Wikibiopedia

 

Eliana Pittman

Eliana Pittman (Eliana Leite da Silva; ur. 14 sierpnia 1945 w Rio de Janeiro) - brazylijska piosenkarka.

Pittman została wyszkolona jako muzyk przez swojego ojczyma, saksofonistę Bookera Pittmana. Debiutowała w Little Club w Beco das Garrafas, w 1963 roku pracowała przez rok w Argentynie, a po powrocie wydała z ojczymem LP New Sound Brazil Bossa Nova. Na zaproszenie Jacka Paara wyjechała z rodzicami do USA i wystąpiła w jego programie telewizyjnym. Następnie Playboy Clubs zatrudnił ją na tournée po czternastu stanach USA. W 1965 roku wróciła do Brazylii na tournée po swoim rodzinnym kraju.

W 1966 roku nagrała swój pierwszy przebój - Niltinho. Po śmierci ojczyma wycofała się na jakiś czas z życia publicznego, zanim nagrała LP É Preciso Cantar. Pod tym samym tytułem zrealizowała spektakl w Teatro de Bolso. Sukcesem komercyjnym było jej nagranie samby enredo “O Mundo Encantado de Monteiro Lobato” szkoły samby Mangueira.

W latach 1968-1971 Pittman odbył trasę koncertową po Argentynie, Wenezueli, Portugalii, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Francji i Hiszpanii. W Cannes prowadziła Midem z Sachą Distel. Wzięła również udział jako aktorka w filmie Capitães de Areia, francuskiej produkcji o Jorge Amado. Nowy przebój miała w 1972 roku z Esse Mar é Meu João Nogueiry. Po sporadycznych występach w kolejnych latach, nową trasę koncertową rozpoczęła dopiero w 2001 roku w Rio de Janeiro. Od 2005 roku miała występy w kilku serialach telewizyjnych.

Źródła

Eliana Pittman na AllMusic (angielski)

Eliana Pittman w bazie Internet Movie Database (angielski)

Eliana Pittman na Discogs

Pokrewne

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności