Wikibiopedia

 

Edward Gerstenfeld

Edward Gerstenfeld (rosyjski: Эдуард (Эдвард) Исаакович Герстенфельд (Герштенфельд); * styczeń 1915 we Lwowie (Austro-Węgry); † 1943 w Rostowie nad Donem) był polsko-radzieckim mistrzem szachowym.

Życie

Gerstenfeld, który urodził się jako obywatel austriacki podczas istnienia Austro-Węgier, rozpoczął karierę szachową w swoim rodzinnym galicyjskim mieście Lwowie, gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W okresie przynależności do państwa polskiego (1918-1939) otrzymał nazwę Lwów. W 1933 roku Gerstenfeld po raz pierwszy zakwalifikował się do mistrzostw Lwowa. W 1935 roku po raz pierwszy wygrał ten turniej. W tym samym roku przeniósł się do Łodzi, która w okresie międzywojennym była jednym z bastionów polskich szachów.

Gerstenfeld wziął udział w trzech mistrzostwach Polski (1935, 1937 i 1938), a jego najlepszym wynikiem było szóste miejsce w 1938 roku. Te mistrzostwa miały bardzo silną obsadę, ponieważ zostały zorganizowane jako turniej międzynarodowy. Zwyciężył Vasja Pirc przed Savielly Tartakowerem. Gerstenfeld pokonał Tartakowera.

Latem 1939 roku, przed wybuchem II wojny światowej, Gerstenfeld powrócił do Lwowa. Na początku wojny we wrześniu 1939 r. weszła w życie tajna klauzula paktu Hitler-Stalin i wojska sowieckie zajęły Galicję Wschodnią. Obszar ten został przyłączony do sowieckiej Ukrainy po zakończeniu działań wojennych z wojskiem polskim jesienią 1939 r., a polski Lwów został przemianowany na ukraiński Lwów.

Gerstenfeld otrzymał radzieckie obywatelstwo i brał udział w radzieckich turniejach już w 1940 roku. Wziął udział w Mistrzostwach Ukrainy w 1940 roku, które wygrał Isaak Boleslavski, a następnie, również w 1940 roku, wygrał półfinał ZSRR w Kijowie (razem z Markiem Stolbergiem), co oznaczało zakwalifikowanie się do Mistrzostw ZSRR w tym samym roku, które Gerstenfeld ukończył na 17. miejscu. Na początku 1941 r. Gerstenfeld wygrał mistrzostwa Lwowa, a w czerwcu wziął udział w kolejnym półfinale mistrzostw ZSRR w Rostowie nad Donem, gdzie 44 zawodników, podzielonych na cztery grupy po 11 graczy, rywalizowało w sumie o osiem miejsc kwalifikujących do mistrzostw kraju. Po rozegraniu pięciu rund nazistowskie Niemcy zaatakowały Związek Radziecki i turniej został odwołany.

Miejsce pobytu Gerstenfelda jest nieznane. Polski historyk Tadeusz Wolsza napisał, że wrócił do Lwowa i został zamordowany przez nazistów albo w getcie, albo w obozie zagłady w Bełżcu pod koniec 1942 roku. Źródła rosyjskie podają jednak, że został zabity przez nazistów w masowym rozstrzelaniu Żydów w Rostowie nad Donem w 1943 roku.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności