Wikibiopedia

 

Chimen Abramsky

Chimen Abramsky (ur. 14 września 1916 w Mińsku, zm. 20 marca 2010 w Londynie) - brytyjski marksista.

Życie

Shimon Abramsky urodził się jako syn rabina Yehezkela Abramsky'ego na Białorusi. Jego ojciec był prześladowany jako Żyd w Związku Radzieckim, więc w roku 1932 rodzina wyemigrowała do Wielkiej Brytanii i mieszkała w Londynie. W roku 1936 udał się do Palestyny i studiował historię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Podczas pobytu u rodziców w 1939 roku wybuch II wojny światowej uniemożliwił mu powrót do Palestyny. Pracował od tego czasu w żydowskiej księgarni Shapiro, Valentine & Co., w londyńskim East End, a w 1940 roku poślubił córkę właściciela Miriama Nirensteina (1917. W 1997 roku). Oboje wystąpili w 1941 roku po wkroczeniu Związku Radzieckiego po stronie sojuszników, Communist Party of Great Britain (C.P.G.B.) d. W 1958 r., dwa lata po stłumieniu powstania Węgier, ponownie opuścił partię. W latach czterdziestych Abramsky opublikował w swoim własnym małym wydawnictwie przekład Georga Lukácsa na realizm.

W księgarni antykwariatyckiej handlował hebrajskimi książkami i rękopisami, a dom aukcyjny Sotheby. W latach sześćdziesiątych zaprzyjaźnił się przez całe życie z Isaiah Berlinem i został zachęcony przez ten i większy krąg, do którego należał E.H. Carr, do działalności naukowej i akademickiej. Kiedy w XIX wieku pojawił się jego dzieło napisane z Henrym Collinsem o brytyjskim ruchu robotniczym. W 1965 roku został powołany na Fellow do Uniwersytetu w St Antony niedaleko Oxfordu, a w następnym roku na wykładowca Uniwersytetu w Londynie. Aby spełnić formalne kwalifikacje, dopiero teraz ukończył M.A. w Jerozolimie. Abramsky został mianowany szefem Wydziału Hebrajskiego i Żydowskiego na Uniwersytecie w 1974 roku i otrzymał Goldsmid Professur. Salon w swoim domu pełnym książek był miejscem spotkań brytyjskiej lewicy marksistowskiej. W 1989 roku zadedykowano mu festschrift Jewish History: Essays in Honour of Chimen Abramsky, jako doradcy w wydawnictwie działali Salo Baron, Isaiah Berlin, Shmuel Ettinger i Arnaldo Momigliano.

Z żoną miał dwoje dzieci.

Jego wnuk żyjący w Stanach Zjednoczonych, dziennikarz i pisarz Sasha Abramsky, napisał w 2011 r. nekrolog na Chimen Abramsky. W 2014 roku w książce The House of Twenty Thousand Books (House of Twenty Thousand Books), w której opowiedział o turnieju Chimen Abramsky'ego, o jego bibliofilnych dziełach kolekcjonerskich oraz o roli jego domu jako intelektualnego miejsca spotkań w Londynie. Pojawił się również w tłumaczeniu po niemiecku z napisem Philippa Bloma. Pytania recenzenta Hanne'a Hintermeiera, jak Chimen Abramsky finansował zbiorową pasję i jak po jego śmierci kolekcja została sprzedana, pozostają bez odpowiedzi w biografii.

Czcionki

z Henrym Collinsem: Karl Marx and the British labour movement: Years of the first International. Londyn: Macmillan 1965

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności