Wikibiopedia

 

Esteban Volkov

Esteban Wołkow (ur. 7 marca 1926 w Moskwie jako Wsiewołod Płatonowicz Wołkow; ros. Всеволод Платонович Волков) - meksykański chemik i wnuk rosyjskiego rewolucjonisty Leona Trockiego.

Życie

Wołkow jest synem córki Trockiego Sinaidy Wołkowej i Płatona Iwanowicza Wołkowa. Po tym, jak pod koniec lat 20. sowieckiemu dyktatorowi Józefowi Stalinowi udało się obalić i wydalić swojego politycznego przeciwnika Trockiego, zaczął on mścić się także na jego krewnych. Platon już w 1928 roku został zesłany na Syberię, a po kilku aresztowaniach rozstrzelany w 1936 roku. Sinaida otrzymała pozwolenie na opuszczenie Związku Radzieckiego w 1931 roku tylko pod warunkiem pozostawienia jednego ze swoich dzieci - niejako jako zakładnika. Postanowiła zabrać ze sobą Wsiewołoda do Trockiego na turecką wyspę Prinkipo. Aleksandra, jej córka z pierwszego małżeństwa, mieszkała przez krótki czas ze swoim ojcem, Sacharem Moglinem, dopóki i on nie został aresztowany (a później rozstrzelany).Sinaida przeniosła się do Berlina, do swojego przyrodniego brata Lwa Sedowa, na leczenie swoich problemów psychologicznych. Władze sowieckie odebrały jej obywatelstwo i uniemożliwiły powrót do Rosji. Zrozpaczona i chora na gruźlicę płuc popełniła samobójstwo w styczniu 1933 roku. Kilka tygodni później naziści szybko rozszerzyli swoją dyktaturę w Niemczech. Lew Sedov zdążył w porę uciec za granicę. Na prośbę Trockiego zwolennicy Wilhelma Reicha przyjęli Wsiewołoda do Wiednia, gdzie uczęszczał do szkoły Montessori. W 1935 roku sytuacja tam również stała się niepewna. W związku z tym przeniósł się do Sedov w Paryżu.Leo Sedov, jako syn i współpracownik Trockiego, był zagrożony zarówno przez nazistów, jak i stalinistów. W lutym 1938 roku zmarł w tajemniczych okolicznościach, przypuszczalnie otruty przez tego ostatniego. Wdowa po Sedowie najpierw zatrzymała Wsiewołoda u siebie, potem w sierpniu 1939 roku Alfred Rosmer przywiózł go do Trockiego i jego żony Natalii Sedowej w Meksyku. Tam zamieszkali w przypominającym fortecę przerobionym domu Fridy Kahlo i Diego Rivery w Coyoacán, na południe od Mexico City.

24 maja 1940 roku oddział stalinowskich agentów dowodzony przez znanego malarza Alfaro Siqueirosa wtargnął do domu, aby dokonać zamachu na Trockiego. Wołkow został lekko ranny od strzałów w sąsiednim pokoju, podobnie jak jego dziadek w nogę. Trzy miesiące później kolejny zamach Ramóna Mercadera zakończył się jednak sukcesem: Leon Trocki uległ ciężkim obrażeniom głowy 21 sierpnia 1940 roku. W tym czasie w tym samym domu mieszkał również Wsiewołod/Esteban.

Vsevolod/Esteban Volkov nadal mieszkał w tym domu do lat 70. Zapomniał języka rosyjskiego; w Meksyku nazywał się Esteban, co brzmi podobnie do krótkiej formy Seva jego rosyjskiego imienia.Esteban został chemikiem, specjalizując się w syntezie hormonów w meksykańskim przemyśle farmaceutycznym i wnosząc istotny wkład w przemysłową produkcję pigułki antykoncepcyjnej. Po drodze poświęcił się budowie Museo Casa de León Trotsky, którego kuratorem jest od momentu przejścia na emeryturę w 1989 r. Pod koniec 1988 r. udało mu się ponownie zobaczyć swoją przyrodnią siostrę w Związku Radzieckim. Aleksandra Moglina zmarła w marcu 1989 roku, spędziła lata w więzieniu i na zesłaniu, aż po śmierci Stalina została zrehabilitowana.

Rodzina

Volkov był żonaty z projektantką mody Palmira Fernández, która zmarła w 1997 roku. Jej cztery córki to: Autorka Verónica Volkov, badaczka uzależnień Nora Volkov oraz bliźniaczki Natalia (zastępca dyrektora w Narodowym Instytucie Statystyki i Geografii w Meksyku) i Patricia (lekarka i specjalistka od AIDS).

Pokrewne

Luis Vázquez

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności