Wikibiopedia

 

Yehezkel Abramsky

Yehezkel Abramsky (po hebrajsku nie ma mowy), ur. 7. 19 lutego 1886 w Dashkowiczi, Grodno, rosyjskie imperium; zm. 18 września 1976 w Jerozolimie) - brytyjski rabin, żydowski uczony i pisarz.

Życie

Yehezkel Abramsky urodził się jako syn handlarza drewnem w carskim guwernacji Grodno w dzisiejszym Rajonie Swislaczu. Odwiedził Jesziwot w Telz, Mir, Slobodeka, a także w Brześć niedaleko Chaim Solwelschik. W 1909 roku poślubił Raisela Jerusalimsky'ego i miał czterech synów. Podczas I wojny światowej był rabinem wędrownym, a następnie rabinem w Smaejanie, Smolevichu i Slucku. Z jednej strony starał się utrzymać działalność religijną społeczności żydowskich pod coraz większą presją reżimu komunistycznego. Z drugiej strony złożył wnioski o emigrację dla siebie i swojej rodziny za pracę w Petach Tikwa w obszarze mandatu Palestyny, które zostały odrzucone zarówno w 1926, jak i w 1928 roku. W roku 1928 zakazano mu wydania hebrajskiego czasopisma religijnego. W 1929 roku został aresztowany jako kontrrewolucjonista i skazany na przymusową pracę na Syberii. Po wysiłkach międzynarodowych, m.in. przez niemieckiego kanclerza Heinricha Brüninga, który wymieniał go z pięcioma skazanymi w Niemczech komunistami, w 1931 roku wyszedł na wolność i wyemigrował do Wielkiej Brytanii. Dwaj synowie zostali aresztowani przez Związek Radziecki jako zakładnicy dla politycznych zachowań i dopiero w 1937 roku, na naciski brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Anthony'ego Edenu, zostali uwolnieni.Abramsky został w 1932 r. rabinem religijnej i konserwatywnej społeczności Machzike Hadath w Londynie East End. Od 1934 roku był także sędzią Dajanem w londyńskim sądzie gminnym Beth Din i wpłynął na gminę w sensie prawosławnym. Osądzał tunele i odrzucił nawrócenie na judaizm tylko ze względu na małżeństwo. W parafii mówił też Jidysz. W roku 1951 przeniósł się na emeryturę do Jerozolimy. Za komentarz Tosefta otrzymał nagrodę Izraelską za literaturę w 1955 roku. Został zakopany na Har HaMenuchot.

Jego prawnuk Sasha Abramsky napisał w 2014 r. biografię o synu Yehezkela Chimen Abramsky'ego, który wstąpił do Wspólnoty w 1941 r. i jego rewolucję polityczną przeciwko ojcu.

Czcionki (wybór)

Hebrajski

Hazon Yehezkel. Komentarz do Tosefta, 24-bändig, 1925.1975.

Judaizm. Wybrane czcionki. Jerozolima 1977.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności