Wikibiopedia

 

Adele (piosenkarka)

Adele Laurie Blue Adkins (ur. 19 maja 1988 w Londynie) - brytyjska piosenkarka, pop, soul, jazz, R&B i piosenkarka.

Zwycięzca Oscara, Złotej Globy i szesnastokrotnie większej Grammy sprzedał dotychczas ponad 100 milionów fonogramów, co czyni ją najbardziej udaną piosenkarką XXI wieku. Liczy się wiek XX. Album 21 wydany w 2011 roku, z ponad 31 milionami egzemplarzy sprzedanych, jest najpopularniejszym albumem XXI wieku na świecie. mieszkańców.

Życie

Adele dorastała jako jedynaczka z samotną matką w dzielnicy Tottenham w północnej części Londynu. Jej ojciec opuścił rodzinę, gdy miała trzy lata. Ma młodszego przyrodniego brata ze strony ojca.

Od czwartego roku życia Adele była zafascynowana śpiewaniem. Spice Girls nazwała ją ważnym wpływem na jej miłość i pasję do muzyki. W dzieciństwie śpiewała piosenki zespołu na kolacji. W wieku 9 lat przeprowadziła się z matką do Brighton. Dwa lata później przenieśli się do Londynu, najpierw do Brixton, a potem do sąsiedniej dzielnicy na południu Londynu. Po przeprowadzce zainteresowała się takimi muzykami, jak Pink, Aaliyah, Destiny nie tylko Child i Mary J. Blige.W listopadzie 2011 roku Adele w Bostonie operowała struny głosowe. Od jesieni 2011 r. do kwietnia 2019 r. miała związek z biznesmenem Simonem Koneckim. W dniu 19 lipca 2007 r. 10 października 2012 urodził się wspólny syn Angelo. Po pięcioletnim okresie zaręczyn Adele i Konecki potwierdzili w marcu 2017 r., że wzięli ślub. Wkrótce potem para kupiła dom w East Grinstead w hrabstwie West Sussex w południowej Anglii. W kwietniu 2019 r. ich kierownictwo ogłosiło, że para zerwała.

Kariera muzyczna

2006: Początki i pierwsze występy

W 2006 Adele ukończyła Brit School for Performing Arts, gdzie była w klasie z Leoną Lewis i Jessie J, a następnie wycieczka z różnymi muzykami przez Wielką Brytanię. Ogromna popularność dotarła do niej przez stronę internetową Myspace, w której już od 31 grudnia 1945 roku była popularna. z 22 grudnia 2004 roku. Nagranie pokazowe z trzema piosenkami, nastawione przez przyjaciela, doprowadziło do zawarcia umowy o płytę przez XL Recordings pod koniec 2006 roku.W Wielkiej Brytanii, między innymi w Later with Jools Holland w BBC Two i Friday Night z Jonathanem Rossem w BBC One.

2007...2009: Debiutancki album 19 i przełom

Wraz z wydaniem Single Hometown Glory jesienią 2007 roku większa publiczność zwróciła na nią uwagę. W grudniu dostała pierwszą nagrodę krytyka Critics w konkursie BRIT Awards, która nagradza obiecujących młodych talentów. W renomowanym programie BBC wi bkszym roku, który przewiduje, ktory artysta dokona przełomu w następnym roku, zostal wybrany na pierwszym miejscu w Dźwięki 2008 roku. Drugi Sing Chasing Pavements rozpoczął się w styczniu 2008 roku na drugim miejscu brytyjskich wykresów i mógł tam trwać trzy tygodnie. Jej debiutancki album 19, który wskazywał na jej wiek, wzniósł się do szczytu czart albumów. W ciągu kilku tygodni singiel został opublikowany w innych krajach europejskich i w wielu z nich wszedł na wykresy. W Norwegii Chasing Pavements udało się w połowie marca 2008 roku przeskoczyć na 1. miejscu. Ich piosenki są zazwyczaj o uczuciach, rozczarowaniach i myślach z ich ostatniego związku.

Adele otrzymała w 2009 roku Grammy jako najlepsze nowe artysty i najlepsze kobiece śpiewy Wiesz, Pop... dla Chasing Pavements. Z tego tytułu była również nagminna jako piosenka Roku w Single i Roku w Single.

W czerwcu 2009 roku ukazał się album Love & War australijskiego piosenkarza R&B i piosenkarza Daniela Merriweathera, z którym Adele nagrała piosenkę Water and a Flame. W lutym 2010 roku tytuł My Same wstąpił do rankingu 61 wykresów. Lena Meyer-Landrut była główną gwiazdą w Oslo, w której śpiewała ten tytuł.

2011: Studioalbum 21

W lutym 2011 roku Adele zdobyła w tym samym tygodniu pierwsze miejsce na niemieckich wykresach w Single Rolling in the Deep i drugi album studyjny. Pod koniec sierpnia 2011 roku film został nagrodzony trzema nagrodami MTV Video Music Awards.

W jej ojczyźnie, w Wielkiej Brytanii, wydawano ich publikacje 20 marca 1945 roku. 25 lutego 2011 dwa razy reprezentowane w pierwszej piątej czerwiec Single Charts:

Someone like You na 1 miejscu i Rolling in the Deep na 4 miejscu, a także dwa razy w top 5 czartów albumów (21 na 1 i 19 na 4 miejscu). Ostatnio udało się to Beatlesom w 1964 roku.

Jako pierwsza solowa artystka, dzięki albumowi 21, mogła przez 24 tygodnie usiąść na szczycie czartów albumu. Po występie na MTV Video Music Awards 2011, Someone like You Adele został drugi numer jeden hit w Stanach Zjednoczonych. Trzeci zestaw Single Single Single Single Single Set Fire to the Rain osiągnął 6 miejsce w Niemczech, 5 miejsce w Austrii, 4 miejsce w Szwajcarii, a nawet 1 miejsce w USA. Dzięki temu jest pierwszą brytyjską solową artystką, która dzięki trzem samotnym albumom osiągnęła szczyty kart Billboarda. Someone like You stał się również top 5 hit w Niemczech i Austrii, a w Szwajcarii piosenka po Rolling in the Deep stała się drugim numerem jeden hit Adele.

W listopadzie 2011 roku okazało się, że 21 z ponad 140.000 pobrań było najczęściej ściąganym albumem w Niemczech. Adele jest pierwszą brytyjską artystką, która w ciągu roku sprzedała w Wielkiej Brytanii 21 milionów albumów. 21 jest również najpopularniejszym albumem XXI wieku. XX wieku w Wielkiej Brytanii. W Stanach Zjednoczonych album sprzedano ponad dziesięć milionów razy (stan na listopad 2012).

2012 w 2017 r.: muzyka filmowa Jamesa Bonda Skyfalla, czas wolny i album studyjny 25

W 2012 roku Adele zaśpiewała piosenkę tytułową. Film Jamesa Bonda Skyfalla. Piosenka ukazała się 5 kwietnia 1948 roku. 5 października 2012 roku, dokładnie 50 lat po premierze pierwszego filmu Bonda o godzinie 0:07 czasu letniego w Wielkiej Brytanii. Piosenka dotarła do pierwszego miejsca niemieckich i szwajcarskich singli. Adele i jej współ-Writer Paul Epworth wygrali dla Skyfall Golden Globe, Oscara i Grammy dla najlepszej piosenki filmowej.

W październiku 2012 roku piosenkarka ogłosiła, że w ciągu najbliższych kilku lat poświęci się głównie życiu prywatnemu i nie będzie chciała opublikować nowego albumu.

W dniu 20 marca 2007 r. 3 listopada 2015 roku ukazał się trzeci album studyjny 25, którego tytuł odnosił się ponownie do wieku piosenkarki. W dniu 23 lipca 2008 r. W październiku z Hello pojawił się pierwszy singiel, piosenka natychmiast weszła na pierwsze miejsce w wielu krajach, między innymi w USA, Anglii i Niemczech. Z ponad 3 miliardami wywołań (stan na październik 2022 r.) oficjalny teledysk jest jedną z najczęściej oglądanych filmów na YouTube. Po Hello, When We Were Young, Send My Love (To Your New Lover) i Water Under the Bridge poszły kolejne single, które odniosły sukcesy głównie w brytyjskich wykresach.

Osobista piosenka River Lea dotyczy rzeki Lea, która znajduje się niedaleko miejsca urodzenia Adele Tottenham, dzielnicy w północnym Londynie. Chociaż tytuł albumu nie pojawił się jako singiel, wsiadł na tydzień do niemieckich singli. November 2015 Ranking 97. Osiągnął również piąte miejsce w Finlandii i 80 rankingu we Francji i uzyskał status srebrny z 200.000 sprzedaży fonogramów w Wielkiej Brytanii. Oprócz River Lea albumy Million Years Ago, Love in the Dark, Remedy i All I Ask nie pojawiły się jako single, ale zostały udostępnione przez album do pobrania i streamingu, co pozwoliło również na uzyskanie wykresu i sprzedaż muzyki.

W latach 2016 i 2017 Adele udała się na światowe tournee, między innymi do Niemiec. Po 121 koncertach w tej wycieczce odwołała ostatnie 2 (z 4) występy w Wembley z powodu problemów z strunami głosowymi na poradę lekarską.

Od 2021: album studyjny 30

W dniu 1 lipca 2007 r. Oktober 2021 r., projekcje i plakaty z liczby wiêkszych symboli i budynków w ró¿nych miastach na ca3ym œwiecie, spekulowa3y, ¿e Adele jest za to odpowiedzialna, a 30 by3oby tytułem jej czwartego albumu studyjnego. Wkrótce potem strona internetowa i konta społecznościowe Adele były zgodne z estetyką projekcji i tablic reklamowych, co wskazywało, że jej nowy album nosi tytuł 30, co później zostało potwierdzone. Tytuł albumu 30, podobnie jak jej trzy poprzedniki, odnosi się ponownie do jej wieku, kiedy zaczęła pracować nad albumem.

W dniu 7 lipca 2007 r. W listopadowym wydaniu Vogue opublikował wywiad z Adele. W dniu 15 lipca 2007 r. W dniu 19 października 2021 roku ukazał się Lead-Single Easy on Me. Album 30 wydany w listopadzie, został umieszczony na pierwszym miejscu na świecie.

Recenzje

Lord Buckethead, polityk satyryczny, propaguje nacjonalizację Adele jako główny wymóg swojej partii.

Dyskografia

Albumy typu studio

Nagrody i nagrody

W czerwcu 2013 Adele otrzymała brytyjskie wyróżnienie Member of the Order of the British Empire.

Inne nagrody

2008

BRIT Awards: Critics Choice

2009

European Border Breakers Award (EBBA)

2011

AIM Independant Music Awards: Most Played Independent Act, Best "Difficult" Second Album (21)

American Music Awards: Favorite Adult Contemporary Artist, Favorite Pop/Rock Female Artist, Favorite Pop/Rock Album (21)

Bravo Otto: super piosenkarka

MTV Europe Music Award: Best UK/Ireland act

MTV Video Music Award: Najlepsza Direction Art in a Video, Best Cinematography in a Video, Best Editing in a Video

2012 r.

AIM Independent Music Awards: Most Played Independent Act

American Music Awards: Favorite Adult Contemporary Artist

British Female Artist, British Album of the Year

Juno Awards: International Album of the Year dla 21

Swiss Music Awards: Best Pop/Rock Album International, Best Hit international

Echo Pop: artystka Pop/Rock International, Album Roku

NRJ Music Awards: Międzynarodowa piosenka Roku, Międzynarodowy Newcomer

2013 r.

Oscar: Najlepsza piosenka filmowa (Skyfall)

Nagroda Złotego Globa: Najlepsza piosenka filmowa (Skyfall)

British Single of the Year (Skyfall)

BMI Film & TV Award: Academy Award Winners (Skyfall)

Critics w Choice Movie Award: Najlepsza piosenka (Skyfall)

2015 r.

BBC Music Awards: British Artist of the Year, BBC Live Performance of the Year

NRJ Music Awards: NRJ Artist of Honor

2016 r.

AIM Independant Music Awards: Independent Track of the Year

American Music Awards: Favorite Adult Contemporary Artist

BBC Music Awards: BBC Radio 2 Album of the Year (25), BBC Song of the Year (Hello)

BBC Radio 1 Teen Awards: Best British Solo Artist

British Female Solo Artist, British Single of the Year (Hello), British Album of the Year (25), BRITs Global Success

Echo Pop: artystka rock/pop na arenie międzynarodowej (25)

Juno Award: International Album of the Year (25)

Swiss Music Awards: Best International Act, Best International Album

2017 r.

APRA Awards: International Work of the Year (Hello)

Brit Awards: Brits Global Success

2022 r.

Brit Awards: Artist of the Year, Song of the Year (Easy on Me), Mastercard Album of the Year (30)

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności