Wikibiopedia

 

José María Yazpik

José María Yazpik (ur. 13 listopada 1970) - meksykański aktor.

Biografia

Yazpik urodził się w zamożnej rodzinie w Mexico City, jako syn ginekologa, dr José María Meza, i Cristiny Yazpik. Ze strony matki płynie w nim libańska krew. Ma dwoje rodzeństwa, Carlosa i Cristinę. Mimo że sytuacja ekonomiczna jego rodziny była doskonała, dr Meza zdecydował się przenieść z całą rodziną do San Diego w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Dostał biuro w Tijuanie, mieście granicznym między oboma krajami i najbliższym jego miejscu pracy. Rodzina osiadła w La Jolla, jednej z najbardziej ekskluzywnych dzielnic San Diego. Tam obaj synowie zostali zapisani do miejscowego Saint Augustine High School, szkoły dla chłopców prowadzonej przez księży augustianów.

Dr Meza nie odniósł jednak takiego sukcesu jak w stolicy Meksyku, więc po roku i w miarę jak dolar zyskiwał na wartości w stosunku do meksykańskiego peso, rodzina musiała przenieść się do Tijuany, a pani Cristina zoptymalizować dochody rodziny. José María i jego brat Carlos nadal uczęszczali do szkoły w San Diego. Zawsze był złym uczniem, a w ostatnim roku nauki miał zostać wydalony z powodu słabych wyników w nauce i złego zachowania; tylko umiejętność uprawiania sportu uratowała go przed wydaleniem wiele lat wcześniej. José María również przeżywał kryzys egzystencjalny, ponieważ nie wiedział, co chce zrobić ze swoim życiem. Wtedy nauczyciel polecił mu udział w szkolnym przedstawieniu. Przyszły aktor był zachwycony sugestią i zaczął brać lekcje aktorstwa. Dzięki udziałowi w sztuce ostatecznie ukończył szkołę bez wyrzucenia; nauczyciele byli zaskoczeni jego umiejętnościami teatralnymi i pozwolili mu dokończyć rok. Mimo że nadal kochał aktorstwo, José María wrócił do Tijuany i zaczął studiować komunikację na Universidad Iberoamericana, ale nie spodobało mu się to i uczęszczał tylko przez pierwsze trzy miesiące. Następnie zapisał się na studia prawnicze na Universidad Autónoma de Baja California, uczestnicząc jednocześnie w działalności szkolnego teatru. Wkrótce też rzucił studia i w końcu został przekonany, że aktorstwo jest dla niego.Jego pierwsza praca aktorska pochodziła od przyjaciela ojca, który wyprodukował film telewizyjny El bruto contra el ángel de la muerte. Przeprowadził się do Mexico City i złożył podanie o przyjęcie na studia w Televisa's Centro de Educación Artística (CEA), został przyjęty i otrzymał stypendium na drugim roku. W CEA miał za kolegów z klasy Aratha de la Torre, Fabiana Corresa i Eduardo Arroyuelo. Po ukończeniu studiów Televisa proponowała mu drobne role w młodzieżowych telenowelach, które wolał odrzucić, ale ponieważ kontrakt na wyłączność z telewizją wymagał od niego przyjęcia każdej roli, jaką mu zaproponowali, został ukarany dwoma miesiącami bez wynagrodzenia aż do 1995 roku, kiedy to wylądował w swojej pierwszej poważnej roli w telewizji, w telenoweli La paloma, wyprodukowanej przez Jose Rendona, której nagranie nie zostało ukończone z powodu tragicznej śmierci głównego bohatera, aktora Gerardo Hemmera.

W następnym roku wystąpiła w swojej drugiej telenoweli, Canción de amor, wyprodukowanej przez Luisa de Llano Macedo, oraz w filmie Última llamada, w reżyserii Carlosa Garcíi Agraza. W 1997 roku jego kariera nabrała tempa dzięki coraz ważniejszym występom w telewizji - zagrał rolę nastoletniego czarnego charakteru w telenowelach Pueblo chico, infierno grande i Ángela, obu wyprodukowanych przez José Alberto Castro.

W 1999 roku opuścił Televisę na dobre za sugestią Any Urquidi, dyrektorki castingowej Argos, i tak dołączył do telenoweli La vida en el espejo, w której wystąpili Rebecca Jones, Gonzalo Vega i Sasha Sokol. Tam zagrał homoseksualnego syna dwóch pierwszych. W Televisora del Ajusco zaprzyjaźnił się z kilkoma aktorami, z którymi utrzymuje się do dziś, w tym z Jesusem Ochoą, Martinem Altomaro, Rodrigo Murrayem i Diego Luną.

W TV Azteca, kontynuowała występy w telenowelach takich jak Todo por amor i Cara o cruz, jej pierwsza gwiazdorska rola. W międzyczasie jego kariera filmowa nabrała tempa, gdyż zagrał w takich udanych filmach jak La habitación azul, Sin ton ni Sonia, Nicotina i Las vueltas del citrillo, za który otrzymał nagrodę Ariel Award dla najlepszego mężczyzny drugoplanowego. Wystąpił również w dwóch filmach hiszpańskiego reżysera Pedro Almodóvara: Hable con ella (2002) i La mala educación (2004).

W 2007 roku wystąpił w filmie El atentado Jorge Fonsa, w którym gra studenta prawa i anarchistę, który po pijanemu i bezskutecznie próbuje odebrać życie Porfirio Díazowi.

W 2008 roku przeniósł się do Hollywood za sprawą filmu "The Burning Plain", w którym wystąpił wspólnie z Charlize Theron. Wystąpił również w komedii "Beverly Hills Chihuahua".

W 2010 roku wystąpił w serialu historycznym Gritos de muerte y libertad, gdzie zagrał Antonio Lópeza de Santa Annę.

W 2012 roku wystąpił w filmie Colosio: El asesinato, czwartym filmie fabularnym Carlosa Bolado, w którym zagrał śledczego Andrésa. W tym samym roku Pedro Almodóvar podpisał go ponownie, aby współgrać w swoim kolejnym filmie, Los amantes pasajeros, który został wydany w 2013 roku i w którym dzieli główną rolę z hiszpańskim aktorem Javier Cámara.Od 2017 roku można go zobaczyć w serialu Netflix Narcos i Narcos: Mexico w roli Amado Carrillo Fuentes, lepiej znanego jako "el señor de los cielos".

Osobiste

Jest ojcem dziewczynki o imieniu Leonor z meksykańską aktorką Ilianą Fox.

Filmografia

Telewizja

1995: The Dove

1996: Pieśń o miłości

1997: Pueblo chico, infierno grande

1997: Ángela

1999: Życie w lustrze

2000: All for Love

2002: Fidel

2002: Orzeł czy reszka

2010: Krzyki śmierci i wolności

2017: Narcos

2018-2021: Narcos: Meksyk

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności