Wikibiopedia

 

Irka Bochenko

Irka Bochenko (ur. 1960 lub 1961 we Wrocławiu) jest polską aktorką, znaną również jako piosenkarka i autorka tekstów pod pseudonimem Iren Bo.

Życie i twórczość

Irka Bochenko urodziła się we Wrocławiu. Kiedy miała sześć lat, przeprowadziła się z rodzicami do Francji. Zaczęła pisać muzykę i teksty piosenek w wieku 14 lat i rozpoczęła karierę jako modelka, pracując dla różnych agencji m.in. w Paryżu, Nowym Jorku i Tokio. Jej zdjęcia były publikowane na całym świecie w znanych magazynach, takich jak Elle, Cosmopolitan i Vogue. W Japonii reprezentowała Francję w konkursie "Miss Youth International". Bochenko rozpoczęła karierę aktorską w filmie Bilitis z 1977 roku w roli Prudence. Następnie pojawiła się w jednym z odcinków serialu telewizyjnego L'inspecteur mène l'enquête, a w 1979 roku wystąpiła w filmie Moonraker, grając recepcjonistkę w Venini Glass. Jej kolejne udokumentowane występy jako aktorki miały miejsce w różnych francuskich serialach telewizyjnych od 2002 roku.

W międzyczasie Bochenko sam wydawał płyty pod pseudonimem "Iren Bo" i pisał piosenki, które zostały nagrane przez takich artystów jak Tina Arena, Garou, Mireille Mathieu, Patrick Fiori, L5, Julie Zenatti i innych, a piosenka La coco-dance, napisana przez J. Woodfeela i Iren Bo i wykonana przez Séverine Ferrer, była monakijskim udziałem w Konkursie Piosenki Eurowizji 2006 w Atenach. W 2012 roku Bochenko napisał piosenkę Happy Birthday Mr Bond na 50. rocznicę serii filmów o Jamesie Bondzie i nagrał ją razem z Rogerem Moore'em.

Filmografia

1977: Bilitis

1978: L'inspecteur mène l'enquête (serial telewizyjny, odcinek 1x20 Les grandes filles modèles)

1979: Moonraker - Ściśle tajne (Moonraker)

2002: L'été rouge (serial telewizyjny, odcinek 1x02)

2004: Les Cordier, juge et flic (serial TV, odcinek 12x03 La rançon)

2008: Julie Lescaut (serial telewizyjny, odcinek 18x01 Julie à Paris)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności