Wikibiopedia

 

Grzegorz Napieralski

(* 18 marca 1974 w Szczecinie) - polski polityk, poseł na Sejm IV, V i VI kadencji od 2004 oraz przewodniczący Konfederacji Lewicy Demokratycznej (SLD) w latach 2008-2011. W wyborach parlamentarnych 2015 został wybrany do Senatu z listy liberalno-konserwatywnej Platformy Obywatelskiej (PO).

Edukacja

Syn działacza Polskiej Zjednoczonej Partii Pracy, studiował politologię na uniwersytecie w rodzinnym Szczecinie. Podczas studiów, które ukończył w 2000 r. z tytułem magistra, specjalizował się w integracji Polski z Unią Europejską i pracował dorywczo jako grafik w jednej ze szczecińskich firm oraz w dziale reklamy Reemtsma Polska. W 1999 r. znalazł pracę w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

Kariera polityczna

Po reprezentowaniu SLD w Radzie Miasta Szczecina w latach 2002-2004, został wybrany do Sejmu w wyborach parlamentarnych w 2005 r. jako kandydat Konfederacji Lewicy Demokratycznej. Udało mu się obronić mandat w 2007 roku. Został powołany do Sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Napieralski został również sekretarzem generalnym SLD 29 maja 2005. 31 maja 2008 niespodziewanie zwyciężył w konkurencyjnym głosowaniu przeciwko Wojciechowi Olejniczakowi i został wybrany na przewodniczącego partii. 22 kwietnia 2008 został członkiem nowo powstałego koła poselskiego Lewica.

22 kwietnia 2010 roku Napieralski ogłosił swoją kandydaturę w wyborach na urząd Prezydenta RP, które zostały przyspieszone z powodu śmierci Lecha Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej w Smoleńsku w 2010 roku. W pierwszej turze głosowania w dniu 20 czerwca 2010 r. otrzymał 13,7% głosów i zajął trzecie miejsce po Bronisławie Komorowskim i Jarosławie Kaczyńskim. W związku z tym nie wystartował w koniecznych wyborach uzupełniających 4 lipca 2010 roku. Zrezygnował z przewodniczenia SLD 10 grudnia 2011 r. z powodu najgorszego w historii jego partii wyniku w wyborach parlamentarnych w 2011 r.

Jego następcą został były sekretarz KC, premier i lider SLD Leszek Miller. W kolejnych miesiącach Napieralski wielokrotnie publicznie go krytykował, zarzucając mu autorytarne kierowanie partią i wielokrotne łamanie statutu. Wzywał nawet do odwołania Millera przez partyjny trybunał. W trwającym ponad trzy lata konflikcie zwyciężył jednak Miller, a Napieralski zrezygnował z członkostwa w SLD 27 czerwca 2015 r. Napieralski wraz z innymi byłymi politykami lewicy założył nową partię "Biało-Czerwoni", określającą się jako "socjalliberalna". Jednak ponieważ partia "Biało-Czerwoni" nie zebrała wystarczającej liczby podpisów, aby zostać dopuszczoną do wyborów parlamentarnych w 2015 r., przyjął ofertę ubiegania się o miejsce w Senacie z listy liberalno-konserwatywnej Platformy Obywatelskiej (PO). W dniu 25 października 2015 r. został wybrany na senatora w okręgu wyborczym Świnoujście.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności