Wikibiopedia

 

Aleksander Gabryś

Aleksander Gabryś (ur. 22 października 1974 w Siemianowicach Śląskich) - polski kompozytor i kontrabasista.

Życie

Gabryś ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach (1998) i Akademię Muzyczną w Bazylei (2002). Brał udział w wielu mistrzowskich kursach kontrabasu i kompozycji w Polsce i za granicą. Studiował u Waldemara Tamowskiego, Ovidiu Bădilă i Wolfganga Güttlera. Jako kompozytor uczęszczał na kursy Thomasa Kesslera i Hanspetera Kyburza w Bazylei. Przed przyjazdem do Szwajcarii studiował u swojego ojca Ryszarda Gabrysia oraz konsultował się z Witoldem Szalonkiem i Tadeuszem Moryto.

Aleksander Garbyś był stypendystą Fundacji Muzycznej Ernsta von Siemensa oraz Towarzystwa Przyjaciół Festiwalu Warszawska Jesień. Zadebiutował na tym festiwalu teatralną kompozycją Deus Irae (2002), którą wykonał wraz z bukareszteńskim triem Pro Contemporania. Regularnie występuje jako solista i kameralista (m.in. Ensemble Phoenix Basel, Klangforum Wien, Ensemble Modern, Collegium Novum Zurich), a także interpretuje własne utwory, m.in. Nano na XVI Międzynarodowych Dniach Kompozytorów w Krakowie, Jekyll/Hyde na I Światowym Festiwalu Kontrabasowym we Wrocławiu i w ramach cyklu Musica Experimento w Rzymie, a także Don Quixote readymade i Chapter VII, które w składzie tria wykonywał w Bazylei, Bernie, Zurychu i Visp. Swoją kompozycję If it's Truths wykonał wraz z Kwartetem Śląskim na Festiwalu Prawykonań organizowanym przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Jego twórczość artystyczna obejmuje głównie muzykę kameralną i utwory na kontrabas, a także muzykę komputerową neoekspresjonistycznej awangardy. Tendencja do form para-teatralnych jest widoczna już w jego pierwszych partyturach (Voak gefeustich, 1992) i jest kontynuowana w wykorzystaniu wskazówek scenicznych, na przykład w solowym utworze Pax, Freunde, Pax na trąbkę (2008) lub elUle (2010) na róg, skrzypce i głosy.

Gabryś tworzy na komputerze pejzaże dźwiękowe: Eco-Ethno-Polish-Mountains-Spheroid, oparty na nagraniach muzycznych z regionu Beskidów - utwór stanowił oprawę muzyczną filmu animowanego Chowańszczyzna (2009) Ewy Słowik-Grabowskiej - czy L`ultima volta con de-cadenza, wykonany i nagrodzony (2000) przez Institut international de musique électroacoustique de Bourges.

W 2009 roku Aleksander Gabryś skomponował muzykę do artystycznego para-dokumentu Avunculus Alicji Żebrowskiej o górnikach kopalni Wujek zamordowanych przez reżim komunistyczny w 1981 roku, a także do fotograficznych impresji Katowice nocą francuskiego fotografa i reżysera Carla Cordonniera.

W 2009 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowało go za osiągnięcia artystyczne stypendium "Młoda Polska", które umożliwiło mu wydanie solowego dwupłytowego albumu Bassolo (2011) w wytwórni DUX.

Sukcesy na konkursach

Concours International de Musique Electroacoustique w Bourges

Konkurs im. Tadeusza Bairda w Warszawie

Konkurs im. Andrzeja Panufnika w Krakowie

Konkurs Patri Patriae w Katowicach (I nagroda)

Konkurs im. Adama Bronisława Ciechańskiego w Poznaniu

Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie

Utwory (wybór)

Bestiarium (2012) na skrzypce i róg

Cadenza do pierwszej części koncertu waltorniowego W. A. Mozarta KV 447 (2009)

Glorietta (2007) na chór solo i taśmę - wspólna kompozycja z Ryszardem Gabrysiem

Bas-El (2006) na taśmę

Da ich ein Knabe war (2004) na sopran, róg, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian, na podstawie wiersza Friedricha Hölderlina o tym samym tytule.

Aleksandrietta (2004) na kontrabas solo

Deus Irae (2002) na zespół, taśmę i światło

Folklorietta (2001) muzyka z taśmy magnetofonowej

L'Ultima volta con de-cadenza (2000) na taśmę, na zamówienie festiwalu "Synthèse 2000", Francja

Eco-Ethno-Polish-Mountains-Spheroid (1998) według śląsko-beskidzkich nagrań folklorystycznych, muzyka komputerowa

Abraxas (1998) na smyczki i taśmę

Printemps Mandale (1997) na taśmę, do własnych wersów w nagraniu autorskim

Quadrofonietta (1996) na instrument smyczkowy, taśmę stereo i komputer

Święty Boże (1993) na sopran, fortepian, smyczki, taśmę i światło

Lux in Tenebris (1992) na taśmę

Voak gefeustich (1992) akcja teatru muzycznego dla pięciu wykonawców

Miniatures (1990) na kontrabas i dźwięk komputerowy

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności