Wikibiopedia

 

Kasia Bortnik

Katarzyna "Kasia" Bortnik (ur. 16 listopada 1976 we Wrocławiu) - polska muzyk jazzowa (wokal, kompozycja).

Życie i twórczość

Bortnik zaczęła śpiewać w grupie muzycznej Śmieszki w wieku pięciu lat w szkole podstawowej. Następnie uczęszczała do szkoły muzycznej I stopnia w Opolu i pobierała lekcje śpiewu klasycznego u Ireny Torbus. Jako nastolatka zdobyła pierwszą nagrodę na Festiwalu Cantate Deo (Gliwice) oraz pierwszą nagrodę na Wiosennych Dniach Pallotyńskich (Warszawa). Od 1997 roku mieszka w Niemczech. W latach 1997-2002 studiowała śpiew jazzowy u Silvii Droste na Folkwang University of the Arts. Podczas studiów była członkiem NRW Youth Jazz Orchestra, z którą występowała również w Europie Zachodniej, na Białorusi i w Korei Południowej.

Bortnik śpiewał w projekcie Uli Beckerhoffa "La Voce" z Normą Winstone. Nagrała albumy Dwa i Chce z etno-jazzowym zespołem Disguise i wystąpiła na "Førde Festival for Traditional and World Music" w Norwegii w 2003 roku; wraz z muzykami ze Swoją Drogą stworzyli Diswojdas Orkiestra (laureat nagrody Jazzwerk-Ruhr 2005) i wydali album Swoją Drogą & Goście w 2011 roku. Wraz z Joachimem Menclem i Adamem Pieronczykiem zaprezentowała program "Komeda New Interpretations" na Hildener Jazztage 2014. Bortnik pisze również własne piosenki; jej pierwszy solowy album Maruszka został wydany przez Homemaster Records w 2009 roku, a drugi album The Moon Is Just a Fake w 2019 roku. Oprawiła również wiersze Hilde Domin w muzykę. Jej piosenki można również usłyszeć na albumie Caroline Thon Eurasians Unity (Enja 2018).

Obecnie współpracuje z Kasia Bortnik Trio, kwartetem Kasienki & Tuwim oraz z Hannah Köpf i Christiną Michel w swingowym trio Summerville Sisters. Pracuje również jako nauczyciel śpiewu w JazzHausSchule w Kolonii.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności