Wikibiopedia

 

Abraham Antonio Polo Uscanga

Abraham Antonio Polo Uscanga (ur. 1935; † w nocy 19 czerwca 1995) był meksykańskim sędzią.

Uscanga ukończył studia z tytułem doktora. Po pracy jako obrońca w sprawach karnych, prokurator i sędzia, w 1992 roku został powołany do Sądu Najwyższego Stołecznego Dystryktu Miasta Meksyk (Suprema Corte de Justicia del Distrito Federal, SCJDF).

Naciski ze strony wymiaru sprawiedliwości i rządu

Według Polo, prezes SCJDF, Saturnino Agüero Aguirre, kilkakrotnie próbował wywierać na niego presję w sprawie jego decyzji.

Na przykład, kiedy Polo nakazał zwolnienie tymczasowo aresztowanego z powodu braku dowodów na początku 1993 roku, Agüero rzekomo ostrzegł go, że minister finansów Pedro Aspe chciał, aby został on zatrzymany. W styczniu 1994 roku Polo uwolnił osiem osób, które jego zdaniem zostały niesłusznie oskarżone o atak bombą samochodową w związku z powstaniami chłopskimi w Chiapas i EZLN. Ich zeznania zostały wymuszone torturami. Następnie Agüero ponownie go upomniał, zarzucając mu brak “politycznej wrażliwości”.

23 marca 1995 r. Polo odmówił podpisania nakazów aresztowania przeciwko pięciu liderom związku autobusowego SUTAUR-100 (Sindicato Único de Trabajadores de Auto-transporte Urbano - Ruta 100). W sprawie korupcyjnej, która została wszczęta cztery lata wcześniej, nie było żadnych uzasadnionych podejrzeń. Związek protestował przeciwko rządowym planom prywatyzacji transportu publicznego. Agüero zażądał od Polo natychmiastowego anulowania nakazów aresztowania, wskazał mu analogiczne żądania stołecznego agenta Oscara Espinosy Villarreala i ostrzegł, że w przeciwnym razie będzie musiał “ponieść konsekwencje”. Został zdjęty ze sprawy; jego następca wkrótce potem wydał pożądane nakazy aresztowania.

Rezygnacja i represje

Następnie Polo ogłosił swoją rezygnację w dniu 27 marca 1995 r. Publicznie informował o tych sprawach i skarżył się, że korupcja i zastraszanie utrudniały działanie meksykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Zauważył nadmierną ingerencję władzy wykonawczej w sądownictwo.

Wieczorem 27 kwietnia 1995 r. Polo powiedział, że został uprowadzony przez uzbrojonych mężczyzn w Mexico City i zapędzony z zawiązanymi oczami na wysypisko śmieci. Tam został pobity i ugodzony nożem w nogi i brzuch. Pytano go, czy ma powiązania z radykalnymi grupami lewicowymi i dlaczego upublicznił swoje oskarżenia wobec Agüero. Przed zwolnieniem proszono go, by nie powtarzał takich oskarżeń. W wyniku odniesionych obrażeń Polo musiał być leczony w szpitalu. Potem kilkakrotnie grożono jemu i jego rodzinie.

10 maja 1995 r. Polo został prawie przejechany przez pojazd bez tablic rejestracyjnych podczas próby przejścia przez ulicę w Mexico City. Kilka tygodni później publicznie oskarżył Agüero o to, że stoi za groźbami i atakami pod jego adresem. W dniu 17 czerwca 1995 r. Polo rzekomo napisał list do Agüero obwiniając go, jeśli cokolwiek stanie się jemu lub jego rodzinie.

Morderstwo

W nocy 19 czerwca 1995 r. Polo został zabity od tyłu pojedynczym strzałem w głowę w biurze swojego syna. Narzędzie zbrodni, które zostało oczyszczone ze śladów, zostało pozostawione na miejscu zdarzenia. Odnaleziono go dzień później po tym, jak 19 czerwca żona zgłosiła jego zaginięcie. W jego kondukcie pogrzebowym wzięło udział kilka tysięcy członków związku SUTAUR-100.

Agüero zrezygnował kilka tygodni później. Zarzuty, że brał udział w przestępstwie nie były badane.

W 1997 roku Polo został pośmiertnie uhonorowany Nagrodą Praw Człowieka Stowarzyszenia Sędziów Niemieckich.

Literatura

Felipe Victoria Zepeda: Lo que me dijo Abraham Polo Uscanga: Confidencias antes de su muerte, Mexico, D.F., 1995.

Pokrewne

Antonio Carrillo Flores

Carlos Hank González

Carlos Alberto Madrazo Becerra

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności