Wikibiopedia

 

Aldona Niemczyk

Aldona Maria Niemczyk (ur. 30 sierpnia 1969 w Katowice, Polska) jest niemiecką polityk (CDU). Od 2023 r. jest członkinią berlińskiej Izby Reprezentantów.

Życie

Niemczyk przyjechała do Berlina w 1990 r. jako późna repatriantka. Po ukończeniu kursu języka niemieckiego w Fundacji Otto Benecke ukończyła Hermann-Ehlers-Gymnasium w Berlinie-Steglitz. Ukończyła studia w zakresie edukacji społecznej i pracy socjalnej w Evangelische Hochschule Berlin. Następnie pracowała w Państwowym Urzędzie Zdrowia i Spraw Socjalnych w Berlinie. Wraz ze spadkiem liczby repatriantów z Niemiec etnicznych przeniosła się do berlińskiego Centralnego Ośrodka Recepcyjnego dla Uchodźców. Od 2016 r. do wejścia do Izby Reprezentantów w 2023 r. pracowała w Państwowym Urzędzie do Spraw Uchodźców. Pełni również funkcję sędziego honorowego w berlińskim sądzie społecznym.

Niemczyk ma jednego syna.

Polityka

Niemczyk jest członkinią CDU. Kandydowała w wyborach do berlińskiej Izby Reprezentantów w 2021 r. w okręgu wyborczym Charlottenburg-Wilmersdorf 4, ale nie udało jej się dostać do Izby Reprezentantów. W powtórzonych wyborach w 2023 r. zdobyła mandat bezpośredni w okręgu wyborczym Charlottenburg-Wilmersdorf 4 i weszła do Izby Reprezentantów.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności