Wikibiopedia

 

William Adams (inżynier)

William Adams (ur. 10 października 1823 w Mill Place, zm. 19 sierpnia 1904 w Putney) - prezes lokomotyw North London Railway w latach 1858-1873, Great Eastern Railway w latach 1873-1878 oraz London and South Western Railway w latach 1878-1895. Słynie on z lokomotyw parowych, zwłaszcza wózka Adams'a, maszyny z bocznymi ośrodkowymi piórami (na początku wykonanymi z gumy), aby poprawić stabilność przy wysokich prędkościach. Nie pomylił się on z Williamem Bridgesem Adamsem (1797 niecałe 1872), innym inżynierem lokomotywowym, który mylnie wynalazł oś Adamsową, która została użyta w lokomotywach Williama Adamsa.

Życie i dzieło

Adams (ur. 19 października 1823 w Mill Place, Limehouse, Londyn, gdzie jego ojciec był inżynierem w pobliskiej firmie East and West India Docks Company. Po ukończeniu prywatnej szkoły w Margate, Kent poszedł do nauczania w tym samym miejscu co jego ojciec. Inżynier ds. pomiaru kolei Charles Vignoles pracował wcześniej nad budową londyńskiego basenu dokującego, a jego firma zapewniła Adamsowi stanowisko asystenta w biurze rysunkowym. Ostatnie lata swojej nauki spędził w stoczni Miller & Ravenhill, producent maszyn parowych.W 1848 roku został pracownikiem firmy Philip Taylor, producenta wyrobów żelaznych, monterem maszyn (historycznie: młynarz) i byłym asystentem Marc'a Brunela, który miał oddziały w Marsylii i Genui w celu budowy i instalacji maszyn okrętowych. Ponieważ mówił płynnie po francusku i włosku, Adams wkrótce stał się wiodącym inżynierem floty Królestwa Sardynii, chociaż nadal pracował dla Taylor nominalnie. W 1852 roku poślubił Isabellę Park, córkę innego angielskiego mechanika, który pracował w Genui, i wrócił do Anglii.

Po powrocie do Anglii Adams pracował jako ekspert w zakresie możliwych tras kolejowych na Isle of Wight, jako nadzorca budowy doków w Cardiff i projektowania nowych zakładów produkcyjnych w Bow w Londynie dla East & West India Docks & Birmingham Junction Railway, która wkrótce zmieniła nazwę na North London Railway. Doprowadziło to w 1854 r. do powołania się na inżyniera lokomotywowego tej spółki, stanowisko, które zajmował przez osiemnaście lat. Tutaj wyprodukował swoją słynną serię lokomotyw 2'B, pierwszych z bocznymi podwoziami i pierwszym stałym hamulecem pociągowym (Adams Bogie).

W roku 1873 Adams zajął podobne stanowisko w sąsiednim Great Eastern Railway (GER). Tutaj nie radził sobie zbyt dobrze z wymaganiami, a jego projekty lokomotyw dla społeczeństwa, szeroko rozrzuconej grupy w porównaniu z North London, były podrzędne do pracy na trasie głównej. Jednak jego przekształcenie w nowoczesny, standaryzowany sprzęt zaoszczędziło firmie sporo pieniędzy, więc kiedy w 1878 roku udał się do Londynu i South Western Railway (LSWR), jego reputacja była nienaruszona.

Adams zaprojektował pięć lokomotyw dla GER, w tym dwie lokomotywy tenderowe dla przedmieści, serię szybkich pociągów oraz projekt ciężkiego transportu węgla. Ten ostatni, GER Class 527 był pierwszym wariantem 1'C, który został zbudowany do użytku w Wielkiej Brytanii, chociaż został on wprowadzony do użytku dopiero po tym, jak jego następca, Massey Bromley, dodał kilka ulepszeń.W LSWR zaprojektował 524 lokomotywy, kierował ekspansją zakładów Nine Elms i przeniesienie zakładów Carriage and Wagon do Eastleigh. Z powodów zdrowotnych odszedł w dniu 29 lipca 1939 roku. 1 maja 1895 roku przeszedł na emeryturę. Mieszkał w Putney aż do jego śmierci 7 września. Sierpień 1904.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności