Wikibiopedia

 

Bogdan Jałowiecki

Bogdan Jalowietzki (ur. 13 grudnia 1967 r. w Katowicach, Polska) jest byłym siatkarzem reprezentacji Niemiec i obecnym trenerem.

Kariera

Urodzony na Śląsku Bogdan Jalowietzki rozpoczął grę w siatkówkę w 1982 roku w swojej ojczyźnie w GKS Katowice. W 1987 roku Jalowietzki przeniósł się do Niemiec, gdzie dołączył do zespołu ligi regionalnej MTV Mettmann. Ze względu na swojego niemieckiego dziadka, z łatwością otrzymał niemieckie obywatelstwo. Po sześciu miesiącach spędzonych w klubie Bundesligi Bayer Leverkusen w 1988 roku, Jalowietzki przeniósł się do ligowych rywali Moerser SC, z którymi odnosił wielkie sukcesy. W 1990 roku zdobył Puchar Europy CEV i był wicemistrzem Niemiec, w 1991 roku wygrał Puchar DVV i ponownie był wicemistrzem Niemiec, w 1992 roku zajął trzecie miejsce w Pucharze Europy Zdobywców Pucharów i został mistrzem Niemiec, aw 1993 roku ponownie wygrał Puchar DVV. W 1995 roku Bogdan Jalowietzki przeniósł się nad Jezioro Bodeńskie do VfB Friedrichshafen, gdzie szybko stał się czołowym graczem. Przez dziesięć lat był jednym z najlepszych blokujących w Niemczech i regularnie zajmował czołowe miejsca w rankingach Volleyball Magazine. W tym czasie Jalowietzki zdobył sześć mistrzostw Niemiec, trzy tytuły wicemistrzowskie i siedem zwycięstw w Pucharze DVV. Zajął również drugie i trzecie miejsce w Lidze Mistrzów. Bogdan Jalowietzki zakończył karierę w 2005 roku z piątym "dubletem".

W latach 1992-2003 Jalowietzki rozegrał 122 mecze międzynarodowe dla reprezentacji Niemiec.

Od 2009 roku Bogdan Jalowietzki jest współtrenerem Friedrichshafen Volley Young Stars, z którym jego syn Jan również grał w drugiej Bundeslidze.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności