Wikibiopedia

 

Charles à Court Repington

Charles à Court Repington (ur. 1 stycznia 1858 w Heytesbury, zm. 5 maja 1925 w Hove) - brytyjski oficer, a później sprawozdawca wojenny w firmie Morning Post i The Times. Przyznaje się mu, że jako pierwszy użył słowa "pierwsza wojna światowa" i odkrył Shell Skandal.

Życie

Wczesne życie

Zmarł 29 marca 1945 roku. 13 stycznia 1858 roku urodził się w Heytesbury Charles Henry Wyndham i Emily à Court Repington. Pochodził z anglikańskiej rodziny gentry à Court, która dzięki członkostwu w parlamencie i służbie wojskowej zyskała znaczenie. W 1903 roku zmienił nazwisko na à Court Repington, o czym sam powiedział w swoich wspomnieniach:

Uczył się w Eton College w latach 1871-1875. W 1876 i 1877 otrzymał wykształcenie wojskowe we Freiburgu oraz Royal Military College w Sandhurst.

Kariera wojskowa

Repington wstąpił do brygady piechoty w 1878 roku. Służył w Afganistanie i Sudanie, gdzie chorował na tyfus. Po wyzdrowieniu i służbie w Irlandii wstąpił w 1887 roku do Szkoły Szkół Generalnych w Camberley. Kiedy skończył studia, przeniesiono go do Birmy. Od listopada 1898 r. służył jako attaché wojskowy w Brukseli i Hadze, a następnie awansował na podpułkownika.W czasie II wojny burskiej w latach 1899-1901 został mianowany Companion of the Order of St Michael and St George oraz pułkownikiem we wrześniu.

Małżeństwo i romans

W 1882 roku poślubił Melloney Catherine Scobell, z którą miał czworo dzieci, z których dwie przeżyły niemowlęctwo. Mimo to rozmawiał z wieloma romansami. W roku 1897 w Egipcie rozpoczął romans z Lady Garstin, żoną inżyniera Williama Garstina. Po tym jak ją odkryto, musiał podpisać umowę przed świadkami, aby nie wchodzić w interakcje z lady Garstin. Ten parole nie został przechowany przez Henry'ego Wilsona. Mimo to kontynuował romans z lady Garstin.

Jego romans został odkryty po drugiej wojnie w Buren, dlatego chciał się rozwieść. Melloney Catherine Scobell odmówiła, ale Garstin rozwiodła się z lady Garstin. O tej sprawie napisano w The Times, że sir Thomas Kenny-Kelly z à Court poprosił o oświadczenie. W oświadczeniu à Court stwierdził, że umowa została rozwiązana, ale Wilson tego nie potwierdził. Uznał to za uderzenie w plecy. Wkrótce potem został zmuszony do pożegnania się z wojskiem. Rozpoczął karierę jako sprawozdawca wojenny, podczas której skrytykował Wilsona, gdy tylko miał okazję. W swoich wspomnieniach nie wspominał o romansie.

Sprawozdawca wojenny

Przed I Wojną Światową

Repington pracował jako reporter wojenny w "Morning Post" (1902 w 1904), a później w "The Times" (1904 w 1918).

Jego relacja o wojnie rosyjsko-japońskiej została opublikowana w książce The War in the Far East.

W 1911 r. w Altonie napisał niszczycielską krytykę. Niemiecki piechota opisał jako maszynerię, powoli i nie interesuje się swoją pracą (angielski machine-made, slow and lacking interest in his work), a ponadto armia niemiecka była przestarzała. Ale sam pochwalił doktrynę. Niemiecka samolubność została poważnie zraniona przez tę krytykę. W tamtym czasie nie wiedział, że w roku 1911 miał tu miejsce cezura.

Był zwolennikiem potężnej armii brytyjskiej kosztem floty i westerna, czyli kogoś, kto chciał pokonać Imperium Niemiec, walcząc na froncie zachodnim. Poparł też powstanie brytyjskiego dowódcy armii.

Pierwsza wojna światowa

Dzięki przyjaźni z marszałkiem Johnem Frenchem Repingtonem był jednym z najlepiej poinformowanych reporterów wojennych. French pozwolił mu na to. Na przykład w listopadzie 1914 roku obecność na froncie zachodnim, podczas gdy prawie wszyscy inni dziennikarze brytyjscy nie otrzymali pozwolenia.

Kryzys związany z amunicją z 1915 r.

Po tym, jak w maju 1915 roku Repington sam obserwował stratną porażkę Wielkiej Brytanii w bitwie pod Aubers Ridge, a w rozmowie z nim French wspomniał o niedoborach amunicji, uznał tę niedostatek za przyczynę porażki w telegramie do The Timesa. Raport został opublikowany tam, a później również w Daily Mail mocno cenzurowany. To wywołało skandal, który doprowadził do powstania Ministry of Amunitions pod rządami Davida Lloyda George'a, zmniejszenia mocy Secretary Lorda Kitchenera i Amunicji War Act 1915. Skandal pokazał potęgę, jaką posiadał w swoich raportach prasowych, ale na razie nie mógł bezpośrednio zgłosić się z frontu zachodniego.

Ściganie na mocy ustawy o obronie prawa realnego

W styczniu 1918 roku Repington ogłosił stanowisko w Timesie z powodu nieporozumienia ze swoim przełożonym, Alfredem Harmsworthem. Harmsworth chciał zająć krytyczne stanowisko przeciw marszałkowi Douglasowi Haigowi po niemieckim kontrataku w bitwie pod Cambrai, podczas gdy Repington nie zgodził się na to i wrócił na Morning Post. W lutym, wraz z Howellem Arthurem Gwynnem, musiał stanąć przed sądem: oskarżono go o naruszenie ustawy o obronie Realm, ponieważ opublikował artykuły, które ujawniły prawdziwe powody powstania najwyższej rady wojennej Aliantów: miał osłabić moc Williama Robertsona. Repington twierdził później, że na rozprawie było więcej osób niż w Hawley Crippen. Został skazany i musiał zapłacić karę.

Późniejsze życie i śmierć

Po zakończeniu wojny napisał do Daily Telegraph. W 1919 został reminiscences of Peace and War. http://ec.europa.eu/comm/en/notice/index_en.htm Rok później, w dwóch częściach bestsellerów The First World War, 1914 w 1918: Personal Experience of Porucznik-Colonel C. à Court Repington CMG. wydany przez Constable'a, co oznacza jedno z pierwszych zastosowań nazwy "Pierwsza Wojna Światowa" (angielski First Worldwar) w przestrzeni anglojęzycznej. Mimo to książka, w której odkryto kilka prywatnych rozmów, kosztowała go kilka przyjaźni. W 1922 roku Boston & New York opublikował: Houghton Mifflin Co. swój dziennik wojenny After the War; London w Athens Wojna; Londyn Wojna Wojenna Wojna Wojna Wojna Wojenna Wojna Wojenna Wojna Wojna Wojna Wojenna Wojna Wojenna Wiejska Wieża Wieża Wojna Wojna Wojenna Wojenna Wojna Wojna Wojenna Wojna Wojna Wojna Wojna Wojna Wojna Wojna Wojna Wojna Wojna Wojskowa Wojna Wojna Wojna Wojna Wojskowa Do tych książek został zmotywowany ze względu na brak pieniędzy. Zaniepokoił się też, że jego nazwisko można przetłumaczyć na "niepełne" w kasie.

Zmarł w wieku 67 lat. W 1925 roku został pochowany w Hove.

Utwory (wybór)

The War in the Far East. 1905.

Vestigia, Reminiscences of Peace and War. 1919.

The First World War, 1914. w 1918: Personal Experience of Porucznik-Colonel C. à Court Repington CMG. Tom 1, wydanie Constable, 1920.

The First World War, 1914. w 1918: Personal Experience of Porucznik-Colonel C. à Court Repington CMG. Tom 2, wydanie Constable, 1920.

After the War; londyński WojnaParyż Wojna Wojna Wojna Wojna Wojna Wojna Wojna Wojna Wojna WojennaWieniaWiedniaWojnaWojnaWojennaWojnaWojnaWojnaWojnaWojnaWojnaWojnaWojnaWojnaWojnaWojniaWojnaWojnaWojnaWojnaWojennaWojniaWojnaWojnaWojniaWojskowaBerlinWojniaWojnaWojnaWojskowaWojskWojskWojskWojskyWojskWojskWojnieWojskyWojskyWojskyWojskowyWojskowyWojskyWojskyNojskowyNowyNowy JorkWoj. Wydawnictwo Houghton Mifflin Co., Boston & New York 1922.

The Letters of Lt. Col. Charles à Court Repington, CMG: Military Correspondent of "The Times." Edytowany przez A.J. A. Morris (postum), wydany przez Army Record Society 1999.

Zakony i znaki honorowe

Companion of the Order of St Michael and St George, 29. 11 listopada 1900 roku, za usługi w II Wojnie Burskiej

Dowódca belgijskiego zakonu Leopoldów

Officier of Honor Legia

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności