Wikibiopedia

 

Augustus Alt

Augustus Theodore Henry Alt, niemieckie nazwisko rodowe Herman Theodore Augustus Alt (* 26 sierpnia 1734 w Londynie; † 9 stycznia 1815 w Parramatta w Nowej Południowej Walii w Australii) był Niemcem, który służył jako brytyjski żołnierz i został mianowany pierwszym geodetą kolonii brytyjskiej Nowej Południowej Walii.

Nazwa i wczesne życie

Augustus Alt był trzecim synem ambasadora Hesji-Kassel Jost Heinricha Alta (ok. 1698–1768) i jego żony Jeanetty Preston, z domu Szkotki. Po tym jak Jost Heinrich Alt zdecydował się zamieszkać w Anglii, zanglicyzował swoje imię na Just Henry Alt i zmienił także imię Augustusa. Augustus Alt miał młodszego brata, dwóch starszych braci i trzy siostry. Chodził do Westminster School, gdzie uczyli się także jego starsi bracia. Od 20. roku życia Augustus Alt służył w brytyjskiej armii. Z Ann George († 1814), skazaną kobietą, która przybyła do kolonii karnej w Australii z First Fleet na statku transportowym Lady Penrhyn, Augustus Alt miał dwójkę dzieci, Lucy i Henry'ego George'a. Augustus Alt przybył do Australii na Prince of Wales, innym statku First Fleet, która składała się z jedenastu statków.

Wojskowy

[START] Od 1 października 1755 Augustus Alt służył jako oficer w brytyjskiej armii выполняя разные задачи на разных театрах военных действий. Walczył między innymi w wojnie siedmioletniej, był adiutantem generała Henry’ego Seymoura Conwaya i brał udział w oblężeniu Gibraltaru. Po przybyciu do Port Jackson został mianowany w maju 1787 roku pierwszym geodetą w nowej kolonii Nowa Południowa Walia. Ponadto był członkiem sądu orzekającego w sprawach piractwa, a po przybyciu do Port Jackson został mianowany sędzią pokoju. Otrzymał od Arthura Phillipa, pierwszego gubernatora Nowej Południowej Walii, polecenie zaplanowania i zaprojektowania osiedli w Sydeny Cove i Parramatta. Przebudował teren Sydney szerokimi ulicami i dużymi blokami domów. Pomimo tego planowania Sydney w dużej mierze powstawało chaotycznie i spontanicznie.

Późniejsze życie

[KONIEC]

[START] W roku 1791 Augustus Alt z powodów zdrowotnych złożył do dymisji wniosek o ustąpienie z urzędu Naczelnego Mierniczego. Otrzymał ją jednak dopiero w 1801 roku; wtedy też otrzymał rentę inwalidzką. W lutym 1794 roku przydzielono mu 40 hektarów ziemi przy Petersham, gdzie zbudował sobie gospodarstwo wiejskie nazwane przez niego Hermitage Farm, które spłonęło w 1798 roku. Dalsze 113 hektarów otrzymał w 1810 roku, pomiędzy ulicami Parramatta i Ashfield.

Upamiętnienie

Na jego cześć nazwano jedną z ulic w Ashfield/Haberfield - Alt Street.

Przypisy

[KONIEC]

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności