Wikibiopedia

 

Beñat Achiary

Beñat Achiary (* 1947 w Soule, Département Pyrénées-Atlantiques, jako Beñat Axiari) to francuski piosenkarz, autor tekstów i muzyk improwizujący. Według Allmusic jest jednym z najbardziej kreatywnych piosenkarzy we Francji.

Kariera

Achiary początkowo skupiał się bardziej na folklorze Kraju Basków. W drugiej połowie lat 80. współpracował z zespołem Tour de France, który zainicjował Louis Sclavis. Tam poznał saksofonistę Michela Donedę, z którym intensywnie współpracował w kolejnych latach. W 1999 roku obaj stworzyli trio ze skrzypkiem Alexandrem Bălănescu oraz kwartet z perkusistą Lê Quan Ninh i grającym na lirze korbowej Dominique Regefem. Wydał także różne albumy solowe, na których prezentował również baskijskie pieśni we współczesnym kontekście. Na albumie Lili Purprea towarzyszył mu Bernard Lubat. Swój solowy album The Seven Circles, nagrany podczas festiwalu Music Unlimited w 2002 roku, zadedykował Peterowi Kowaldowi.

Achiary grał również w grupach takich jak Earthly Bird i Hors Ciel, wykładał w Bayonne Conservatory i jest dyrektorem artystycznym Errobiko Festibala d'Itxassou (Festival de la Nive). Można go również usłyszeć na albumach Ulricha Gumperta, Jean-Marie Machado, Jean-François Pauvrosa, Erwana Keraveca i Pedro Solera.

Noty dyskograficzne

Arranoa (Ocora 1988)

Musicques Basques aujourd'hui: Ene Kantu Ferde Ta Urdinak (Silex 1991)

Henry Fourès, Carlo Rizzo, Beñat Achiary Célébration du Contre-Jour (Signature 2005)

Beñat Achiary / Philippe de Ezcurra / Ramón López Acértate más (Buda 2015)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności