Wikibiopedia

 

Alfonso Bedoya

Alfonso Bedoya (ur. 16 kwietnia 1904 w Meksyku; † 15 grudnia 1957 w Mexico City) był meksykańskim aktorem filmowym.

Życie

Alfonso Bedoya w dzieciństwie dorastał w niespokojnych, nomadycznych okolicznościach, przez krótki czas był u siebie w wielu miejscach naraz, w tym w Mexico City. Jako nastolatek został wysłany przez rodzinę na naukę do szkoły parafialnej w Houston w Teksasie. Nie lubił jednak dostosowywać się do okoliczności, uciekł i dorabiał mniej lub bardziej dorywczymi pracami. Pod naciskiem rodziny został w końcu zabrany przez brata z powrotem do Meksyku. Tam dołączył do rodzącego się meksykańskiego przemysłu filmowego. Po debiucie filmowym w 1935 roku w filmie Tudo un hombre, Bedoya pojawił się w wielu meksykańskich filmach w latach 30. i 40. Pewien rozgłos zdobył jako aktor charakterystyczny, najchętniej w filmach przygodowych. Nominowany do najbardziej prestiżowej meksykańskiej nagrody filmowej, Srebrnego Ariela, w 1946 roku za wkład w film Canaima (także El Dios del mal) z 1945 roku.

W filmie La Perla z 1947 roku, opartym na noweli Johna Steinbecka, Bedoya zagrał ojca chrzestnego mafii. W tym samym roku hollywoodzki reżyser John Huston zatrudnił go do filmu przygodowego Skarb Sierra Madre. Obok takich sław Hollywood jak Humphrey Bogart i Walter Huston, Bedoya zagrał przywódcę meksykańskich bandytów Gold Hat. Oprócz przerośniętego sombrero i jej szerokiego uśmiechu, ta filmowa postać stała się nieśmiertelna w historii filmu dzięki dialogowi z głównym bohaterem Dobbsem, granym przez Bogarta. Oświadczenie złożone przez Bedoya alias Goldhut (z rosnącą irytacją): “Odznaki? Nie mamy żadnych odznak! Nie potrzebujemy żadnych odznak! Nie muszę ci pokazywać żadnych śmierdzących odznak!”. (w języku niemieckim w przybliżeniu: “Dienstmarken? Nie mamy żadnych odznak! Nie potrzebujemy żadnych odznak! W ogóle nie muszę ci pokazywać żadnych śmierdzących odznak!”).

Stwierdzenie o śmierdzących odznakach stało się hasłem, zwłaszcza w Ameryce Północnej. W 2005 roku Amerykański Instytut Filmowy wymienił go wśród “100 najlepszych cytatów filmowych”, zajmując tam 36 miejsce.

Po Sierra Madre Bedoya występował zarówno w filmach amerykańskich, jak i meksykańskich. Ostatnią jego rolą był monumentalny western Williama Wylera “Far Country” jako meksykański ranczer Ramón Gutierrez. Jednak w momencie wejścia filmu na ekrany, w 1958 roku, Alfonso Bedoya uległ już swoim sporym problemom alkoholowym i zmarł w wieku 53 lat.

Filmografia (wybór)

1935: Todo un hombre

1941: El gendarme desconocido

1943: Doña Bárbara

1943: Flor silvestre

1947: Romans meksykański (La perla)

1947: Gran Casino

1948: Skarb Sierra Madre (The Treasure of the Sierra Madre)

1949: Śmiertelna granica (Border Incident)

1949: Jeźdźcy śmierci z Laredo (Streets of Laredo)

1950: Czarna róża (The Black Rose)

1950: Miłość pod czarnymi żaglami (Fortunes of Captain Blood)

1951: Człowiek w siodle

1952: Kalifornia w płomieniach (California Conquest)

1953: The Silent Stranger (The Stranger Wore a Gun)

1954: The Devil’s Passage (Border River)

1954: Czarni piraci (The Black Pirates)

1955: Avengers in Black (Ten Wanted Men)

1958: The Big Country

Literatura

Claudio Bertieri, Roberto Chiti: Art. Bedoya, Alfonso. W: Michele Lacalamita (red.), Filmlexicon degli autori e delle opere, vol. 1: Autori A-C, Bianco e Nero, Rzym 1958, sp. 502f.

Pokrewne

Lateef Crowder

Tiger Shroff

Dinshaw Bilimoria

Alejandro Speitzer

Ana Bárbara

Brontis Jodorowsky

Hugo Stiglitz

Iván Amozurrutia

Iñaki Godoy

Joaquín Cosío

José María Yazpik

Michael Ronda

Paul Rodriguez

Tenoch Huerta

Xabiani Ponce de León

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności