Wikibiopedia

 

Don Adams (muzyk)

Don Adams, właściwie Hector Reay MacKay (ur. 13 maja 1943 w Glasgow, zm. 24 czerwca 1995 w Londynie) - brytyjski śpiewak jazzowy, bluesowy i soulowy, działający głównie w Niemczech.

Życie

Don Adams urodził się jako Hector Reay MacKay. Był najmłodszym z ośmiorga dzieci w rodzinie robotniczej, a później nazywał się Donald. Don zamiast Hector'a. W młodości był zafascynowany sportem bokserskim.Don Adams & The Flying szkocki był w Niemczech już we wczesnych latach 60-tych i wycieczki po klubach jazzowych i bluesowych, gdzie występował przede wszystkim w klubach GI amerykańskich sił zbrojnych. W tym czasie, wraz z zespołem The Flaming Stars, który również należał do Pete'a Bendera, nagrał między innymi piosenkę Jessie Hills Oop Poo Pah Doo, którą w 1965 roku opublikował w Label Metronome pod nazwą swojego założonego zespołu The Flying Scotch. Tytuł strony B Sweet and sour Tears sam napisał.Pod koniec lat sześćdziesiątych wyruszał z musicalowym projektem Hair w Niemczech, gdzie po rozwodzie osiedlił się w Monachium. Śpiewał tam krótko w zespole The Mochos i poznał w Domicile Olaf Kübler i innych muzyków sceny jazzu. W ramach spontanicznych sesji wkrótce wyrobił sobie reputację jako czerni głos Monachium. Po tym, jak w 1972 roku Joe Kienemann opuścił zespół śpiewający "Love Generation," przyjął jego stanowisko w Quintett. Poślubił swoją koleżankę, Gittę Walther, a małżeństwo rozeszło się już w 1976 roku. W 1974 roku przeniósł się z Love Generation do Hamburga na Les Humphries Singers, gdzie śpiewał do 1975. Peter Herbozheimer opublikował go w 1977 roku na albumie Touchdown.

W latach 1977-1979 opublikował trzy single wraz ze swoim zespołem disco w Monachium, w tym jedną z wersji Maxi. Członkowie zespołu byli poza nim Otis Lee, Ricci Hohlt i Sheila Yvonne Bonnick.Jego głos pogorszył się i najwyraźniej miał również problemy zdrowotne. Dwa razy był żonaty i ostatnio mieszkał w Londynie. Angie pochodzi z małżeństwa z Monachium (Jolyne Gollmitzer, ur. MacKay * 1982), z ostatniego małżeństwa z Polin Anną syn i córka.Don Adams zmarł w wyniku marskości wątroby. W 2007 roku jego album Watts Happening został ponownie odtworzony.

Dyskografia

(Tutaj tylko publikacje solowe)

Albumy w 1969: Watts Happening (Sunset Records / Nowa edycja 2007: Sonorama Records)

1972: The Black Voice (United Artists Records)

1977: Touchdown (Polydor) Singles1967: Dirty Angels / A new Day (z orkiestry Erwin Halletz; Ariola)

1968: Identity / Like a Man (Liberty Records)

1969: I can't stand living / That Feeling is gone (Orange)

1969: Soap Bubbles / Yesterday Hero (Orange)

1970: Pop Rock Black is Music (Maxi-Single; Discothèque De Paris)

1971: Look into a Mirror / Ev'ry Minute, Ev'ry Hour (Belter)

1975: Magazine Queen / Black Mama (Jupiter Records) Kompilacje1968: The Waves are high today i That Feeling is gone (na Sampler International Beat; Qualiton)

1969: Degeneracja (do Sampler Electric Underground; Sunset Records)

2007: Rest my Soul (na Sampler Groovy Therapy; Sonorama Records)

2012: Dirty Angels (do Samplera Baby, Shake ze Mnie!!!! Whale)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności