Wikibiopedia

 

Leo Gingold

Leo Gingold, znany również jako Löb (* 4 stycznia 1915 we Frankfurcie nad Menem; † 1943 w obozie koncentracyjnym Auschwitz) był polsko-niemieckim kupcem z żydowskiej rodziny, bojownikiem ruchu oporu przeciwko narodowemu socjalizmowi w ruchu oporu i ofiarą Shoa.

Życie

Po ukończeniu szkoły podstawowej Gingold uczęszczał do szkoły średniej, a następnie odbył praktykę jako kupiec tekstylny w hurtowni. W 1933 r. wraz z siostrą Dorą i rodzicami uciekł na emigrację do Paryża. Tutaj Leo dołączył do ruchu oporu i Travail allemand (TA) po inwazji Wehrmachtu. Został także członkiem Comité "Allemagne libre" pour l'Ouest (CALPO). Rozdawał ulotki niemieckim żołnierzom Wehrmachtu, wzywając ich do sabotowania wojny podjazdowej przeciwko Francji. Gingold został złapany i aresztowany przez gestapo 16 lipca 1942 roku. Według innych doniesień został aresztowany przez francuską policję 4 listopada 1942 r. i przewieziony do różnych obozów internowania. Ostatnią stacją internowania był obóz zbiorczy w Drancy 26 stycznia 1943 roku. Z Drancy Gingold został wysłany do obozu Beaune-la-Rolande w dniu 9 marca 1943 r., obozu zbiorczego przeznaczonego do transportu do obozu koncentracyjnego Auschwitz w celu eksterminacji w dniu 3 maja 1943 roku. Dokładna data jego śmierci nie jest znana.

Wyróżnienia

W dniu 6 listopada 2007 r. na Breiten Gasse 23 we Frankfurcie, gdzie kiedyś stał jego dom, położono kamienie pamiątkowe dla niego i innych członków rodziny.

Neuer Börneplatz: pomnik upamiętniający ofiary Holokaustu i zniszczoną synagogę na Börneplatz.

Literatura

Siegmund Gingold: Żyd, komunista i bojownik ruchu oporu: wspomnienia niechcianej osoby. Przetłumaczone z francuskiego przez Reinhardta Gutsche. Berlin 2005, ISBN 978-3-89626-222-6.

Karl Heinz Jahnke: Nigdy się nie poddali: Ettie i Peter Gingold - Ruch oporu we Francji i w Niemczech. Bonn 1998, ISBN 3-89144-255-6.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności