Wikibiopedia

 

Eduard Einschlag

David Eduard Einschlag (* 28 lutego 1879 w Lipsku; † 8 maja 1945) był niemieckim malarzem i akwafortystą. Jest uważany za jednego z głównych przedstawicieli lipskich impresjonistów.

Życie

Einschlag urodził się w Lipsku jako drugi najstarszy syn żydowskiego księgowego Josepha Einschlaga (1849-1934) w domu przy Nürnberger Straße 30. Jego ojciec był honorowym członkiem Lipskiej Akademii Śpiewu i współzałożycielem Schubertbund w Lipsku.

Eduard Einschlag uczęszczał do szkoły miejskiej, a następnie do szkoły handlowej w swoim rodzinnym mieście. Początkowo pracował krótko w firmie swojego ojca w branży handlowej, a następnie udał się do Królewskiej Akademii Sztuki i Rzemiosła w Lipsku, aby studiować pod kierunkiem Ludwiga Niepera (1826-1906). Po przełomie wieków Eduard Einschlag przeniósł się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, gdzie studiował akwafortę pod kierunkiem Petera Halma (1854-1934). Następnie zapisał się do Pruskiej Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, gdzie został mistrzem Karla Köppinga (1848-1914).

Już w 1908 roku martwa natura Eduarda Einschlaga została wystawiona na sprzedaż na berlińskiej wystawie sztuki. W tym czasie Einschlag przeprowadził się już do Charlottenburga, gdzie znalazł mieszkanie przy Hardenbergstraße 33.

W 1909 roku Einschlag wyjechał do Paryża na dalsze szkolenie. W następnym roku powrócił do Lipska, gdzie odtąd pracował. Początkowo mieszkał przy Weststraße 29 (od 1945 r. Friedrich-Ebert-Straße). Po ślubie ze swoją żoną Louise, z domu Croner (1883-1945), para przeprowadziła się w 1912 r. do mieszkania z pracownią na ostatnim piętrze Märchenhaus przy Thomasiusstraße 28. Malarz Rüdiger Berlit (1883-1939) był ich sąsiadem przez ponad 25 lat.

W Lipsku Einschlag został członkiem Lipskiej Secesji, Niemieckiego Stowarzyszenia Artystów i współzałożycielem Lipskiego Stowarzyszenia Wystaw Dorocznych (LIA), dla którego zorganizował kilka wystaw.

W 1914 r. otrzymał Złoty Medal Państwowy na Bugrze. W 1926 roku wziął udział w Biennale w Wenecji.

W czasach narodowego socjalizmu Eduard Einschlag był represjonowany jako Żyd. Zgodnie z prawem był teraz obywatelem polskim ze względu na pochodzenie swojej rodziny. W listopadzie 1938 r. małżeństwo Einschlagów zostało deportowane do polskiej granicy w wagonach kolejowych wraz z 5000 innych mieszkańców Lipska i mieszkało w warszawskim getcie aż do deportacji. Reszta ich życia przepadła; prawdopodobnie zostali zamordowani w obozie koncentracyjnym w Treblince. W 1966 r. oboje zostali uznani za zmarłych 8 maja 1945 r. Przed ich dawnym domem położono kamienie pamiątkowe.

Obrazy uderzeniowe zostały skonfiskowane. W 2008 r. miasto Lipsk przekazało dziewięć arkuszy graficznych z Muzeum Historii Miasta Lipska jego prawnuczkom mieszkającym w Izraelu. 1959 r. malarz Max Schwimmer (1895-1960) tak ocenił Eduarda Einschlaga: "Eduard Einschlag był czołową postacią lipskiego, a nawet niemieckiego życia artystycznego. Odniósł wielki sukces jako malarz i grafik i był uważany za stymulującą i ważną osobowość wśród artystów. Artystyczna młodzież czciła go i podziwiała. Był członkiem Deutscher Künstlerbund i członkiem zarządu LIA (Lipskiej Wystawy Dorocznej) założonej przez Maxa Klingera. Dyrektor generalny berlińskich galerii, Privy Councillor Dr Bode, docenił jego wielkie umiejętności i zlecił mu wykonanie różnych arcydzieł XVII-wiecznej sztuki holenderskiej przy użyciu technik graficznych. Einschlag studiował w Monachium, Berlinie i Paryżu. Jego zabójstwo przez nazistów głęboko poruszyło i zszokowało wszystkich przyzwoitych artystów w Lipsku".

Literatura

Impact, Eduard. W: Ulrich Thieme (red.): Allgemeines Lexikon der Bildenden Künstler von der Antike bis zur Gegenwart. Założony przez Ulricha Thieme i Felixa Beckera. Tom 10: Dubolon-Erlwein. E. A. Seemann, Lipsk 1914, s. 423 (archiwum tekstu - Internet Archive).

Einschlag, Eduard. W: Hans Vollmer (red.): Allgemeines Lexikon der bildenden Künstler des XX. Jahrhunderts. Volume 2: E-J. E. A. Seemann, Leipzig 1955, s. 24 (Archiwum tekstów - Internet Archive - Reading sample).

Hubert Lang: Malarz Eduard Einschlag. W: Sächsische Heimatblätter 36, nr 5, 1990, s. 271-273.

Renate Hartlieb: Einschlag, Eduard. W: Ogólna encyklopedia artystów. Artyści wizualni wszystkich czasów i narodów (AKL). Volume 33, Saur, Munich et al. 2002, ISBN 3-598-22773-6, pp. 14-16.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności