Wikibiopedia

 

Barry Adamson

Barry Adamson (ur. 9 czerwca 1958 w Moss Side) - brytyjski muzyk.

Biografia

Adamson dorastał w Manchesterze i już w młodym wieku zaczął zachwycać się muzyką. Jego pierwsza piosenka Brain Pain napisał w wieku 10 lat. Po szkole zaczął próbować być projektantem grafiki, ale pociął się na scenę punkową. Z byłym piosenkarzem Howardem Devoto założył magazyny. Grał tam E-Bass i pozostał członkiem zespołu aż do ostatniej chwili. Uczestniczył również w Devotos Soloalbum oraz w sukcesji Luxurii. Oprócz magazynów wpisał dwa pierwsze albumy Visage'a.Po zakończeniu magazynu Adamson uczestniczył w trzecim solowym albumie Pete'a Shelleya. W latach 1982 - 1983 wstąpił do The Birthday Party. Wraz z nimi opublikował debiutancki album debiutancki oraz albumy Prayers on Fire i Junkyard. Adamson przyłączył się do projektu Nick Cave and The Bad Seeds. Grał tam na czterech albumach.

W 1987 roku rozpoczął swoją solową karierę. Na Mute Records opublikował swój pierwszy EP The Man with the Golden Arm. Potem Moss Side Story. Album zawierał fikcyjną ścieżkę dźwiękową do thrillera. Wydał do tej pory osiem solowych albumów i uczestniczył w siedmiu ścieżkach dźwiękowych, m.in. dla Davida Lyncha Lost Highwaya i Olivera Stonesa Natural Born Killersa. Grał też na albumach kilku artystów, na przykład Lydia Lunch i Anita Lane. Adamson wyprodukował kilka remiksów dla artystów, takich jak Depeche Mode, The Jon Spencer Blues Blues Blues Blues Blues Blues Blue oraz nowe budynki.W 2013 roku wrócił do Bad Seeds: grał bas na dwóch piosenkach z albumu Push the Sky Away i zastąpił chorego Thomasa Wydlera podczas następnej tournee.

Muzyka Barry'ego Adamsona w 2003 r. służyła za podstawę do około 25-minutowego teatru tancerskiego Broken Fall z choreografią Russella Maliphanta. W roku 2022 odbędzie się nowa edycja baletu w Bawarskiej Operze Państwowej w Monachium. Od 2018 roku pojawiła się grupa piosenek Adamsona, z udziałem Steala Awaya.

Dyskografia

Z magazynami

Patrz magazynyZ twarzą w twarz

The Birthday Party

zobacz The Birthday Party with Nick Cave & The Bad Seeds

Inne

Soloalben

EP

Single

Dźwięki dźwiękowe

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności