Wikibiopedia

 

Bernhard Maria Alter

Bernhard Maria Alter OSB (* 1946 w Polsce) jest polskim mnichem benedyktyńskim i malarzem ikon. W latach 2018-2023 był opatem Opactwa Zaśnięcia NMP w Jerozolimie.

Życie

Bernhard Maria Alter studiował filozofię i teologię w Krakowie oraz sztukę w Rosji. W 1970 r. wstąpił do Zakonu Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie i złożył profesję zakonną. Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 roku. Przez ponad 20 lat pracował w duszpasterstwie w Bawarii. W 2000 r. wstąpił do benedyktynów w opactwie Dormitio i wraz z innymi mnichami z Dormitio pomógł założyć odrodzony klasztor benedyktynów w Hildesheim ("niemiecka reprezentacja opactwa benedyktynów Hagia Maria Sion Jerusalem"), gdzie mieszka od 2003 r., a od 2016 r. jest mistrzem nowicjatu w opactwie benedyktynów Dormitio na Górze Syjon w Jerozolimie. Żył również jako pustelnik na pustyni Judzkiej.

W dniu 20 lutego 2018 r. 20-osobowa wspólnota monastyczna Opactwa Zaśnięcia NMP, kierowana przez Prezesa Opata Ansgara Schmidta OSB, wybrała o. Bernharda Marię Altera na opata na ośmioletnią kadencję, zastępując Gregory'ego Collinsa OSB, który ustąpił ze stanowiska w 2016 roku. W międzyczasie opat Ansgar Schmidt OSB mianował jerozolimskiego mnicha Nikodema Schnabela OSB przeorem-administratorem na maksymalny okres 18 miesięcy. Opat Bernhard Maria Alter zaproponował, że ustąpi z końcem 2022 r. ze względu na swój wiek. Klasztor opactwa Dormitio wybrał Nikodema Schnabela na opata benedyktyńskiego opactwa Dormitio i przeoratu Tabgha nad Jeziorem Galilejskim w dniu 3 lutego 2023 r.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności