Chaim (nazwisko nieznane; ur. około 1930 r. w Sędziszowie, powiat ropczycko-sędziszowski, województwo podkarpackie, Polska; zm. około 1945 r. w Pustkowie koło Dębicy, województwo podkarpackie, Polska) był synem polskiego rolnika, który wraz z tysiącami innych młodych Żydów został zabrany przez Wehrmacht do obozu w Pustkowie i tam zamordowany w nieznanym dniu. W chwili śmierci miał 14 lat.
Pożegnalny list Chaima, który utknął przez drut kolczasty, został znaleziony przez rolnika, który przekazał go rodzicom. List Chaima został udokumentowany w antologii Lettere di condannati a morte della Resistenza Europea (Ostatnie listy skazanych na śmierć z europejskiego ruchu oporu), a włoski kompozytor Luigi Nono wybrał dziesięć listów pożegnalnych od kobiet, mężczyzn i młodych ludzi - w tym list Chaima do rodziców - do tekstu swojego utworu chóralnego Il canto sospeso, napisanego w 1956 roku. Odczytanie listu pożegnalnego Chaima było częścią koncertowego wykonania kompozycji Luigiego Nono Il canto sospeso z Claudio Abbado i Berliner Philharmoniker w Filharmonii Berlińskiej w grudniu 1992 roku. Nagranie tego koncertu jest podstawą tak zwanego Projektu Nono - inicjatywy Claudio Abbado i kręgu przyjaciół IncontriEuropei dla szkół w Europie, której patronat został później przejęty przez Fondazione L'Unione Europea Berlin w 2001 r. List pożegnalny Chaima jest udokumentowany w nagraniu koncertowym Il canto sospeso, a także w projekcie nauczania z następującym fragmentem:
Tłumaczenia cytowanego tu listu Chaima są dostępne w kilku językach na interaktywnym włoskim portalu Canzoni contro la guerra.
Fragment listu Chaima można znaleźć na jednej z tablic pomnika w Como w ogrodzie miejskim nad brzegiem jeziora (Lungolago Mafalda di Savoia), który został zainaugurowany 28 maja 1983 r. jako Monumento alla Resistenza Europea dla upamiętnienia europejskiego ruchu oporu przeciwko reżimowi nazistowskiemu. Pomnik składa się z trzech marmurowych stopni ułożonych w okrąg, symbolizujących drogę do obozów pracy i obozów zagłady. Pośrodku stopni znajdują się trzy stalowe płyty zakotwiczone ukośnie w ziemi, na których wypisano osiemnaście krótkich fragmentów ostatnich listów europejskich bojowników ruchu oporu skazanych na śmierć w ich oryginalnym języku. Teksty pochodzą z Lettere di condannati a morte della resistenza europea, opublikowanego po raz pierwszy przez Giulio Einaudi w Turynie w 1954 roku.
Piero Malvezzi, Giovanni Pirelli (red.): Lettere di condannati a morte della resistenza europea - Briefe von zum Tode verurteilten aus dem europäischen Widerstand, z przedmową Thomasa Manna, opublikowane przez Giulio Einaudi, Turyn 1954 (pierwsze wydanie)
Jean Lartéguy: Les jeunes du monde devant la guerre: documents. Gallimard, Paryż 1955, ISBN 978-2-07-023750-0, s. 195, 200.
Audio CD Luigi Nono "Il canto sospeso", Berliner Philharmoniker, Dyrygent: Claudio Abbado, Wystąpili: Susanne Lothar i Bruno Ganz - Sony Classical 1993 (Suplement do dokumentacji)
DVD Luigi Nono Il canto sospeso Wydanie specjalne EU 2013 dla niemieckich szkół za granicą - Patronat: Guido Westerwelle, Federalny Minister Spraw Zagranicznych © Fondazione L'Unione Europea Berlin ISBN 978-3-943933-00-0