Wikibiopedia

 

DAIM

DAIM (* 1971 w Lüneburgu; prawdziwe nazwisko Mirko Reisser) - niemiecki artysta graffiti. Najbardziej znany jest ze swoich wielkoformatowych graffiti w stylu 3D. Jest to uważane za jego znak rozpoznawczy. Z technicznego punktu widzenia jest zaliczany do najlepszych artystów graffiti na świecie.

Życie

Pierwsze prace graffiti DAIM stworzył w 1989 r., wtedy jeszcze pod pseudonimem CAZA, który zachował do 1992 r. W 1990 r. wykonywał już pierwsze prace na zamówienie, a w 1991 r., bezpośrednio po ukończeniu szkoły średniej, rozpoczął pracę jako niezależny artysta i od tej pory nazywa siebie DAIM. W 1996 r. rozpoczął studia na kierunku free art na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania w Lucernie (Szwajcaria). W 1999 roku DAIM wraz z artystami Gerritem Petersem (Tasek) i Heiko Zahlmannem (Rkt one) założył w Hamburgu wspólnotę studyjną getting-up. Kolektyw artystów od ponad piętnastu lat wspólnie realizuje projekty, które przyciągnęły także uwagę międzynarodową.

W trakcie swojej kariery artystycznej DAIM odbył już wiele podróży po całym świecie i uczestniczył w licznych wystawach w muzeach i galeriach. Zrealizował wiele projektów artystycznych, niektóre z nich jako pomysłodawca i współorganizator. Od 2005 r. DAIM jest reprezentowany przez Galerie ReinkingProjekte w Hamburgu. Od 2010 r. również w Galerii Max Weber Six Friedrich w Monachium.

Praca

Na początku lat 90. DAIM zrewolucjonizował scenę graffiti, wprowadzając nowy styl: Sławę przyniosło mu nieustanne odtwarzanie czterech liter nazwiska pisarza w trójwymiarowym stylu. Nie używał konturów liter powszechnie stosowanych w graffiti, lecz stosując efekty światła i cienia, rozmieszczał kolory w taki sposób, że sprawiały wrażenie, jakby litery unosiły się w przestrzeni i były namacalne. Jest on określany w scenie jako styl 3D. DAIM rysował fotorealistycznie jeszcze przed rozpoczęciem kariery grafficiarza i zainspirowany przez takich artystów, jak Van Gogh czy Dalí, zaniedbywał linie zewnętrzne, aby pozwolić kształtom wyłonić się raczej poprzez cieniowanie, a tym samym przedstawić je trójwymiarowo.

Prace Reissera często opierają się na przeciwieństwach, jak na przykład redukcja do czterech liter jego pseudonimu DAIM, które projektuje w złożone struktury kroju pisma. Poszczególne litery są skonstruowane, a jednocześnie często sprawiają wrażenie zdekonstruowanych.

Artyście udaje się konstruować litery w taki sposób, w jaki architekci projektują formy:

Jedna część prac jest bardzo pewna siebie i skierowana na zewnątrz, ponieważ zawsze chodzi w nich o przedstawienie własnego imienia w bardzo ujmujący sposób. Jednak w znacznie subtelniejszej części, która ujawnia się bardziej w procesie pracy artysty, prace te cechuje wielka powściągliwość, wewnętrzność, która może przybrać cechy niemal medytacyjne.

Oprócz klasycznej puszki sprayu, od 2007 roku DAIM tworzy również całe prace ścienne z różnokolorowych i szerokich papierowych taśm samoprzylepnych. Powstają rzeźby, obiekty i płaskorzeźby 3D, a także prace na papierze i wydruki cyfrowe.

Wczesna kariera

Pierwszą pracę DAIM wykonał wraz z Björnem Warnsem, znanym obecnie jako kapitan zespołu Fettes Brot, i jego bratem, na domku elektrycznym znajdującym się za ogrodem domu jego rodziców. DAIM, wtedy jeszcze piszący pod pseudonimem CAZA, wykonał swoje pierwsze, jeszcze nielegalne graffiti w czasie, gdy scena w Hamburgu znajdowała się w fazie załamania po kilku aresztowaniach. Wpływy amerykańskie, także dzięki pierwszym wyjazdom do USA, odegrały pewną rolę, ale pierwszą książką graffiti artysty było Graffiti Live - Die Züge gehören uns. W związku z tym na jego styl wpłynęli przede wszystkim europejscy i niemieccy opryskiwacze. Zafascynowały go style firm Loomit, Skena i Zebster, które znalazły się w reportażu o monachijskich pchlich targach w ówczesnym Sternie. W pierwszych dwóch latach swojej kariery artysta poznał najpierw Hesha, a następnie Loomita, z którym później zrealizował wiele dużych prac ściennych w wielu krajach świata. Hesh przez kilka lat był jego partnerem we wspólnych pracach ściennych realizowanych głównie w Hamburgu i Nowym Jorku.

Niezgodność z prawem

W 1995 roku DAIM i HESH zostali złapani przez policję na gorącym uczynku podczas malowania sprayem ściany boiska do koszykówki w szkole podstawowej nr 107 na Bronksie. Artyści musieli odpowiedzieć za uszkodzenie mienia, wtargnięcie na teren posesji i posiadanie materiałów graffiti. Możliwy wyrok może wynosić od prac społecznych do roku więzienia - poinformowała Charisse Campbell, rzeczniczka prokuratury. Oboje zostali jednak zwolnieni po przesłuchaniach, ponieważ wcześniej uzyskano zgodę nauczyciela plastyki.

Załogi

DAIM jest współzałożycielem tcd (trash-can design), pierwszej ekipy, do której należał artysta. Jedną z najbardziej znanych ekip, do których należy DAIM, jest American FX Crew. W 1995 r. został zaproszony do Nowego Jorku i przyjęty do ekipy. Inne ekipy: fbi (Fabulous Bomb Inability), suk (Stick-Up Kids), es (Evil Sons) i gbf (Gummy Bear Front).

Projekty

W 2009 r. DAIM wziął udział w projekcie ARTotale Uniwersytetu Leuphana w Lüneburgu. Do miasta zaproszono 36 międzynarodowych artystów ulicznych. W 2006 r. wziął udział w projekcie rzeźbiarskim sculpture@CityNord w Hamburgu. Kuratorem tej wystawy był również Rik Reinking. Realizował także projekty z firmą Opel (z Leną Meyer-Landrut) i Volvo (Volvo Art Session 2011 i 2013) oraz jest współinicjatorem wystaw Urban Discipline.

Wystawy dyscyplin miejskich

Wystawy Urban Discipline, których pomysłodawcą, kuratorem i organizatorem w 2000 r. był DAIM we współpracy z Gerritem Petersem i Heiko Zahlmannem, należą do najważniejszych wystaw graffiti na świecie. Os Gêmeos mówili w wywiadach o wielkim projekcie. Urban Discipline była jedną z pierwszych i do dziś największą wystawą graffiti, która pomogła takim artystom jak Daniel Man i Banksy zrobić ważny krok w ich karierze. Dla organizatorów ważna była walka o uznanie graffiti za formę sztuki w czasach, gdy graffiti nie było już uważane za zwykłe graffiti, ale wciąż nie traktowano go poważnie. Na pierwszą wystawę do Hamburga przyjechały międzynarodowe gwiazdy tej sceny. Najważniejsi przedstawiciele międzynarodowej sceny graffiti i street artu zbierali się przez kolejne dwa lata, podczas których projekt był nadal organizowany przez get-up. W 2001 roku, oprócz Os Gêmeos z Brazylii i Marthy Cooper z Nowego Jorku, w Alte Postsortierhalle na Stephansplatz w Hamburgu wystawiali się artyści z całej Republiki, a także z Brazylii, Austrii, Francji, USA i Szwajcarii. W 2002 r. 34 międzynarodowych artystów z całego świata po raz kolejny spotka się, aby wystawić swoje prace na 1700 metrach kwadratowych w halach Astra w dzielnicy St. Pauli w Hamburgu.

oznaczone tagami motion & nextwall

Inne bardzo znane projekty artysty powstały we współpracy z agencją Jung von Matt/Next dla tagged in motion i nextwall. W ramach projektu nextwall DAIM i inni artyści graffiti zaprojektowali ścianę, do której następnie dodano elementy interaktywne, takie jak kody QR i rozpoznawanie obiektów, umożliwiające przesyłanie informacji bezpośrednio do urządzeń mobilnych. Projekt Tagged in motion był pierwszym eksperymentem polegającym na połączeniu rzeczywistości rozszerzonej z graffiti. DAIM mógł w nim rozpylać swoje dzieło w przestrzeni przez okulary 3D, a następnie oglądać je w trzech wymiarach. W ciągu kilku pierwszych dni film na YouTube uzyskał ponad 500 tys. kliknięć. Otrzymał wiele nagród.

Dock-Art

Przez dwa i pół roku DAIM i Heiko Zahlmann, jako dyrektor artystyczny, pracowali nad projektem Dock-Art we współpracy z Lotharem Knode. Graffito o powierzchni 2000 m² zostało odsłonięte w 2001 r. naprzeciwko Landungsbrücken w porcie w Hamburgu, na zewnętrznej ścianie doku nr 10 stoczni Blohm + Voss.

Mural Global

W ramach Mural Global, ogólnoświatowego projektu muralowego poświęconego Agendzie 21, DAIM zrealizował w 2001 roku mural o powierzchni 300 m² w São Paulo, wspólnie z brazylijskimi artystami graffiti Os Gêmeos, Vitché, Herbertem Baglione i Niną Pandolfo oraz niemieckimi artystami graffiti Loomit, Codeak i Tasek. Mural znajduje się pod wiaduktem szpitala Beneficência Portuguesa przy Avenida 23 de Maio i zawiera motywy powietrza, ziemi, wody i ognia.Do tej pory w ramach projektu Mural Global powstało 80 murali. Inicjatywa Farbfieber e. V. Düsseldorf, pod patronatem UNESCO. Projekt otrzymał Nagrodę za Innowacje w dziedzinie Socjokultury 2002 przyznawaną przez Fonds Soziokultur.

Znaki czasu

DAIM był również odpowiedzialny za kierownictwo artystyczne Zeichen der Zeit. Praca została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwyższe graffito na świecie. Wspólnie z Darco, Loomit, Hesh, Vaine i innymi, pod kierownictwem organizacyjnym Lothara Knode, w grudniu 1995 r. na fasadzie wieżowca w Hamburgu-Lohbrügge powstało graffito o łącznej powierzchni 300 m². Do wykonania dzieła o wysokości 30 m i szerokości 11 m artyści potrzebowali 1000 puszek sprayu. Przedstawia on kompozycję elementów pisanych i obrazkowych oraz cytaty z arcydzieł malarstwa ściennego.

Prace w kolekcjach

Artysta jest reprezentowany w następujących kolekcjach (wybór):

Kolekcja Arsenale Novissimo, Wenecja

Kolekcja MuCEM, Marsylia

Kolekcja ArtFonds21, Frankfurt

Reinking Collection, Hamburg

Kolekcja Muzeum Klingspor, Offenbach nad Menem

Wystawy (wybór)

2002: wstawanie w FREIRAUM, Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg.

2003: Młode prymitywy, Groeningemuseum, Brugia, Belgia.

2005: Already vergeben - Reinking Collection, Art Cologne, Kolonia.

2005: Pasja kolekcjonowania, Federkiel Collection/Reinking Collection , Alte Baumwollspinnerei Halle 14, Leipzig.

2006: Minimal Illusions - Works with the Rik Reinking Collection, Villa Merkel, Esslingen.

2007: ID, Stowarzyszenie Artystyczne Buchholz, Buchholz.

2007: tapingDAIM, ReinkingProjekte, Hamburg.

2007: Walls - L'arte al Muro, Fondazione Bevilacqua La Masa, Wenecja, Włochy.

2007: Wakin Up Nights, de Pury & Luxembourg, Zurych, Szwajcaria.

2007: Wciąż trwa i nie jest mądrzejsza, Von der Heydt-Museum, Kunsthalle Barmen, Wuppertal.

2007: Aktywne konstelacje, Dom Sztuki Miasta Brna, Republika Czeska.

2008: świeże powietrze śmiesznie pachnie, Kunsthalle Dominikanerkirche, Osnabrück.

2008: Nazywaj to, jak chcesz! Kolekcja Rik Reinking, KunstCentret Silkeborg Bad, Dania.

2009: Urban-Art - Prace z kolekcji Reinkinga, Weserburg Museum für moderne Kunst, Brema.

2010: DAIM - coming out, Galerie MaxWeberSixFriedrich, Monachium.

2011: Street Art - w międzyczasie w najgłębszej wschodniej Anglii, ptaki gromowładne odlatywały..., Von der Heydt Museum, Kunsthalle Barmen, Wuppertal.

2012: Corner to Corner - Hinz&Kunzt StrassenKunztEdition, Kupferdiebe Galerie, Hamburg.

2013: Abstrakcja 21 | DAIM&LOKISS, Galerie Hélène Bailly, Paryż, Francja.

2013: HANSEstreetartWORKS, MARTa Herford Museum, Herford.

2013: POESIA - Prace z kolekcji Reinkinga, Städtische Galerie Delmenhorst, Delmenhorst.

2014: Existenzielle Bildwelten | Reinking Collection, Weserburg Museum für moderne Kunst, Bremen.

2014: Poza melancholią. Reinking Collection | Museum für Völkerkunde Hamburg | 1, Museum für Völkerkunde Hamburg, Hamburg.

Podróże i wpływ na sceny lokalne

W 2001 r. w ramach trasy Graffiti World Tour DAIM odwiedził wiele krajów na całym świecie, m.in. Brazylię, Meksyk, Tajlandię, Australię i USA. Jednak zarówno przed, jak i po realizacji tego szeroko zakrojonego projektu artysta wiele podróżował, co przyniosło mu międzynarodową uwagę i wywarło wpływ na jego twórczość.

Fakt, że DAIM zaczął pokazywać swoje prace na jednej z pierwszych stron internetowych poświęconych graffiti, Art-Crimes, w 1996 r., a także na własnej stronie internetowej w 1997 r., doprowadził do znacznego rozpowszechnienia i uznania na całym świecie. Mimo że Stany Zjednoczone są uważane za kolebkę graffiti, amerykańscy sprejerzy również pozostawali pod wpływem europejskich trendów. BG138 z ekipy Tats potwierdza w wywiadzie, że Europa byłaby bardziej postępowa pod pewnymi względami, na przykład także w odniesieniu do stylu 3D i bardzo kooperatywnego sposobu pracy, jak to opisali DAIM i Loomit. W USA prace prowadzono także w Los Angeles i Miami. Crome, znany pisarz z Miami, opowiada o spotkaniu z DAIM i Loomitem i o tym, jak wielkie wrażenie wywarło na nim to, jak bardzo planują swoją pracę. Pisarz z Miami, Pest, opowiada o tym, jak DAIM i Loomit przyjechali do Miami i przywieźli ze sobą (niemieckie) puszki z aerozolem firmy Belton. Twórczość DAIM odcisnęła swoje piętno również w Argentynie: argentyńska scena graffiti zaczęła się rozwijać na początku lat 90. Wiele z tego rozwoju dokonało się dzięki wpływom artystów podróżujących, ale oddziaływanie dzieł można dostrzec także w Europie. Na przykład w Szwajcarii, gdzie DAIM wyjechał na studia w 1996 r., czy w Grecji, gdzie został zaproszony w 1997 r.

Społeczne

W trakcie swojej kariery zawodowej DAIM zrealizował kilka projektów charytatywnych: Współpracował z Gefangene helfen Jugendlichen e. V. przy projekcie, który polegał na wizualizacji podstawowej idei stowarzyszenia. Stowarzyszenie działa na terenie zakładu karnego i stawia sobie za cel przybliżenie młodym ludziom codziennego życia w zakładzie karnym. Jamliner jest projektem Państwowej Młodzieżowej Szkoły Muzycznej w Hamburgu oraz MusikSchulVerein e. V.. stowarzyszenie wspierające Młodzieżową Szkołę Muzyczną. Warsztaty graffiti i sztuki ulicznej Stylekickz dały młodym ludziom możliwość zrealizowania raz w roku projektu artystycznego przy profesjonalnym wsparciu oraz zdobycia kwalifikacji w dziedzinach, które są istotne w ich życiu. We współpracy z hamburskim magazynem ulicznym Hinz&Kunzt, DAIM opublikował pierwsze wydanie StrassenKunzt. Dwa razy w roku magazyn oferuje na sprzedaż prace artystów ulicznych w limitowanych edycjach. Artysta wsparł również swoimi pracami kilka aukcji charytatywnych, takich jak SOS-Kunststücke, 152 Kunst macht Schule oraz aukcje sztuki Stiftung Überleben.

Filmy

45-minutowy reportaż Die Sprayer (Spryskiwacze), pokazany przez NDR w 1993 roku, towarzyszy DAIM wraz z innymi hamburskimi spryskiwaczami i analizuje graffiti jako zjawisko z pogranicza wandalizmu i sztuki.

Film dokumentalny o ekipie FX w reżyserii Philipa Thorne'a. FX - Wideo. (w języku angielskim) Produkcja: Abstract Video Inc, Seaford, NY, USA, 1989, długość: 90 min, VHS.

Film Urban Discipline - Graffiti-Art Documentation przedstawia prace Urban Discipline i portrety artystów graffiti z całego świata, których DAIM zaprosił do Hamburga, wraz z przygotowaniem wystawy w 2002 roku. Ostatecznie wyprodukowana płyta DVD nie została jeszcze wydana.

Film Bomb It z 2007 roku jest jednym z najbardziej rozbudowanych i szczegółowych dokumentów o ruchu graffiti. Stare i rzadkie oryginalne materiały filmowe przedstawiają najsłynniejszych i najlepszych artystów graffiti z całego świata.

AlterEgo portretuje 17 różnych artystów graffiti w 9 dużych miastach w 7 różnych krajach. Bohaterowie opowiadają m.in. o swoich motywacjach do wykorzystywania przestrzeni publicznej do osobistej ekspresji oraz o poglądach na rolę i pozycję graffiti w świecie sztuki. Wydano w 2009 r.

90-minutowy film dokumentalny Still on and non the wiser z okazji wystawy o tej samej nazwie w Kunsthalle Barmen w Von der Heydt Museum w Wuppertalu kreśli żywe portrety artystów poprzez bardzo osobiste wywiady, a także przedstawia proces twórczy dzieł przed wystawą.

Film Alltag von DAIM autorstwa Christiana Brodacka z 2012 r. pokazuje codzienne życie i pracę artysty podczas tworzenia pierwszego charytatywnego StrassenKunztEdition, który DAIM zrealizował we współpracy z hamburskim magazynem ulicznym Hinz&Kunzt.

Publikacje

DAIM: Szkice. W: Skoki w tył - Szkicownik. Wydanie trzecie, Backjumps, Berlin (1999) ISBN 3-9806846-0-1, s. 27.

Mirko Reisser, Pius Portmann: DAIMMATE: Rozwój graffiti. Lucerne School of Art and Design, Lucerna 1997 (podgląd ograniczony w Google Book Search [retrieved 27 stycznia 2014] Praca dyplomowa Piusa Portmanna, projekt roczny Mirko Reissera).

Christian Brodack: DAIM: graffiti-art. Eigenverlag, Hamburg 1998 (monografia).

Mirko Reisser, Gerrit Peters, Heiko Zahlmann (eds.): Urban Discipline 2000: Graffiti-Art. 1. edycja. Dyscyplina miejska: Graffiti-Art, No. 1. getting-up, Hamburg 2000, ISBN 3-00-006154-1 (ograniczony podgląd w Google Book Search [dostęp 2 lutego 2013] katalog wystawy).

Mirko Reisser, Gerrit Peters, Heiko Zahlmann (eds.): Urban Discipline 2001: Graffiti-Art. 1. edycja. Dyscyplina miejska: Graffiti-Art, No. 2. getting-up, Hamburg 2001, ISBN 3-00-007960-2 (ograniczony podgląd w Google Book Search [dostęp 2 lutego 2013] katalog wystawy).

Mirko Reisser, Gerrit Peters, Heiko Zahlmann (eds.): Urban Discipline 2002: Graffiti-Art. 1. edycja. Dyscyplina miejska: Graffiti-Art, No. 3. getting-up, Hamburg 2002, ISBN 3-00-009421-0 (ograniczony podgląd w Google Book Search [retrieved 2 February 2013] katalog wystawy).

Mirko Reisser, Lena Mwinkand, Sarah Behrend: DAIM: daring to push the boundaries. 1st edition. getting-up, Hamburg 2004, ISBN 3-00-014155-3 (ograniczony podgląd w Google Book Search [retrieved 2 February 2013] monografia).

Arne Rautenberg: grenzgaenger: ein buch über DAIM - mirko reisser. Pod redakcją Anne-Katrin Reinl. Eigenverlag, Hamburg 2008 (monografia).

Rik Reinking, Johannes Stahl, Belinda Grace Gardner, Arne Rautenberg: Mirko Reisser (DAIM) 1989-2014. red. 1. wydanie. Drago Media Kompany, Rzym 2014, ISBN 978-88-98565-01-6 (monografia).

Więcej informacji

Oliver Schwarzkopf (red.): Graffiti Art: Deutschland - Niemcy. (=Sztuka Graffiti, tom 1). Schwarzkopf & Schwarzkopf, Berlin 1994, ISBN 3-929139-58-8, s. 88-91, 101, 120-127.

Bernhard van Treeck: Writer Lexikon: American Graffiti. Edition Aragon, Berlin 1995, ISBN 3-89535-428-7, s. 38.

Scum, Cheech H, Techno 169: Teoria stylu: wyzwolenie alfabetu. Style Only Workgroup, Monachium 1996, s. 79-81.

Bernhard van Treeck: Graffiti Lexikon. Całkowicie zmienione. Nowe wydanie. Schwarzkopf & Schwarzkopf, Berlin 1998, ISBN 3-89602-160-5, s. 66.

Sebastian Krekow, Jens Steiner, Mathias Taupitz: HipHop-Lexikon: Rap, Breakdance, Writing & Co: Das Kompendium der HipHop-Szene. Lexikon Imprint Verlag, Berlin 1999, ISBN 3-89602-205-9, s. 91.

Sebastian Krekow, Jens Steiner: Bei uns geht einiges: Die deutsche HipHop-Szene. Schwarzkopf & Schwarzkopf, Berlin 2000, ISBN 3-89602-329-2, s. 155.

Sascha Verlan, Hannes Loh: 20² Jahre HipHop in Deutschland. 2. edycja. Hannibal Verlag, Höfen 2002, ISBN 3-85445-184-9 (ograniczony podgląd w Google Book Search [retrieved 16 stycznia 2014] 2nd revised edition).

Nicholas Ganz, Tristan Manco: Świat graffiti: Sztuka ulicy z pięciu kontynentów. Thames&Hudson, Londyn 2004 (niemiecki: Graffiti World: Street Art from five Continents. Schwarzkopf & Schwarzkopf, Berlin 2005, ISBN 3-89602-677-1, s. 176ff).

Hajo Schiff: wstawanie: zapach farby w powietrzu. W: Daty sztuki. Vol. 4, 2005, ISSN 1438-745X, s. 24-31.

Eva Martens, Petra Nietzky, Rik Reinking: sculpture@CityNord: The temporary sculpture project 2006, Galerie Borchardt, Hamburg 2007, ISBN 978-3-937014-53-1, s. 94-97 (katalog wystawy).

Julia Reinecke: Sztuka ulicy: subkultura między sztuką a komercją. 1. wydanie. Transcript Verlag, Bielefeld 2007, ISBN 978-3-89942-759-2, s. 22-35 (ograniczony podgląd w Google Book Search [dostęp 16 stycznia 2014 r.]).

Maximiliano Ruiz: Graffiti Argentina. Thames & Hudson, 2008, ISBN 978-0-500-51441-2, s. 8ff.

Ian Lynam: Równoległe pociągnięcia. Wordshape, Japonia 2008, ISBN 978-0-615-18307-7, s. 66-79 (wywiad i różne ilustracje monochromatyczne).

Kiriakos Iosifidis: Mural Art: Large Scale Art from Walls Around the World. Publikat Verlag, Mainaschaff 2008, ISBN 978-3-939566-22-9, s. 87-92, 143, 168, 223, 270ff.

Sven Nommensen, Iben From: Nazwij to jak chcesz!: Kolekcja Rik Reinking. KunstCentret Silkeborg Bad, Dania 2008, ISBN 978-87-91252-23-5, s. 22-25 (katalog wystawy).

Gerhard Finckh, Toke Lykeberg: wciąż aktualni i nie mądrzejsi: wystawa z udziałem wybranych artystów miejskich. Publikat Verlag, Mainaschaff 2008, ISBN 978-3-939566-20-5, s. 26ff, 76-83 (katalog wystawy).

André Lindhorst, Rik Reinking: Świeże powietrze pachnie śmiesznie: wystawa z udziałem wybranych artystów miejskich. Kehrer Verlag, Heidelberg 2009, ISBN 978-3-939583-94-3, s. 31ff, 98-103 (katalog wystawy).

Ingo Clauß, Stephen Riolo, Sotirios Bahtsetzis: Urban Art: Works from the Reinking Collection. Hatje Cantz, Ostfildern 2009, ISBN 978-3-7757-2503-3, s. 26ff, 142-145.

Magda Danysz, Mary-Noelle Dana: Od stylu pisania do sztuki: antologia sztuki ulicy. Drago, Włochy 2009, ISBN 978-88-88493-52-7, s. 224-227.

Deborah Lock: Książka o sztuce dla dzieci: wprowadzenie do najbardziej zadziwiających obrazów i rzeźb na świecie. Dorling Kindersley Verlag, 2009 (niemiecki: Das ist Kunst!: Alles über berühmte Gemälde und Skulpturen. Przełożyła Christiane Wagler. Dorling Kindersley Verlag, 2010, ISBN 978-3-8310-1592-4, s. 96).

Kiriakos Iosifidis: Mural Art, Vol. 3: Murals on Huge Public Surfaces Around the World from Graffiti to Trompe L'Oeil. Publikat Verlag, Mainaschaff 2010, ISBN 978-3-939566-28-1, s. 78ff.

Claudia Willms: Opryskiwacz w białym sześcianie. Tectum Verlag, Marburg 2010, ISBN 978-3-8288-2473-7, s. 17, 73.

Anouk Poelmann: Volvo Art Session 2011. Limitowana edycja. Edition A&Z, Zurich 2011, ISBN 978-3-9523913-0-3, s. 12ff, 48-57, 134ff.

Sven Nommensen, Christoph Selke: 10 lat - 62 wystawy. Kunstverein Buchholz, Buchholz i.d. Nordheide 2011, s. 44 (katalog wystawy).

Andrea von Goetz: Rezydencja artystyczna Bad Gastein: stypendyści 2011, VGS Art, Hamburg 2011, ISBN 978-3-00-036083-1, s. 68-78.

Arne Fiehl, Jonn Rübcke: I-Punkt Skateland Hamburg: 1990-2000, Boardstein Verlag, Hamburg 2012, s. 29, 93, 238ff.

Volvo Car Switzerland: Volvo Art Session 2013. Limitowana edycja. Edition A&Z, Zurich 2013, ISBN 978-3-9523913-2-7, s. 68-79, 94.

Annett Reckert, Rik Reinking: POESIA - prace z kolekcji Reinkinga. Städtische Galerie Delmenhorst, 2013, ISBN 978-3-944683-00-3, s. 174ff, 186ff.

Rik Reinking (red.): Street Art - tymczasem w najgłębszej Anglii wschodniej grasowały ptaki gromowładne. 1. edycja. Gudberg, Hamburg 2014, ISBN 978-3-943061-08-6 (katalog wystawy).

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności