Wikibiopedia

 

Georgette Agutte

Georgette Agutte (* 17 maja 1867 w Paryżu; † 5 września 1922 w Chamonix-Mont-Blanc) była francuską malarką i rzeźbiarką postimpresjonizmu w Belle Époque.

Życie

Georgette Agutte była córką malarza Jeana Georgesa Agutte i jego żony Marii Debladis. Georgette Agutte otrzymała pierwsze lekcje rysunku od Gustave'a Moreau, który zdecydowanie doradził jej kontynuowanie nauki w Académie des Beaux-Arts.

W tym czasie poznała swojego pierwszego męża, krytyka sztuki Paula Flat (1857-1932). Dzięki niemu poznała najsłynniejszych artystów miasta, w tym malarzy Georgesa Braque'a, Henri Matisse'a, Paula Signaca, Paula Cézanne'a, Claude'a Moneta i pisarza Émile'a Zolę. Jej małżeństwo rozpadło się po tym, jak jej romans z jednym z modeli stał się publiczny - rozwiedli się w 1894 roku.

W kolejnych latach Agutte wystawiał w Société des Artistes Indépendants i Salon d'Automne. Przez całe życie Georgette Agutte malowała akty, które stanowią drugą największą grupę prac po portretach. Podczas pierwszej wojny światowej Agutte odwiedziła malarza Auguste'a Renoira w Cagnes-sur-Mer, gdzie poznała także Amedeo Modiglianiego, Jeanne Hébuterne i Pabla Picassa.

4 września 1922 r. jej drugi mąż, prawnik i polityk Marcel Sembat (1862-1922), zmarł na gruźlicze zapalenie opon mózgowych w Chamonix-Mont-Blanc. Następnego dnia Georgette Agutte zakończyła swoje życie, odbierając sobie życie i została pochowana obok męża na miejscowym cmentarzu.

Musée de Grenoble posiada obecnie 42 jej obrazy; retrospektywa została zorganizowana w 2003 roku.

Pisarka Anne Gesthuysen zajmuje się losem Agutte i jej drugiego męża w swojej powieści Sei mir ein Vater (2015).

Literatura

Françoise Celdran i Ramon Vidal y Plana: Triangle Matisse Agutte Sembat, Montigny le Bretonneux, Yvelinédition, 2007.

La collection Agutte-Sembat, opublikowana przez Musée de Grenoble, Grenoble 2003, ISBN 2-7118-4665-2.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności