 1682 r. mieszkała na zamku Reichstädt. Jego rodzicami byli Caspar Christoph von Nostitz (* 18 maja 1654; † 5 lutego 1697) i jego żona Susanna Luitgard von Nostitz z domu von Bünau z rodu Püchau.

Podobnie jak wielu członków jego rodziny, rozpoczął karierę administracyjną na dworze w Dreźnie i awansował na stanowisko starosty. Na przykład w 1739 r. do jego oficjalnych obowiązków należało zbadanie zarzutów defraudacji środków publicznych przez urzędników miejskich w Kamenz. Oskarżenie zostało wówczas potwierdzone.

Jego majątek obejmował posiadłość Lüttewitz w pobliżu Döbeln, którą po jego śmierci przejęła jedna z jego dwóch córek. Rudolph Heinrich von Nostitz był żonaty z Magdalene von Nostitz, z domu von Düerfeld. von Düerfeld i pozostawił po sobie dwie córki, Henriettę Wilhelminę von Schütz, która wyszła za mąż za Amtshauptmanna von Schütz i mieszkała w Erdmannsdorf koło Augustusburga w Rudawach, oraz Erdmutha Christiana († 1791), która wżeniła się w szlachecką rodzinę von Breitenbuch i poślubiła owdowiałego Gottloba Ernsta von Breitenbauch auf Petzkendorf. Jego najmłodszym synem był Gottlob von Nostitz. Jego dwie córki zostały wyznaczone jako spadkobierczynie przez jego brata Johanna Friedricha von Nostitz w jego testamencie, zdeponowanym w Langensalza w 1756 roku, na wypadek jego bezdzietnej śmierci. Sukcesja faktycznie miała miejsce w 1770 roku.

Literatura

Robert Luft: Nostitz (również Nostiz, Nostic). W: Nowa Niemiecka Biografia (NDB). Volume 19, Duncker & Humblot, Berlin 1999, ISBN 3-428-00200-8, s. 353 (wersja zdigitalizowana).

Christian Knauth: Von dem Ursprunge, Herkommen, Alterthum und Ausbreitung des Hochberühmten Geschlechts derer Herren von Nostitz, und Deren ersten Stammhause in Ober-Lausitz. Fickelscherer, Görlitz 1764 (kopia cyfrowa)

Gottlob Adolf von Nostitz i Jänckendorf, Karl von Nostitz-Wallwitz (red.): Beiträge zur Geschichte des Geschlechts von Nostitz. 4 broszury. Gressner & Schramm, Leipzig 1874-1977. vol. 2, s.204.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności