Wikibiopedia

 

Angélica María

Angélica María (ur. Angélica María Hartman Ortiz 27 września 1944 w Nowym Orleanie w stanie Luizjana) - meksykańska piosenkarka i aktorka.

Życie

Córka muzyka Arnolda Frederica Hartmana, zadebiutowała w filmie już w 1950 roku w filmie Pecado producenta Gregorio Walersteina. Po kilku innych filmach zadebiutowała w teatrze w 1955 roku w sztuce La Mala Semilla. W 1960 roku wystąpiła w sztuce El Canto De La Cigarra u boku Manolo Fábregasa. W tym samym roku wzięła udział w jednej z pierwszych telenowel, Cartas De Amor, oraz miała swoją pierwszą piosenkarską rolę w filmie Las Hijas Del Amapolo.

Od 1961 roku ukazywały się pierwsze płyty LP Angélica Marías, występowała też w innych filmach. W 1965 roku nakręciła w Hiszpanii film Fray Torero z Paco Camino. Do 1970 roku wystąpiła już w 70 filmach, nagrała kilkanaście płyt i zdobyła pięćdziesiąt nagród w USA i Ameryce Południowej. W 1973 roku singiel Tu Sigues Siendo El Mismo sprzedał się w USA w milionie egzemplarzy. W 1975 roku wyszła za mąż za muzyka Raúla Vale.

Oprócz pracy nad innymi nagraniami oraz udziału w filmach i telenowelach, wystąpiła w komedii teatralnej Papacito Piernas Largas z 1977 roku, która w ciągu trzech lat została wystawiona ponad tysiąc razy. W 1980 roku wystąpiła w spektaklu La Historia Del Cine jako piosenkarka, tancerka i impersonatorka. Z Show La Magia De Angélica Maria występowała w całej Ameryce od Chile do Nowego Jorku w latach 1983-1985.

W 1987 roku wystąpiła ze swoją matką Angélicą Ortiz w komedii muzycznej Una Estrella, a kolejny wspólny występ nastąpił w 1990 roku w sztuce Mama Ama El Rock. W 1993 roku Angélica María zadebiutowała jako śpiewaczka operetkowa w La Viuda Alegre. W następnym roku wystąpiła w sześciuset częściowej telenoweli Agujetas De Color De Rosa. W 1995 roku po raz pierwszy wystąpiła w sztuce dla dzieci La Isla De Los Niños. W 1998 roku wraz z córką Angélicą Vale założyła Producciones Angélica Ortiz i zadebiutowała produkcją komedii muzycznej La Cenicienta.

W 2001 roku Angélica María po raz pierwszy wzięła udział w słuchowisku radiowym La extraña señorita Felton. W następnym roku rozpoczęła talk show z udziałem kobiet z problemami menopauzalnymi. W 2003 roku wystąpiła u boku Sônia Bragi w filmie José Bojórqueza Morze marzeń.

Pokrewne

Astrid Frank

Gudrun Mebs

Monika Gruber

Julia Engelmann

Michaela May

Eva Bay

Angelika Milster

Barbara Nüsse

Isabela Souza

Juliana Paes

Huma Qureshi

Priyanka Bose

Shruti Haasan

Aislinn Derbez

Ana Bárbara

Andrea de Alba

Blanca Soto

Brontis Jodorowsky

Carla Morrison

Carolina Miranda

Dalia Hernández

Eréndira Ibarra

Guadalupe Pineda

Iazua Larios

Irma Serrano

Kitten Natividad

Loreto Peralta

Maya Zapata

Michael Ronda

Paulina Gaitán

Rosenda Monteros

Teresa Ruiz

Ximena Lamadrid

Zión Moreno

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności