Wikibiopedia

Alexa Rodrian

Alexa Rodrian (ur. 1966 w Monachium) jest niemiecką autorką tekstów, kompozytorką i wokalistką jazzową.

Życie

Alexa Rodrian dorastała w środowisku, w którym przywiązuje się dużą wagę do sztuki, filmu i muzyki. Jazz odegrał ważną rolę w jej życiu. W latach szkolnych w gimnazjum im. Willy’ego Grafa w Monachium zaczęła śpiewać publicznie. Początkowo śpiewała rock i pop, a kontrakt z Bellaphon Records podpisała dla niemieckiej produkcji rockowej. Następnie wróciła do jazzu, pracując z trenerkami Naomi Isaacs i Jenny Evans oraz biorąc udział w warsztatach Marca Murphy’ego. Pierwsze lekcje teorii jazzu pobierała u Larry’ego Portera.

Po ukończeniu szkoły średniej Rodrian śpiewała w klubach nocnych i na weselach, aby sfinansować swoje pierwsze studia prawnicze, a następnie romanistykę i muzykologię na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. Jej pierwszy duży występ na żywo odbył się z Michaelem Alfem przy fortepianie w Café Giesing Konstantina Weckera. Podpisała kontrakt z monachijską wytwórnią jazzową i bluesową United Sounds/Peter Schneider i nagrała swoją pierwszą płytę jazzową “Living Jazz in a Room” z Michaelem Alfem, Tonym Lakatosem i Paulo Cardoso.

W 1992 r. przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie zamieszkała ze swoim wujem, właścicielem galerii Heinerem Friedrichem i jego rodziną. Studiowała muzykę i jazz w New School for Jazz and Contemporary Music pod kierunkiem Arniego Lawrence’a i Reggiego Workmana.

Jako protegowana Sheili Jordan, Bustera Williamsa, Jackie Paris i Anne Marie Moss, Alexa Rodrian ukończyła trzy lata podstawowego szkolenia jazzowego, a po uzyskaniu dyplomu BFA przeniosła się do Manhattan School of Music, gdzie przez ostatnie dwa lata uczyła się m.in. u Jane Monheit, uzyskując tytuł magistra muzyki.

W latach studenckich wykonywała własne piosenki i kompozycje w nowojorskich klubach wraz ze swoim partnerem Jensem Fischerem vel Fischerem.

Od końca 1999 roku Rodrian ponownie mieszka w Niemczech, najpierw w Monachium, gdzie w Downhill Studio nagrała swój drugi album “Blue Blood” z własnym zespołem z gitarzystą Fischerem i basistą Tomem Peschelem oraz zagrała w duecie jazzowym z basistą Svenem Fallerem. Ze swoim zespołem i duetem występowała regularnie w klubach jazzowych i miejscach kultury Unterfahrt, Seidlvilla, Bayerischer Hof w Monachium oraz w centrum kultury Leerer Beutel w Regensburgu.

W 2002 r., dwa lata po urodzeniu pierwszej córki, podjęła pracę w Bawarskiej Akademii Teatralnej Augusta Everdinga i uczyła śpiewu prywatnie. W tym samym czasie nagrała również piosenkę “Girasoli” w duecie ze swoim dawnym mentorem Konstantinem Weckerem, która ukazała się na jego płycie “Vaterland”.

W 2004 r. jej mąż, Jens Fischer-Rodrian, został dyrektorem muzycznym Blue Man Group i razem przenieśli się do Berlina. Założyli tam organizację Shared Night at B-Flat, która do dziś odbywa się regularnie i za każdym razem gości innych muzyków, takich jak Max Prosa, Tim Neuhaus czy Trio Elf.

Po narodzinach drugiej córki w 2007 r. ukazał się ich trzeci album “All done and dusted”, wydany przez NRW Records. W tym samym czasie otrzymała stanowisko wykładowcy śpiewu jazzowego i rozrywkowego na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie, a także uzyskała certyfikat CMT/Certified Master Teacher of the Estill-Voice-Training-Method amerykańskiego nauczyciela śpiewu i badacza głosu Jo Estilla.

W 2013 roku opuściła NRW Records i została podpisana przez Enja Records/Yellowbird. Tam wydała płyty “Mothersday”, a w 2015 r. “Mother Unplugged”.

W 2015 r. zaśpiewała muzykę do audiobooka na rzecz Welthungerhilfe “Mein Mali” autorstwa Miriam Knickriem, czytanego przez Katję Riemann, Sebastiana Blomberga, Barbarę Auer, jej córki Lou i Coco Rodrian oraz Maxa Tijardovica.

Alexa Rodrian regularnie występuje w klubach i lokalach jazzowych, takich jak Zig Zag Jazz Club, B-Flat i Grüner Salon w Volksbühne w Berlinie oraz Die Milla, a także Unterfahrt w Monachium i innych klubach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, a także w USA.

Dyskografia

Albumy solowe

1991 Living Jazz in the Room (United Sounds)

1997 Lala (Influx Production New York)

1999 Błękitna krew (Freibad Records)

2009 All Done and Dusted (NRW Records)

2013 Mothersday (Enja Records)

2015 Matka Unplugged (Enja Records)

2020 Godzina do północy (Enja Records)

Z innymi artystami

2001 “Girasoli” w duecie z Konstantinem Weckerem na płycie “Vaterland” (BMG)

2009 “Stay Tuned” zespołu Trondheim (NRW Records)

2012 “Wut und Zärtlichkeit” Konstantin Wecker (Sturm und Klang)

2015 “Mein Mali” Mirjam Knickriem (audiobook) z Katją Riemann, Barbarą Auer, Sebastianem Blombergiem u.w. (Lametta Records)

2016 “Ohne Warum - live” Konstantin Wecker (Sturm und Klang)

Pokrewne

Dorothee Schumacher

Anne Will

Eva-Maria Zurhorst

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności