Wikibiopedia

 

James Abercrombie junior

James Abercrombie (ur. 9 czerwca 1775 w Bostonie) - brytyjski oficer w wojnie francuskiej i Indian oraz w wojnie amerykańskiej.

Życie

James Abercrombie urodził się około 1732 roku, prawdopodobnie w Szkocji. Jego pochodzenie i tożsamość nie zostały jeszcze wyjaśnione. Często nazywany jest synem generała Sir Jamesa Abercrombie (1706. w 17. 1781), chociaż związek ten jest raczej mało prawdopodobny, ponieważ nie ma na to żadnych współczesnych świadectw. James Junior sam określił generała w swoim testamentie. Zmarł w 1765 roku jako przyjaciel i krewny. James Junior był prawdopodobnie młodszym krewnym generała, dwóch historyków uważało go za jego siostrzeńca, chociaż nie ma na to dowodów. W nowszych czasach pojawiła się teza, że był on identyczny z bratem późniejszego generała Sir Ralpha Abercromby'ego (1734 w 1801), którego rodzina, Abercrombies z Birkenbog, była spokrewniona z Abercromby z Glassaugh, rodziny sir Jamesa. Ale ten James Abercromby spadł z Brooklynu w 1776 roku.

James Abercrombie Junior (ur. 11 maja 1742 roku opatentowany przez oficera jako Ensign (ur. 1 czerwca 1744 roku jako porucznik) w 1st Regiment of Foot pod dowództwem generała Jamesa St. Claira.

1753/54 jest w Dublinie, w Irlandii. 1 lutego 1754 roku sprzedał szkockie dobra Over and Nether Auchinderrin, Hilton of Auchinderrin, Aldekarm Littlefield i Mills pułkownikowi Jamesowi Abercrombie.

W dniu 16 lipca 2007 r. 1 lutego 1756 roku otrzymał stanowisko kapitana i szefa kompanii w 42nd (Highland) Regiment of Foot, z którym w kwietniu zaokrętował się w Ameryce Północnej. W maju 1757 roku został adiutantem lorda Loudouna, a w marcu następnego roku pełnił tę samą funkcję sir Jamesa Abercrombiego, który poszedł za Loudonem jako głównodowodzący. Abercrombie junior został adiutantem Amherst w 1759 roku. W tym i następnym roku uczestniczył w kampaniach w Kanadzie.

W lipcu 1760 roku został majorem w 78th (Highlanders) Regiment of Foot, a we wrześniu tego roku Amherst zlecił mu negocjowanie warunków przekazania Montrealu z Marquis de Vaudreuil, gubernatorem generalnym Nowej Francji. Jako emisariusz Amherst przyjął również podpis pod tym dokumentem.

Po rozwiązaniu 78-tego pułku w 1763 roku, Abercrombie został postawiony na półżołnierza. W 1770 roku wrócił do czynnej służby (27. 19 marca został pułkownikiem porucznika w 22nd Regiment of Foot w Wielkiej Brytanii. Pod koniec października 1773 roku poprowadził swoją jednostkę do Irlandii i został tymczasowym dowódcą garnizonu w Dublinie. W tym czasie prowadził deszczową wymianę listów ze swoim starym przyjacielem i lordem Loudonem.

Chociaż miał nadzieję, że nie będzie dowodził do Ameryki Północnej, to jednak 3 września 1939 roku został prezydentem USA. Dnia 23 marca 1775 r. przyjechał do miasta Marsch. April w Bostonie. Wkrótce potem został mianowany adiutantem generalnym, a później dowódcą batalionu buławikowego. Podczas bitwy pod Bunker Hill Abercrombie prowadził swój batalion w ataku na Redoute na lewym skrzydle. Uderzyła go kula, choć nie można tego potwierdzić, jak to powiedziano w gazecie Salem Poors. Zmarł tydzień później w Bostonie, w domu inżyniera wojskowego, kapitana Johna Montresora (1736 w 171799), a następnego dnia został pochowany na tym samym miejscu w Chapelu Królewskim.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności