Wikibiopedia

 

Carlos Hank González

Carlos Hank González (* 28 sierpnia 1927 w Santiago Tianguistenco, México; † 11 sierpnia 2001 tamże), pseudonim El Profesor ("Profesor"), był meksykańskim pedagogiem, politykiem i przedsiębiorcą. Początkowo nauczyciel, był przedsiębiorcą, który oprócz swojego imperium biznesowego nawiązał kontakty polityczne, które doprowadziły go do różnych stanowisk rządowych i politycznych na szczeblu stanowym (stan Meksyk) i krajowym. Był również burmistrzem miasta Meksyk. Należał do Partido Revolucionario Institucional (PRI). Ze względu na przepisy wymagające, by oboje rodzice byli rodowitymi Meksykanami (jego ojciec był Niemcem), nie mógł ubiegać się o prezydenturę, ale był wpływowym doradcą prezydenta Meksyku. Był zamieszany w handel narkotykami, pranie pieniędzy i korupcję - wynika z zarzutów Stanów Zjednoczonych.

Biografia

Carlos Hank González urodził się w Santiago Tianguistenco w stanie México. Ukończył Escuela Nacional de Toluca z kwalifikacjami nauczyciela szkoły podstawowej oraz Normal Superior (Wyższą Szkołę Pedagogiczną) de México jako profesor historii i biologii. Od 1947 do 1951 roku był nauczycielem w Secundaria Federal de Atlacomulco. Aby uzupełnić swoje dochody, sprzedawał na boku słodycze. Rozbudowywał swoje małe firmy i przekształcał je w większe, dodając do listy kontaktów nazwiska prominentnych polityków. Stworzył imperium biznesowe z oddziałami w bankowości i transporcie, w ramach którego powstały m.in. linie lotnicze TAESA Lineas Aéreas. W 1999 roku Forbes oszacował jego majątek na około 1,3 miliarda dolarów, ale inne źródła sugerują, że liczba ta była znacznie wyższa.Ożenił się z Guadalupe Rhon, z którą miał pięcioro dzieci, trzech chłopców i dwie dziewczynki. Jest ojcem Carlosa Hanka Rhona, Cuauhtemoca Hanka Rhona i Jorge Hanka Rhona, którzy również działają w polityce i biznesie.

W 1997 roku Carlos Hank González doznał zatoru. Zmarł na raka w 2001 roku, ostatnie lata życia spędzając na leczeniu w Stanach Zjednoczonych.

Kariera polityczna

Kariera polityczna Hanka Gonzáleza rozpoczęła się, gdy przeniósł się z Atlacomulco do Toluca, gdzie w latach 1952-1953 został szefem Departamentu Szkolnictwa Średniego i Zawodowego Stanu México oraz Biura Komitetów Poprawy Moralnej, Obywatelskiej i Materialnej. W następnym roku zajmował się administracją finansową miasta Toluca. Od 1955 do 1957 roku był szefem administracyjnym Urzędu Miasta Toluca.

Jego służba na szczeblu federalnym rozpoczęła się w 1961 roku, kiedy został kongresmenem (diputado federal). U szczytu kariery politycznej, w latach 1969-1975 był gubernatorem stanu Meksyk, a w 1976 roku został mianowany regentem (podobnym do burmistrza) miasta Meksyk. Jako burmistrz miasta Meksyk zbudował system dróg Eje vial i inne projekty mające uczynić miasto bardziej przyjaznym dla samochodów. Na szczeblu federalnym w latach 1988-1990 pełnił funkcję ministra turystyki, a następnie został mianowany ministrem rolnictwa i zasobów wodnych, które to stanowisko zajmował do 1994 roku.

Był uważany za jednego z liderów skrzydła starej gwardii Partido Revolucionario Institucional (PRI). Zaczynał jako szef Delegacji Sektora Popularnego na okręgowych, stanowych i federalnych kongresach PRI, a następnie był delegatem partii na stany Chiapas, Tabasco, Campeche i Quintana Roo. Wypracował sobie pozycję członka Comisión Pólitica del Comité Ejecutivo Nacional i doradzał przewodniczącym partii. Jego śmierć nie tylko pozostawiła lukę w strukturze partyjnej PRI, ale także zwiastowała koniec cyklu w meksykańskiej polityce, w którym PRI dominowała we wszystkim.

Ze względu na konstytucję miał zakaz ubiegania się o prezydenturę Meksyku z powodu obowiązującego wówczas przepisu, który wykluczał możliwość sprawowania urzędu przez osoby mające rodzica urodzonego za granicą. Jego ojciec, Jorge Hank Weber, był Niemcem i pułkownikiem zarówno w armii niemieckiej, jak i meksykańskiej. Carlos Hank miał jednak duże wpływy w partii PRI, których szczyt przypadł na przełom lat 80. i 90. w czasie prezydentury Carlosa Salinasa de Gortari. Innym przejawem jego dalekosiężnych koneksji były coroczne obchody urodzin 28 sierpnia, kiedy to "profesor" urządzał wielkie przyjęcia z udziałem tysięcy zaproszonych gości na swoim ranczu "Don Catarino" w Santiago Tianguistenco.Carlos Hank González był również znacząco zaangażowany w doprowadzenie do zawarcia Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu, co sprzyjało jego działalności biznesowej.

Zarzuty dotyczące zaangażowania w handel narkotykami i korupcję

Według raportu amerykańskiego Narodowego Centrum Wywiadu Narkotykowego (NDIC), nazwanego operacją "Biały Tygrys", on - a także jego dwaj synowie - byli tak mocno zaangażowani w handel narkotykami i pranie pieniędzy, że "stanowili znaczące zagrożenie kryminalne dla Stanów Zjednoczonych". Raport powstał na podstawie informacji z Drug Enforcement Administration, FBI, US Customs, CIA, Interpolu i innych. W raporcie czytamy, że agencje wywiadowcze przechwyciły rozmowy rodziny Hanka w celu koordynacji transportów narkotyków. W dokumencie stwierdzono, że rodzina Hanka prała pieniądze na dużą skalę, pomagała organizacjom handlującym narkotykami w przemieszczaniu transportów narkotyków, angażowała się w korupcję publiczną na dużą skalę i była blisko związana z nieżyjącym już przywódcą kartelu Juárez Amado Carrillo Fuentesem. Raport World Policy Institute przedłożony Komisji Stosunków Zagranicznych Senatu USA opisał Carlosa Hanka jako "kluczowego pośrednika między wielonarodowymi firmami zajmującymi się handlem narkotykami a meksykańskim systemem politycznym".Po ujawnieniu w mediach rewelacji na temat operacji "Biały Tygrys", rodzina Hank, która zaprzeczyła, że jest związana z czołowymi meksykańskimi handlarzami narkotyków lub ich chroni, lobbowała w Departamencie Sprawiedliwości USA. Z pomocą republikańskiego byłego senatora USA Warrena Rudmana, którego Carlos Hank Rhon wynajął do reprezentowania swoich interesów w Waszyngtonie, Hank uzyskał list od prokuratora generalnego Stanów Zjednoczonych (Attorney General), Janet Reno, który zaprzeczał analizie NDIC. Wycofanie przez prokuratora generalnego analizy wywiadowczej opartej na dziesiątkach wcześniejszych dochodzeń w sprawie rodziny Hank i nowych tropów śledczych było gorzkim rozczarowaniem dla członków grupy zadaniowej Operacji Biały Tygrys z siedzibą w San Diego. Hanksowie i ich zwolennicy upierają się, że interwencja Reno była uzasadniona i że padli ofiarą insynuacji rozpowszechnianych przez ich politycznych i biznesowych rywali.Od początku agenci zaangażowani w śledztwo obawiali się, że Waszyngton dojdzie do wniosku, że operacja "Biały Tygrys" jest zbyt kontrowersyjna i może zbytnio nadwyrężyć stosunki meksykańsko-amerykańskie, by ją kontynuować. Podejrzewali, że zostanie on zablokowany jak poprzednie śledztwa w sprawie czołowych polityków meksykańskich.

Konto medialne

Carlos Hank odgrywa ważną rolę jako łącznik między rządem a handlarzami narkotyków w 3. sezonie dramatu serialowego Netflixa Narcos: Mexico. W serialu portretuje go Manuel Uriza.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności