Wikibiopedia

 

Jeanne Added

Jeanne Added (ur. 25 września 1980 r. w Reims) jest francuską piosenkarką i autorką tekstów, która początkowo występowała głównie w kontekście jazzowym.

Działalność

W dzieciństwie pobierała klasyczne lekcje gry na skrzypcach; jako nastolatka brała lekcje gry na wiolonczeli i śpiewu w regionalnym konserwatorium, a następnie zajęła się jazzem. Wystąpiła na festiwalu w Uzeste w Compagnie Lubat z Bernardem Lubatem i André Minvielle i opuściła Reims, aby śpiewać jazz w Paryżu. W konsekwencji porzuciła grę na skrzypcach i była pierwszą piosenkarką, która studiowała w klasie jazzu w Konserwatorium Paryskim. Później studiowała w Royal Academy of Music, ale karierę zawodową rozpoczęła jako wiolonczelistka i gitarzystka basowa. Łączyła grę na wiolonczeli ze śpiewem w takich grupach jak Melc (album o tej samej nazwie z 2004 roku) i kwartet Vincenta Courtois (What Do You Mean By Silence?). W 2005 roku została zatrudniona przez Toufic Farroukh jako wokalistka na jego album Tootya. Wraz z Claudią Solal zaśpiewała w tle na płycie Poète, Vos Papiers Léo Ferré! Początkowo była interpretatorką jazzu, śpiewała z Pierre de Bethmann (Oui, Cubique), John Greaves, Vincent Courtois (Live in Berlin) i Baptiste Trotignon (Song Song Song).

W 2003 roku wraz z saksofonistą Vincentem Lê Quangiem i pianistą Bruno Ruderem założyła trio Yes Is a Pleasant Country, w którym wokal jest zintegrowany z grą zespołu, wzorowaną na duecie Jeanne Lee z Ran Blake. Na swoim debiutanckim albumie (2011) zinterpretowali kompozycje Lê Quanga, a także wiersze Williama Butlera Yeatsa i E.E. Cummingsa, utwory Mingusa, standardy jazzowe, chansons Serge'a Gainsbourga i piosenki Beatlesów. W 2009 roku założyła post-grunge'owe trio Linnake z Julienem Desprezem na gitarze i Sébastienem Brunem na perkusji. W 2011 roku wydała solową EP-kę Added #1, a następnie album z trio Yes is a Pleasant Country. W latach 2012/13 wyrobiła sobie markę na francuskiej scenie indie z około 40 występami jako duet z Marielle Chatain (z The Dø). Następnie zdecydowała się na karierę solową i w 2015 roku wydała album Be Sensational z subtelną mieszanką electro i hipnotycznego popu, który odniósł duży sukces we Francji pomimo angielskich tekstów. Singiel A War Is Coming (2015), w którym Added wyraziła poczucie bycia w stanie wojny z całym światem, ale przede wszystkim z samą sobą, również znalazł się na listach przebojów we Francji i Walonii. Wyprodukowany przez electro-popowy duet Maestro (Frédéric Soulard i Mark Kerr) album Radiate ukazał się w 2018 roku i został częściowo wydany elektronicznie.

Nagrody i wyróżnienia

Album tria Yes Is a Pleasant Country został nominowany do nagrody Les Victoires du Jazz 2011. Za swój debiutancki album Be Sensational, Added została nominowana do Victoires de la Musique w kategorii Albumowe Odkrycie Roku. W 2019 roku zdobyła nagrodę Victoires de la Musique Best Artist, a jej album Radiate został uznany za najlepszy album rockowy.

Dyskografia

Albumy

Kolejne albumy

2011: Yes Is a Pleasant Country (Sans Bruit)

EP-ki

2011: EP#1 (Carton)

2015: EP (Naïve)

2019: Radiate (Alternative Takes) (Naïve)

Film

Jeanne Added. Obie strony. Reżyseria: Antoine Carlier. Arte, Francja, 2020

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności