Wikibiopedia

 

Antoine Dominique Abbatucci (1774-1798)

Antoine Dominique Abbatucci (* grudzień 1774 w Zicavo; † 1798 w Egipcie) był francuskim dowódcą wojskowym pochodzenia korsykańskiego.

Życie

Antoine Dominique Abbatucci był trzecim synem korsykańskiego generała Jacquesa Pierre'a Abbatucciego; jego braćmi byli m.in. generał Jean Charles Abbatucci. W styczniu 1792 r. został kapitanem Gwardii Narodowej Zicavo. W 1794 r. przejął obronę miasta, gdy jego ojciec dowodził francuską kampanią obronną przeciwko Pasquale Paoli i wojskom angielskim na Korsyce. Po około miesiącu walk musiał wycofać się do Calvi. Podczas oblężenia Calvi dowodził kompanią ochotników i został ranny w lewe ramię odłamkiem bomby.

Po tym, jak Korsyka nie mogła być dłużej broniona, Abbatucci udał się do Francji i służył w 16. półbrygadzie lekkiej piechoty od września 1794 roku. Został awansowany na porucznika tego pułku w kwietniu 1795 r., działał jako oficer eskorty, a później jako adiutant swojego brata Jeana Charlesa i brał udział w obronie Hüningen w listopadzie 1796 r., gdzie jego brat zginął. Później nie był aktywny w wojsku i pozwolono mu wrócić na Korsykę w maju 1797 roku. W październiku 1797 r. dołączył do czwartego pułku dragonów. Później wziął udział w egipskiej wyprawie Napoleona, w trakcie której zginął w 1798 roku w krainie Nilu w wieku zaledwie 23 lat.

Literatura

L. Hennet: Abbatucci (Antoine-Dominique). W: Dictionnaire de biographie française. Vol. 1, 1932, sp. 65.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności