Yehuda Lerner (* 22 lipca 1926 w Warszawie; † 2007) brał czynny udział w powstaniu w obozie zagłady w Sobiborze 14 października 1943 r. w wieku 17 lat. Wystąpił w filmie "Sobibor, 14 octobre 1943, 16 heures" Claude'a Lanzmanna. Mieszkał w Izraelu i stał się symboliczną postacią żydowskiego oporu i woli przetrwania.
Latem 1942 r. Lerner został złapany podczas nalotu i przewieziony do obozu pracy przymusowej pod Smoleńskiem, gdzie pracował przez trzy miesiące przy budowie lotniska dla Organizacji Todt.
Lerner uciekł w sumie z ośmiu obozów. Według niego wszystko było lepsze niż pobyt w takim obozie. Śmierć była wszechobecna.
Wielokrotnie był wyłapywany podczas ucieczki i zabierany do nowego obozu. Spędził długi czas w obozie jenieckim w Mińsku na Białorusi. Po ponownym aresztowaniu został przewieziony do Warszawy, gdzie udało mu się dołączyć do żydowskiej grupy żołnierzy Armii Czerwonej dowodzonej przez Aleksandra Petscherskiego. Podczas transportu tej grupy przez Lublin, w Chełmie ludzie krzyczeli do nich: "Ludzie, ratujcie się, uciekajcie, wiozą was do Sobiboru na śmierć". W Sobiborze grupa ta została wytypowana do wyrębu kawałka lasu pod planowaną rozbudowę IV odcinka obozu zagłady i nie od razu zamordowana przez zagazowanie.
W wieku 17 lat Yehuda Lerner zabił siekierą esesmana Siegfrieda Graetschusa podczas powstania w Sobiborze. Poinformował, że obozowe SS trzymało gęsi i wypłaszało je za każdym razem, gdy mordowano Żydów, aby zagłuszyć ich krzyki gdakaniem gęsi.
Richard Rashke: Ucieczka z Sobiboru. Wydanie 1, Bleicher Verlag, Gerlingen 1998, ISBN 3-88350-740-7 (fikcja. Tłumaczenie z amerykańskiego Anna Kaiser, tytuł oryginalny: Escape from Sobibor)
Thomas Toivi Blatt: Pozostały tylko cienie: powstanie w obozie zagłady w Sobiborze. Wydanie 1, Aufbau-Verlag, Berlin 2000, ISBN 3-351-02504-1.
Jules Schelvis: Obóz zagłady Sobibór. Unrast Verlag, Münster et al. 2003, seria: rat - Reihe antifaschistischer Texte, ISBN 3-89771-814-6.