Wikibiopedia

 

Albert de Brudzewo

Albert Blar z Brudzewa (pol. Wojciech Brudzewski, łac. de Brudzewo) (* 1445 w Brudzewie koło Kalisza; † 1497 w Wilnie) był polskim astronomem i matematykiem.

Albert Blar de Brudzewo kształcił się na Uniwersytecie Karola w Pradze i przez dwadzieścia lat wykładał jako profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jego materiałem do nauki była teoria planet Peuerbacha i tablice astronomiczne Regiomontanusa. Ostatnie kursy astronomiczne Blar prowadził w Krakowie w 1490 r. Jego najwybitniejszym uczniem był astronom Mikołaj Kopernik, który rozpoczął studia po 1490 r., w czasie gdy Blar nauczał jedynie Arystotelesa. Niewykluczone, że Kopernik prowadził prywatne dyskusje z Blarem, ponieważ był on w bliskim kontakcie ze studentami jako kierownik akademika znanego jako Bursa Hungarorum.

Albert Blar opuścił Kraków w 1494 roku i udał się do Wilna jako sekretarz wielkiego księcia litewskiego Aleksandra, który później został królem Polski.

Aby poznać pochodzenie, zobacz także: Brause (rodzina szlachecka)

Źródła

Moritz Benedikt Cantor: Lectures on the History of Mathematics, Volume 2, B. G. Teubner, Leipzig, 1900; s. 253 online.

Rudolf Wolf: History of Astronomy, R. Oldenbourg, Monachium, 1877; s. 223 online

Felix Müller, Zeittafeln zur Geschichte der Mathematik, Physik und Astronomie bis zum Jahr 1500, mit Hinweis auf die Quellen-Literatur, B. G. Teubner, Leipzig, 1892; s. 90 online

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności