DAIM (* 1971 w Lüneburgu; prawdziwe nazwisko Mirko Reisser) - niemiecki artysta graffiti. Najbardziej znany jest ze swoich wielkoformatowych graffiti w stylu 3D. Jest to uważane za jego znak rozpoznawczy. Z technicznego punktu widzenia jest zaliczany do najlepszych artystów graffiti na świecie.
Pierwsze prace graffiti DAIM stworzył w 1989 r., wtedy jeszcze pod pseudonimem CAZA, który zachował do 1992 r. W 1990 r. wykonywał już pierwsze prace na zamówienie, a w 1991 r., bezpośrednio po ukończeniu szkoły średniej, rozpoczął pracę jako niezależny artysta i od tej pory nazywa siebie DAIM. W 1996 r. rozpoczął studia na kierunku free art na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania w Lucernie (Szwajcaria). W 1999 roku DAIM wraz z artystami Gerritem Petersem (Tasek) i Heiko Zahlmannem (Rkt one) założył w Hamburgu wspólnotę studyjną getting-up. Kolektyw artystów od ponad piętnastu lat wspólnie realizuje projekty, które przyciągnęły także uwagę międzynarodową.
W trakcie swojej kariery artystycznej DAIM odbył już wiele podróży po całym świecie i uczestniczył w licznych wystawach w muzeach i galeriach. Zrealizował wiele projektów artystycznych, niektóre z nich jako pomysłodawca i współorganizator. Od 2005 r. DAIM jest reprezentowany przez Galerie ReinkingProjekte w Hamburgu. Od 2010 r. również w Galerii Max Weber Six Friedrich w Monachium.
Na początku lat 90. DAIM zrewolucjonizował scenę graffiti, wprowadzając nowy styl: Sławę przyniosło mu nieustanne odtwarzanie czterech liter nazwiska pisarza w trójwymiarowym stylu. Nie używał konturów liter powszechnie stosowanych w graffiti, lecz stosując efekty światła i cienia, rozmieszczał kolory w taki sposób, że sprawiały wrażenie, jakby litery unosiły się w przestrzeni i były namacalne. Jest on określany w scenie jako styl 3D. DAIM rysował fotorealistycznie jeszcze przed rozpoczęciem kariery grafficiarza i zainspirowany przez takich artystów, jak Van Gogh czy Dalí, zaniedbywał linie zewnętrzne, aby pozwolić kształtom wyłonić się raczej poprzez cieniowanie, a tym samym przedstawić je trójwymiarowo.
Prace Reissera często opierają się na przeciwieństwach, jak na przykład redukcja do czterech liter jego pseudonimu DAIM, które projektuje w złożone struktury kroju pisma. Poszczególne litery są skonstruowane, a jednocześnie często sprawiają wrażenie zdekonstruowanych.
Artyście udaje się konstruować litery w taki sposób, w jaki architekci projektują formy:
Jedna część prac jest bardzo pewna siebie i skierowana na zewnątrz, ponieważ zawsze chodzi w nich o przedstawienie własnego imienia w bardzo ujmujący sposób. Jednak w znacznie subtelniejszej części, która ujawnia się bardziej w procesie pracy artysty, prace te cechuje wielka powściągliwość, wewnętrzność, która może przybrać cechy niemal medytacyjne.
Oprócz klasycznej puszki sprayu, od 2007 roku DAIM tworzy również całe prace ścienne z różnokolorowych i szerokich papierowych taśm samoprzylepnych. Powstają rzeźby, obiekty i płaskorzeźby 3D, a także prace na papierze i wydruki cyfrowe.
Pierwszą pracę DAIM wykonał wraz z Björnem Warnsem, znanym obecnie jako kapitan zespołu Fettes Brot, i jego bratem, na domku elektrycznym znajdującym się za ogrodem domu jego rodziców. DAIM, wtedy jeszcze piszący pod pseudonimem CAZA, wykonał swoje pierwsze, jeszcze nielegalne graffiti w czasie, gdy scena w Hamburgu znajdowała się w fazie załamania po kilku aresztowaniach. Wpływy amerykańskie, także dzięki pierwszym wyjazdom do USA, odegrały pewną rolę, ale pierwszą książką graffiti artysty było Graffiti Live - Die Züge gehören uns. W związku z tym na jego styl wpłynęli przede wszystkim europejscy i niemieccy opryskiwacze. Zafascynowały go style firm Loomit, Skena i Zebster, które znalazły się w reportażu o monachijskich pchlich targach w ówczesnym Sternie. W pierwszych dwóch latach swojej kariery artysta poznał najpierw Hesha, a następnie Loomita, z którym później zrealizował wiele dużych prac ściennych w wielu krajach świata. Hesh przez kilka lat był jego partnerem we wspólnych pracach ściennych realizowanych głównie w Hamburgu i Nowym Jorku.
W 1995 roku DAIM i HESH zostali złapani przez policję na gorącym uczynku podczas malowania sprayem ściany boiska do koszykówki w szkole podstawowej nr 107 na Bronksie. Artyści musieli odpowiedzieć za uszkodzenie mienia, wtargnięcie na teren posesji i posiadanie materiałów graffiti. Możliwy wyrok może wynosić od prac społecznych do roku więzienia - poinformowała Charisse Campbell, rzeczniczka prokuratury. Oboje zostali jednak zwolnieni po przesłuchaniach, ponieważ wcześniej uzyskano zgodę nauczyciela plastyki.
DAIM jest współzałożycielem tcd (trash-can design), pierwszej ekipy, do której należał artysta. Jedną z najbardziej znanych ekip, do których należy DAIM, jest American FX Crew. W 1995 r. został zaproszony do Nowego Jorku i przyjęty do ekipy. Inne ekipy: fbi (Fabulous Bomb Inability), suk (Stick-Up Kids), es (Evil Sons) i gbf (Gummy Bear Front).
W 2009 r. DAIM wziął udział w projekcie ARTotale Uniwersytetu Leuphana w Lüneburgu. Do miasta zaproszono 36 międzynarodowych artystów ulicznych. W 2006 r. wziął udział w projekcie rzeźbiarskim sculpture@CityNord w Hamburgu. Kuratorem tej wystawy był również Rik Reinking. Realizował także projekty z firmą Opel (z Leną Meyer-Landrut) i Volvo (Volvo Art Session 2011 i 2013) oraz jest współinicjatorem wystaw Urban Discipline.
Wystawy Urban Discipline, których pomysłodawcą, kuratorem i organizatorem w 2000 r. był DAIM we współpracy z Gerritem Petersem i Heiko Zahlmannem, należą do najważniejszych wystaw graffiti na świecie. Os Gêmeos mówili w wywiadach o wielkim projekcie. Urban Discipline była jedną z pierwszych i do dziś największą wystawą graffiti, która pomogła takim artystom jak Daniel Man i Banksy zrobić ważny krok w ich karierze. Dla organizatorów ważna była walka o uznanie graffiti za formę sztuki w czasach, gdy graffiti nie było już uważane za zwykłe graffiti, ale wciąż nie traktowano go poważnie. Na pierwszą wystawę do Hamburga przyjechały międzynarodowe gwiazdy tej sceny. Najważniejsi przedstawiciele międzynarodowej sceny graffiti i street artu zbierali się przez kolejne dwa lata, podczas których projekt był nadal organizowany przez get-up. W 2001 roku, oprócz Os Gêmeos z Brazylii i Marthy Cooper z Nowego Jorku, w Alte Postsortierhalle na Stephansplatz w Hamburgu wystawiali się artyści z całej Republiki, a także z Brazylii, Austrii, Francji, USA i Szwajcarii. W 2002 r. 34 międzynarodowych artystów z całego świata po raz kolejny spotka się, aby wystawić swoje prace na 1700 metrach kwadratowych w halach Astra w dzielnicy St. Pauli w Hamburgu.
Inne bardzo znane projekty artysty powstały we współpracy z agencją Jung von Matt/Next dla tagged in motion i nextwall. W ramach projektu nextwall DAIM i inni artyści graffiti zaprojektowali ścianę, do której następnie dodano elementy interaktywne, takie jak kody QR i rozpoznawanie obiektów, umożliwiające przesyłanie informacji bezpośrednio do urządzeń mobilnych. Projekt Tagged in motion był pierwszym eksperymentem polegającym na połączeniu rzeczywistości rozszerzonej z graffiti. DAIM mógł w nim rozpylać swoje dzieło w przestrzeni przez okulary 3D, a następnie oglądać je w trzech wymiarach. W ciągu kilku pierwszych dni film na YouTube uzyskał ponad 500 tys. kliknięć. Otrzymał wiele nagród.
Przez dwa i pół roku DAIM i Heiko Zahlmann, jako dyrektor artystyczny, pracowali nad projektem Dock-Art we współpracy z Lotharem Knode. Graffito o powierzchni 2000 m² zostało odsłonięte w 2001 r. naprzeciwko Landungsbrücken w porcie w Hamburgu, na zewnętrznej ścianie doku nr 10 stoczni Blohm + Voss.
W ramach Mural Global, ogólnoświatowego projektu muralowego poświęconego Agendzie 21, DAIM zrealizował w 2001 roku mural o powierzchni 300 m² w São Paulo, wspólnie z brazylijskimi artystami graffiti Os Gêmeos, Vitché, Herbertem Baglione i Niną Pandolfo oraz niemieckimi artystami graffiti Loomit, Codeak i Tasek. Mural znajduje się pod wiaduktem szpitala Beneficência Portuguesa przy Avenida 23 de Maio i zawiera motywy powietrza, ziemi, wody i ognia.Do tej pory w ramach projektu Mural Global powstało 80 murali. Inicjatywa Farbfieber e. V. Düsseldorf, pod patronatem UNESCO. Projekt otrzymał Nagrodę za Innowacje w dziedzinie Socjokultury 2002 przyznawaną przez Fonds Soziokultur.
DAIM był również odpowiedzialny za kierownictwo artystyczne Zeichen der Zeit. Praca została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwyższe graffito na świecie. Wspólnie z Darco, Loomit, Hesh, Vaine i innymi, pod kierownictwem organizacyjnym Lothara Knode, w grudniu 1995 r. na fasadzie wieżowca w Hamburgu-Lohbrügge powstało graffito o łącznej powierzchni 300 m². Do wykonania dzieła o wysokości 30 m i szerokości 11 m artyści potrzebowali 1000 puszek sprayu. Przedstawia on kompozycję elementów pisanych i obrazkowych oraz cytaty z arcydzieł malarstwa ściennego.
Artysta jest reprezentowany w następujących kolekcjach (wybór):
Kolekcja Arsenale Novissimo, Wenecja
Kolekcja MuCEM, Marsylia
Kolekcja ArtFonds21, Frankfurt
Reinking Collection, Hamburg
Kolekcja Muzeum Klingspor, Offenbach nad Menem
2002: wstawanie w FREIRAUM, Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg.
2003: Młode prymitywy, Groeningemuseum, Brugia, Belgia.
2005: Already vergeben - Reinking Collection, Art Cologne, Kolonia.
2005: Pasja kolekcjonowania, Federkiel Collection/Reinking Collection , Alte Baumwollspinnerei Halle 14, Leipzig.
2006: Minimal Illusions - Works with the Rik Reinking Collection, Villa Merkel, Esslingen.
2007: ID, Stowarzyszenie Artystyczne Buchholz, Buchholz.
2007: tapingDAIM, ReinkingProjekte, Hamburg.
2007: Walls - L'arte al Muro, Fondazione Bevilacqua La Masa, Wenecja, Włochy.
2007: Wakin Up Nights, de Pury & Luxembourg, Zurych, Szwajcaria.
2007: Wciąż trwa i nie jest mądrzejsza, Von der Heydt-Museum, Kunsthalle Barmen, Wuppertal.
2007: Aktywne konstelacje, Dom Sztuki Miasta Brna, Republika Czeska.
2008: świeże powietrze śmiesznie pachnie, Kunsthalle Dominikanerkirche, Osnabrück.
2008: Nazywaj to, jak chcesz! Kolekcja Rik Reinking, KunstCentret Silkeborg Bad, Dania.
2009: Urban-Art - Prace z kolekcji Reinkinga, Weserburg Museum für moderne Kunst, Brema.
2010: DAIM - coming out, Galerie MaxWeberSixFriedrich, Monachium.
2011: Street Art - w międzyczasie w najgłębszej wschodniej Anglii, ptaki gromowładne odlatywały..., Von der Heydt Museum, Kunsthalle Barmen, Wuppertal.
2012: Corner to Corner - Hinz&Kunzt StrassenKunztEdition, Kupferdiebe Galerie, Hamburg.
2013: Abstrakcja 21 | DAIM&LOKISS, Galerie Hélène Bailly, Paryż, Francja.
2013: HANSEstreetartWORKS, MARTa Herford Museum, Herford.
2013: POESIA - Prace z kolekcji Reinkinga, Städtische Galerie Delmenhorst, Delmenhorst.
2014: Existenzielle Bildwelten | Reinking Collection, Weserburg Museum für moderne Kunst, Bremen.
2014: Poza melancholią. Reinking Collection | Museum für Völkerkunde Hamburg | 1, Museum für Völkerkunde Hamburg, Hamburg.
W 2001 r. w ramach trasy Graffiti World Tour DAIM odwiedził wiele krajów na całym świecie, m.in. Brazylię, Meksyk, Tajlandię, Australię i USA. Jednak zarówno przed, jak i po realizacji tego szeroko zakrojonego projektu artysta wiele podróżował, co przyniosło mu międzynarodową uwagę i wywarło wpływ na jego twórczość.
Fakt, że DAIM zaczął pokazywać swoje prace na jednej z pierwszych stron internetowych poświęconych graffiti, Art-Crimes, w 1996 r., a także na własnej stronie internetowej w 1997 r., doprowadził do znacznego rozpowszechnienia i uznania na całym świecie. Mimo że Stany Zjednoczone są uważane za kolebkę graffiti, amerykańscy sprejerzy również pozostawali pod wpływem europejskich trendów. BG138 z ekipy Tats potwierdza w wywiadzie, że Europa byłaby bardziej postępowa pod pewnymi względami, na przykład także w odniesieniu do stylu 3D i bardzo kooperatywnego sposobu pracy, jak to opisali DAIM i Loomit. W USA prace prowadzono także w Los Angeles i Miami. Crome, znany pisarz z Miami, opowiada o spotkaniu z DAIM i Loomitem i o tym, jak wielkie wrażenie wywarło na nim to, jak bardzo planują swoją pracę. Pisarz z Miami, Pest, opowiada o tym, jak DAIM i Loomit przyjechali do Miami i przywieźli ze sobą (niemieckie) puszki z aerozolem firmy Belton. Twórczość DAIM odcisnęła swoje piętno również w Argentynie: argentyńska scena graffiti zaczęła się rozwijać na początku lat 90. Wiele z tego rozwoju dokonało się dzięki wpływom artystów podróżujących, ale oddziaływanie dzieł można dostrzec także w Europie. Na przykład w Szwajcarii, gdzie DAIM wyjechał na studia w 1996 r., czy w Grecji, gdzie został zaproszony w 1997 r.
W trakcie swojej kariery zawodowej DAIM zrealizował kilka projektów charytatywnych: Współpracował z Gefangene helfen Jugendlichen e. V. przy projekcie, który polegał na wizualizacji podstawowej idei stowarzyszenia. Stowarzyszenie działa na terenie zakładu karnego i stawia sobie za cel przybliżenie młodym ludziom codziennego życia w zakładzie karnym. Jamliner jest projektem Państwowej Młodzieżowej Szkoły Muzycznej w Hamburgu oraz MusikSchulVerein e. V.. stowarzyszenie wspierające Młodzieżową Szkołę Muzyczną. Warsztaty graffiti i sztuki ulicznej Stylekickz dały młodym ludziom możliwość zrealizowania raz w roku projektu artystycznego przy profesjonalnym wsparciu oraz zdobycia kwalifikacji w dziedzinach, które są istotne w ich życiu. We współpracy z hamburskim magazynem ulicznym Hinz&Kunzt, DAIM opublikował pierwsze wydanie StrassenKunzt. Dwa razy w roku magazyn oferuje na sprzedaż prace artystów ulicznych w limitowanych edycjach. Artysta wsparł również swoimi pracami kilka aukcji charytatywnych, takich jak SOS-Kunststücke, 152 Kunst macht Schule oraz aukcje sztuki Stiftung Überleben.
45-minutowy reportaż Die Sprayer (Spryskiwacze), pokazany przez NDR w 1993 roku, towarzyszy DAIM wraz z innymi hamburskimi spryskiwaczami i analizuje graffiti jako zjawisko z pogranicza wandalizmu i sztuki.
Film dokumentalny o ekipie FX w reżyserii Philipa Thorne'a. FX - Wideo. (w języku angielskim) Produkcja: Abstract Video Inc, Seaford, NY, USA, 1989, długość: 90 min, VHS.
Film Urban Discipline - Graffiti-Art Documentation przedstawia prace Urban Discipline i portrety artystów graffiti z całego świata, których DAIM zaprosił do Hamburga, wraz z przygotowaniem wystawy w 2002 roku. Ostatecznie wyprodukowana płyta DVD nie została jeszcze wydana.
Film Bomb It z 2007 roku jest jednym z najbardziej rozbudowanych i szczegółowych dokumentów o ruchu graffiti. Stare i rzadkie oryginalne materiały filmowe przedstawiają najsłynniejszych i najlepszych artystów graffiti z całego świata.
AlterEgo portretuje 17 różnych artystów graffiti w 9 dużych miastach w 7 różnych krajach. Bohaterowie opowiadają m.in. o swoich motywacjach do wykorzystywania przestrzeni publicznej do osobistej ekspresji oraz o poglądach na rolę i pozycję graffiti w świecie sztuki. Wydano w 2009 r.
90-minutowy film dokumentalny Still on and non the wiser z okazji wystawy o tej samej nazwie w Kunsthalle Barmen w Von der Heydt Museum w Wuppertalu kreśli żywe portrety artystów poprzez bardzo osobiste wywiady, a także przedstawia proces twórczy dzieł przed wystawą.
Film Alltag von DAIM autorstwa Christiana Brodacka z 2012 r. pokazuje codzienne życie i pracę artysty podczas tworzenia pierwszego charytatywnego StrassenKunztEdition, który DAIM zrealizował we współpracy z hamburskim magazynem ulicznym Hinz&Kunzt.
DAIM: Szkice. W: Skoki w tył - Szkicownik. Wydanie trzecie, Backjumps, Berlin (1999) ISBN 3-9806846-0-1, s. 27.
Mirko Reisser, Pius Portmann: DAIMMATE: Rozwój graffiti. Lucerne School of Art and Design, Lucerna 1997 (podgląd ograniczony w Google Book Search [retrieved 27 stycznia 2014] Praca dyplomowa Piusa Portmanna, projekt roczny Mirko Reissera).
Christian Brodack: DAIM: graffiti-art. Eigenverlag, Hamburg 1998 (monografia).
Mirko Reisser, Gerrit Peters, Heiko Zahlmann (eds.): Urban Discipline 2000: Graffiti-Art. 1. edycja. Dyscyplina miejska: Graffiti-Art, No. 1. getting-up, Hamburg 2000, ISBN 3-00-006154-1 (ograniczony podgląd w Google Book Search [dostęp 2 lutego 2013] katalog wystawy).
Mirko Reisser, Gerrit Peters, Heiko Zahlmann (eds.): Urban Discipline 2001: Graffiti-Art. 1. edycja. Dyscyplina miejska: Graffiti-Art, No. 2. getting-up, Hamburg 2001, ISBN 3-00-007960-2 (ograniczony podgląd w Google Book Search [dostęp 2 lutego 2013] katalog wystawy).
Mirko Reisser, Gerrit Peters, Heiko Zahlmann (eds.): Urban Discipline 2002: Graffiti-Art. 1. edycja. Dyscyplina miejska: Graffiti-Art, No. 3. getting-up, Hamburg 2002, ISBN 3-00-009421-0 (ograniczony podgląd w Google Book Search [retrieved 2 February 2013] katalog wystawy).
Mirko Reisser, Lena Mwinkand, Sarah Behrend: DAIM: daring to push the boundaries. 1st edition. getting-up, Hamburg 2004, ISBN 3-00-014155-3 (ograniczony podgląd w Google Book Search [retrieved 2 February 2013] monografia).
Arne Rautenberg: grenzgaenger: ein buch über DAIM - mirko reisser. Pod redakcją Anne-Katrin Reinl. Eigenverlag, Hamburg 2008 (monografia).
Rik Reinking, Johannes Stahl, Belinda Grace Gardner, Arne Rautenberg: Mirko Reisser (DAIM) 1989-2014. red. 1. wydanie. Drago Media Kompany, Rzym 2014, ISBN 978-88-98565-01-6 (monografia).
Oliver Schwarzkopf (red.): Graffiti Art: Deutschland - Niemcy. (=Sztuka Graffiti, tom 1). Schwarzkopf & Schwarzkopf, Berlin 1994, ISBN 3-929139-58-8, s. 88-91, 101, 120-127.
Bernhard van Treeck: Writer Lexikon: American Graffiti. Edition Aragon, Berlin 1995, ISBN 3-89535-428-7, s. 38.
Scum, Cheech H, Techno 169: Teoria stylu: wyzwolenie alfabetu. Style Only Workgroup, Monachium 1996, s. 79-81.
Bernhard van Treeck: Graffiti Lexikon. Całkowicie zmienione. Nowe wydanie. Schwarzkopf & Schwarzkopf, Berlin 1998, ISBN 3-89602-160-5, s. 66.
Sebastian Krekow, Jens Steiner, Mathias Taupitz: HipHop-Lexikon: Rap, Breakdance, Writing & Co: Das Kompendium der HipHop-Szene. Lexikon Imprint Verlag, Berlin 1999, ISBN 3-89602-205-9, s. 91.
Sebastian Krekow, Jens Steiner: Bei uns geht einiges: Die deutsche HipHop-Szene. Schwarzkopf & Schwarzkopf, Berlin 2000, ISBN 3-89602-329-2, s. 155.
Sascha Verlan, Hannes Loh: 20² Jahre HipHop in Deutschland. 2. edycja. Hannibal Verlag, Höfen 2002, ISBN 3-85445-184-9 (ograniczony podgląd w Google Book Search [retrieved 16 stycznia 2014] 2nd revised edition).
Nicholas Ganz, Tristan Manco: Świat graffiti: Sztuka ulicy z pięciu kontynentów. Thames&Hudson, Londyn 2004 (niemiecki: Graffiti World: Street Art from five Continents. Schwarzkopf & Schwarzkopf, Berlin 2005, ISBN 3-89602-677-1, s. 176ff).
Hajo Schiff: wstawanie: zapach farby w powietrzu. W: Daty sztuki. Vol. 4, 2005, ISSN 1438-745X, s. 24-31.
Eva Martens, Petra Nietzky, Rik Reinking: sculpture@CityNord: The temporary sculpture project 2006, Galerie Borchardt, Hamburg 2007, ISBN 978-3-937014-53-1, s. 94-97 (katalog wystawy).
Julia Reinecke: Sztuka ulicy: subkultura między sztuką a komercją. 1. wydanie. Transcript Verlag, Bielefeld 2007, ISBN 978-3-89942-759-2, s. 22-35 (ograniczony podgląd w Google Book Search [dostęp 16 stycznia 2014 r.]).
Maximiliano Ruiz: Graffiti Argentina. Thames & Hudson, 2008, ISBN 978-0-500-51441-2, s. 8ff.
Ian Lynam: Równoległe pociągnięcia. Wordshape, Japonia 2008, ISBN 978-0-615-18307-7, s. 66-79 (wywiad i różne ilustracje monochromatyczne).
Kiriakos Iosifidis: Mural Art: Large Scale Art from Walls Around the World. Publikat Verlag, Mainaschaff 2008, ISBN 978-3-939566-22-9, s. 87-92, 143, 168, 223, 270ff.
Sven Nommensen, Iben From: Nazwij to jak chcesz!: Kolekcja Rik Reinking. KunstCentret Silkeborg Bad, Dania 2008, ISBN 978-87-91252-23-5, s. 22-25 (katalog wystawy).
Gerhard Finckh, Toke Lykeberg: wciąż aktualni i nie mądrzejsi: wystawa z udziałem wybranych artystów miejskich. Publikat Verlag, Mainaschaff 2008, ISBN 978-3-939566-20-5, s. 26ff, 76-83 (katalog wystawy).
André Lindhorst, Rik Reinking: Świeże powietrze pachnie śmiesznie: wystawa z udziałem wybranych artystów miejskich. Kehrer Verlag, Heidelberg 2009, ISBN 978-3-939583-94-3, s. 31ff, 98-103 (katalog wystawy).
Ingo Clauß, Stephen Riolo, Sotirios Bahtsetzis: Urban Art: Works from the Reinking Collection. Hatje Cantz, Ostfildern 2009, ISBN 978-3-7757-2503-3, s. 26ff, 142-145.
Magda Danysz, Mary-Noelle Dana: Od stylu pisania do sztuki: antologia sztuki ulicy. Drago, Włochy 2009, ISBN 978-88-88493-52-7, s. 224-227.
Deborah Lock: Książka o sztuce dla dzieci: wprowadzenie do najbardziej zadziwiających obrazów i rzeźb na świecie. Dorling Kindersley Verlag, 2009 (niemiecki: Das ist Kunst!: Alles über berühmte Gemälde und Skulpturen. Przełożyła Christiane Wagler. Dorling Kindersley Verlag, 2010, ISBN 978-3-8310-1592-4, s. 96).
Kiriakos Iosifidis: Mural Art, Vol. 3: Murals on Huge Public Surfaces Around the World from Graffiti to Trompe L'Oeil. Publikat Verlag, Mainaschaff 2010, ISBN 978-3-939566-28-1, s. 78ff.
Claudia Willms: Opryskiwacz w białym sześcianie. Tectum Verlag, Marburg 2010, ISBN 978-3-8288-2473-7, s. 17, 73.
Anouk Poelmann: Volvo Art Session 2011. Limitowana edycja. Edition A&Z, Zurich 2011, ISBN 978-3-9523913-0-3, s. 12ff, 48-57, 134ff.
Sven Nommensen, Christoph Selke: 10 lat - 62 wystawy. Kunstverein Buchholz, Buchholz i.d. Nordheide 2011, s. 44 (katalog wystawy).
Andrea von Goetz: Rezydencja artystyczna Bad Gastein: stypendyści 2011, VGS Art, Hamburg 2011, ISBN 978-3-00-036083-1, s. 68-78.
Arne Fiehl, Jonn Rübcke: I-Punkt Skateland Hamburg: 1990-2000, Boardstein Verlag, Hamburg 2012, s. 29, 93, 238ff.
Volvo Car Switzerland: Volvo Art Session 2013. Limitowana edycja. Edition A&Z, Zurich 2013, ISBN 978-3-9523913-2-7, s. 68-79, 94.
Annett Reckert, Rik Reinking: POESIA - prace z kolekcji Reinkinga. Städtische Galerie Delmenhorst, 2013, ISBN 978-3-944683-00-3, s. 174ff, 186ff.
Rik Reinking (red.): Street Art - tymczasem w najgłębszej Anglii wschodniej grasowały ptaki gromowładne. 1. edycja. Gudberg, Hamburg 2014, ISBN 978-3-943061-08-6 (katalog wystawy).