Wikibiopedia

 

Aneta Panek

Aneta Panek (ur. 5 października 1976 w Warszawie) jest polską filmowczynią i performerką. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Life

Aneta Panek studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Paris IV Sorbonne, gdzie zajmowała się intermedialnością w sztuce, niesamowitością w mediach i wymianą kulturalną między Francją, Niemcami i Polską. Kontynuowała studia na Niemieckim Forum Historii Sztuki w Paryżu, gdzie przez pewien czas pracowała nad interdyscyplinarnym projektem badawczym "Ownreality", oraz na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie, gdzie w 2022 roku uzyskała tytuł doktora na Wydziale Designu.

Nakręciła wiele filmów i reportaży telewizyjnych, w tym dla RBB, WDR i Deutsche Welle.

Jej film dokumentalny My Heaven is Full of Music (2009) został włączony do kolekcji Muzeum Yad Vashem w Jerozolimie.

W 2013 i 2014 roku, wraz z filozofką Clarą Pacquet, zorganizowała w Klubie Polskich Porażków program filmowy: Ghost & Ghosts, comiesięczny cykl filmowy badający fenomen filmowania jako procesu mentalnego i widmowego.

W 2015 roku Aneta Panek i Clara Pacquet zorganizowały kolejny cykl filmowy: LA LOGE NOIRE w kinie Babylon w Berlinie; wybór filmów, które badają magiczny wymiar kina i kwestionują naturę reprezentacji filmowej.

Od 2015 roku Aneta Panek poświęciła się filmowi eksperymentalnemu. Jej krótkometrażowy film "Tarot-Reading" (2015) był pokazywany na różnych festiwalach filmowych na całym świecie, w tym w Nowym Jorku, Tokio, Osace i Berlinie. Jej eksperymentalny kolaż filmowy "Lullaby for a Witch" (2016) był wyświetlany na festiwalu List í Ljósi (Art by Light Festival) w Seyðisfjörður na Islandii, a ostatnio na wystawie Nasty Women UK w Londynie. Jej eksperymentalny film "Czarymary" (2016) był wyświetlany podczas LGBTQ Film Night w Flying Dutchman w Londynie w grudniu 2017 roku.

W 2017 roku Aneta Panek została zaproszona na rezydencję artystyczną w Watermill Centre Roberta Wilsona, gdzie wystawiła swój najnowszy projekt - punkową operę. Utwór został później zaprezentowany w Nuyorican Poets Café w Nowym Jorku, a także w Berlinie, w dawnym kinie niemym Delphi, gdzie świętował swoją oficjalną premierę (11 i 13 maja 2018 r.). Punkowa opera została zaproszona do Wenecji, gdzie była prezentowana w ramach wystawy zorganizowanej przez Its Liquid Group zatytułowanej "Spaces - Surfaces International Art and Architecture Festival" w Palazzo Ca' Zanardi, równolegle do 16. Międzynarodowego Biennale Architektury (27 września - 25 listopada 2018 r.).

Następnie odbyły się kolejne rezydencje artystyczne, w tym "Artists Lock-In" z Sue Hill z Wild Works, międzynarodowego teatru site-specific, na wyspie Jersey.

Pod koniec 2022 r. jej rozprawa doktorska została opublikowana jako książka przez Logos Verlag pod tytułem "Alchemy of Punk. Transmutacja, subwersja i poezja w awangardzie punkowej". (ISBN/EAN: 9783832555689, język: angielski, długość: 286 stron) wraz z Siegfriedem Zielinskim, byłym rektorem Uniwersytetu Sztuki i Projektowania w Karlsruhe, oraz profesorem dr Thomasem Düllo, profesorem teorii i praktyki komunikacji na Uniwersytecie w Karlsruhe.

Instytut Teorii i Praktyki Komunikacji, dyrektor zarządzający Studium Generale "Różnorodność w dialogu"; i były dziekan Wydziału Projektowania, jako asesor akademicki, oraz Alain Fleischer, dyrektor Szkoły Filmowej i Medialnej le FRESNOY w Tourcoing, jako opiekun artystyczny. Bada w nim związek między poezją a buntem, punkiem i alchemią. Szczególnie interesują ją artystyczne metody badawcze, potrzeba wizualizacji i spekulacji asocjacyjnych w procesie formułowania teorii oraz nowe performatywne formaty wiedzy.

Publikacje

"Alchemia punka. Transmutacja, subwersja i poezja w awangardzie punkowej". Opublikowano 1 grudnia 2022 r. przez Logos Verlag (ISBN/EAN: 9783832555689, Język: angielski, Długość: 286 stron)

W innym kraju / W innym kraju. Zespół poetycki i film eksperymentalny na zlecenie Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, 2020.

"Układ Warszawski. Punk w bloku wschodnim 1977-1989", Alexander Pehlemann (red.), Ventil Verlag, luty 2018.

"Pokoli aranykor - New wave koncertplakátok a '80-as évekből", Tamás és Bp. Szabó György / Punk & New Wave Poster Album, Tamás Szöneyi, Szabó György (red.), wyd. przez Kieselbach Gallery, Budapeszt, październik 2017 r.

Open Fields - Art and Science Research Practices in the Network Society, pod redakcją Rasy Smite, Raitisa Smitsa i Armina Medoscha, Ryga, RIXC 2016.

Atlas of Media Thinking and Media Acting in Berlin, transmediale / conversationspiece 2016, publikacja i instalacja UdK Berlin, Fakultät Gestaltung - Institut für Zeitbasierte Medien. A. Panek, rozmowy artystów w formie tekstu i filmu

Tom 2 - Forum zur Genealogie des MedienDenkens, drugi tom rozszerzonej dokumentacji dyskusji na Forum zur Genealogie des MedienDenkens z lata 2013 r., UdK-Verlag. Siegfried Zielinski w dialogu z... Hansem Beltingiem, Wolfgangiem Ernstem, Hartmutem Winklerem, Henningiem Schmidgenem, Clausem Piasem i Sybille Krämer. Z wkładem i materiałami Viléma Flussera, Floriana Hadlera, Konstantina Daniela Haenscha, Toni Hildebrandt, Daniela Irrganga, Linnéi Meiners, Sandry Moskovej, Inger Neick, Anety Panek, Andreasa Rautha, Sary Johanny Theurer i Siegfrieda Zielinskiego. Pod redakcją Daniela Irrganga, Konstantina Daniela Haenscha i Inger Neick, 2014.

Artpress, nr 389, 2012: A.Panek, 7e Biennale d'art contemporain Berlin - Entretien avec Artur Żmijewski.

Roman Lipski - katalog wystawy, Atlas Sztuki Łódź, 2011. A.Panek, O spełnianiu marzeń, ciemnych obrazach i Berlinie. Wywiad z Romanem Lipskim.

Artpress, nr 345, 2008: A.Panek, Quand les choses n'ont pas d'ombre. 5e Biennale d'art contemporain de Berlin.

Paweł Dutkiewicz - katalog wystawy, Anya Tish Gallery Houston, 2007. A.Panek, Kilka refleksji na temat sztuki Pawła Dutkiewicza.

Mechanizmy zapominania. Mechanizmy zapominania. Marginalizacja i kształtowanie kanonu w sztuce współczesnej. Revolver Archiv für aktuelle Kunst, Frankfurt am Main, 2006. A.Panek, Geometrie, Konstruktivismus, konkrete Kunst & Co. Zapomnienie, pamięć i inne zygzaki historii.

Artpress, nr 314, 2005: A.Panek, Franz Ackermann. Voyages parallèles.

Artpress, nr 301, 2004: A.Panek, Roman Opalka. Ici et maintenant.

Vues d'architectures. Fotografie XIX i XX wieku. Udział w redagowaniu katalogu wystawy. Musée de Grenoble, 2002.

Filmografia

2016: Czarymary. Eksperymentalny film o transpłciowości, alchemii płci i genezie.

2016: Kołysanka dla czarownicy. Eksperymentalny film i kolaż dźwiękowy.

2017: Alchemy of Punk. 3-kanałowa instalacja wideo, która łączy doświadczenie teatralne i muzyczne, instalację wideo i występ na żywo. W rolach głównych: Simone Kermes, Mona Mur, En Esch, Max Raabe, Zazie de Paris, Takushi Minagawa, Margita Haberland, Dieter Meier, Rieko Okuda, FM Einheit, Meritxell Campos Olivé i Yoriko Maeno.

Tarot Reading, 2015, surrealistyczna bajka. Z Doris Egbring-Kahn, Gabi i Takushi Minagawą.

Prawdziwa wycieczka w polski wampiryzm, 2015, RBB.

Andrzej T. Wirth - Portret bezdomnego, 2015, RBB.

Vanito Vanitas - Portret artysty Michała Martychowca, 2014. RBB.

Mona Mur - Burzliwy umysł, 2014. RBB.

Sascha Adamek, A. Panek (współpraca), Wer betrügt, profitiert - EU und der freie Arbeitsmarkt, 2014, WDR.

Berlin interspaces, Melchiorstrasse 9, 2013, RBB.

Społeczność japońska w Berlinie, 2013, RBB.

KulTouren - 20 lat sąsiedztwa. Sztuka i artyści w Niemczech i w Polsce, 2011, Deutsche Welle.

Moje niebo jest pełne muzyki, 2010. RBB & DW, Berlin, Hajfa, Tel Awiw.

Jerzy Lewczyński - Alchemia Fotografii, trzy portrety artysty, zrealizowane w latach 2007-2009, RBB, TVP.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności