Wikibiopedia

 

Mac Adams

Mac Adams (ur.

Życie i szkolenie

Adams studiował w Cardiff School of Art & Design w latach 1962-1967. W 1966 roku poślubił amerykańską Amerykankę Barbarę Whedon, która również tam studiowała sztukę. Adams ukończył studia na Rutgers University w New Jersey w Stanach Zjednoczonych, gdzie w latach 1967-1969 studiował Bob Watt u artysty Fluxusa. W 1969 roku, jeszcze jako student, brał udział w pierwszej wystawie "Soft Art" w Muzeum Stanowym New Jersey, gdzie prezentowali między innymi Richard Serra, Richard Artschwager, Keith Sonnier i John Chamberlain.

W 1970 roku przeniósł się do Nowego Jorku. W 2009 roku został profesorem w College w Old Westbury.

Wczesne prace: Tajemnica

W 1974 roku jego pierwsza seria "Mystery" została pokazana w legendarnej galerii Green Street Gallery w Soho w Nowym Jorku. W 1976 roku zaczął brać udział w wystawach w Galerii Johna Gibsona jako członek Ruchu Narracyjnego Arturze. Grupa "Narrative Art" była artystą koncepcyjnym, który łączył fikcyjne teksty ze zdjęciami. Adams poszedł własną drogą, w której nie używał tekstów, ale używał zdjęć jako semickiego podejścia do opowiadania, w którym zdjęcie stało się substytutem tekstu. Seria "Mystery" miała jakość filmu "Noir" z ekstremalnym zagęszczeniem.

W trakcie swojej działalności artystycznej Adams zdał sobie sprawę, że przestrzeń między obrazami jest równie ważna jak sam obraz. Użył nazwy "Narrative Void" (wyraz z technologii filmowej dla przestrzeni między poszczególnymi obrazami filmowymi), która opisuje znaczenie przestrzeni między obrazami. Prace te zostały pokazane na różnych wystawach sztuki amerykańskiej: na przykład od 1967 do 1977 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Houston. W 1977 roku był również uczestnikiem documenta 6 w Kassel. Jego prace pokazano między innymi w galerii Arnolfini w Bristolu w Anglii w latach 1975 - 1976, Galleria Studio G7 w Bolonii we Włoszech w 1978 roku lub Nigel Greenwood Gallery w Londynie w 1978 roku. Te wczesne prace fotograficzne miały ogromny wpływ na całe pokolenie artystów.

Równolegle do swoich prac fotograficznych, Mystery nieraz urządzał też duże instalacje przestrzenne, w których przedstawiał fikcyjne zbrodnie. Publiczność została następnie poproszona o odtworzenie historii poprzez interpretację i analizę sądową.

WSHADOW Works WSPARCIA I PRACY WYJAŚNIAJĄCE

W 1984 roku Mac Adams zaczął pracować z cieniami. Figuratywny cień został wyświetlony przez bardzo abstrakcyjne struktury, które były widoczne tylko w określonych warunkach oświetlenia. Stworzył liczne wielkie rzeźby cieni, które pracowały z światłem słonecznym na zewnątrz.

Adams stworzył ponad tuzin wielkich rzeźb zewnętrznych, na przykład Korean War Memorial w Battery Park w Nowym Jorku w 1991 roku jako pierwszy wielki pomnik wojny koreańskiej w Stanach Zjednoczonych.

Utwory kolekcjonerskie

Prace Maca Adama są częścią kolekcji w ponad 35 muzeach publicznych na całym świecie. Należą do nich m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, Centrum Pompidou w Paryżu, Muzeum Sztuki Kontemporalnej w La Jolla lub Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Luksemburgu.

Nagrody

2002: New York State University Chancellors Research Award for Excellence in Arts and Humanities

1988: New York State Fellowship for the Arts (Rzeźba)

1982: National Endowment Fellowship for the Arts (Rzeźba)

1981: Berlin, Deutscher Akademischer Vereindienst, Berliner Artistprogramm

1980: National Endowment Fellowship for the Arts

1977: National Endowment Fellowship for the Arts

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności