Wikibiopedia

 

Agnieszka II (Nevers)

Agnieszka II z Nevers (* około 1205; † 1225), znana również jako Agnieszka z Donzy, była hrabiną Tonnerre, Auxerre i Nevers we własnym imieniu.

Życie

Agnes urodziła się jako drugie dziecko i jedyna córka Hervé IV de Donzy z rodu Semur i jego żony Mathilde z Courtenay. Ponieważ jej starszy brat zmarł młodo, została spadkobierczynią rodu, któremu po śmierci ojca w 1222 r. przypadły Saint-Aignan, Donzy, Montmirail, Perche-Gouët, Cosne oraz hrabstwa Tonnerre, Auxerre i Nevers.

Ponieważ ojciec Agnes walczył po stronie Anglików, a więc przegranych w bitwie pod Bouvines 27 lipca 1214 r., musiał zgodzić się na wydanie swojej córki dziedziczki francuskiemu królowi Filipowi-Augustowi we wrześniu 1217 r., swojemu wnukowi Filipowi, synowi przyszłego króla Ludwika VIII. Jednak wczesna śmierć młodego pana młodego w 1218 r. oznaczała, że ślub nigdy się nie odbył.

Zamiast tego Agnes poślubiła Guido IV z Châtillon w 1221 r., który był hrabią Saint-Pol jako Guido I od 1219 r. i scedował miasto Pont-Sainte-Maxence na rzecz korony francuskiej w zamian za zgodę na jego małżeństwo. Petycja do papieża o unieważnienie małżeństwa ze względu na zbyt bliskie pokrewieństwo została odrzucona przez krewnych, którzy byli zainteresowani rozwiązaniem małżeństwa. Dziećmi Agnes i Guido IV byli:

Gaucher († 6 kwietnia 1250 r.), pan na Montjay, Broigny, Donzy, Saint-Aignan etc., ⚭ (kontrakt małżeński z grudnia 1236 r.) Johanna, córka Filipa Hurepel de Clermont

Jolanthe (Yolande) (* 1221/22; † 1254), hrabina Nevers, Auxerre i Tonnerre, ⚭ (kontrakt małżeński z 30 maja 1228) Archambault IX. Władca BurbonówAgnes zmarła bardzo młodo w 1225 r., a jej mąż Guido IV z Châtillon zmarł w sierpniu 1226 r. Dwoje małych dzieci pary zostało następnie wychowanych przez ich babkę ze strony matki, Mathilde z Courtenay. Ponieważ syn Agnes, Gaucher, zmarł bezpotomnie, trzy hrabstwa zostały utracone na rzecz jego siostry Jolanthe, a tym samym rodu Châtillon.

Literatura

Detlev Schwennicke: Europejskie tablice genealogiczne. Tom III, część 3. 1985, tablica 435.

A. Desforges: Agnès de Donzy. W: Dictionnaire de Biographie française, vol. 1 (1932), sp. 745f.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności