Wikibiopedia

 

Rutherford Alcock

Sir Rutherford Alcock KCB (* maj 1809; † 2 listopada 1897 w Londynie) był brytyjskim chirurgiem, który później pracował jako dyplomata w Japonii i Chinach.

Życie

Matka Alcocka zmarła w młodym wieku, a on sam dorastał u krewnych w północnej Anglii. W wieku 15 lat został praktykantem swojego ojca Thomasa Alcocka, który był felczerem w Ealing. Studiował również w King's College w Londynie i Westminster Hospital. Spędził również rok w Paryżu, ucząc się medycyny i modelarstwa woskowego, a następnie utrzymywał się ze sprzedaży anatomicznych modeli woskowych.

Po uzyskaniu licencji na wykonywanie zawodu, otrzymał członkostwo Royal College of Surgeons (M.R.C.S.) w 1831 r. Pracował w Royal Westminster Ophthalmic Hospital jako chirurg pod kierownictwem George'a Jamesa Cuthrie. W następnym roku zgłosił się na ochotnika do Brytyjskiej Brygady Marynarki Wojennej i wziął udział w wojnie miguelskiej jako chirurg sztabowy w latach 1832-1834. Następnie w maju 1835 roku został przeniesiony do Brytyjskiego Legionu Pomocniczego w Hiszpanii i brał udział w pierwszej wojnie karlistowskiej w latach 1835-1837. Po roku został mianowany zastępcą inspektora generalnego szpitali. Początkowo miał nadzieję na objęcie katedry chirurgii wojskowej w King's College Hospital w Londynie, która była połączona ze stanowiskiem asystenta chirurga w Westminster Hospital, ale ponieważ coraz częściej cierpiał na ataki gorączki reumatycznej, nie mógł już prawidłowo używać kciuków i musiał zrezygnować z kariery medycznej. W 1839 r. zaproponowano mu stanowisko wykładowcy chirurgii w Sydenham College, a w 1842 r. został inspektorem anatomii w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Kariera dyplomatyczna

Rutherford Alcock rozpoczął następnie karierę dyplomatyczną i początkowo został brytyjskim konsulem w Fuzhou w Chinach (1844), w Szanghaju (1846) i w Kantonie (1854). W 1858 r. rozpoczął pełnoetatową służbę dyplomatyczną i został mianowany pierwszym brytyjskim konsulem w Japonii. Przybył do Edo w 1859 roku, gdzie przebywał z przerwami do 1865 roku. Alcock odegrał ważną rolę w Japonii w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XIX wieku, obok innych zachodnich dyplomatów: Dirka de Graeffa van Polsbroeka, Townsenda Harrisa, Gustave'a Duchesne'a, księcia de Bellecourta i Maxa Augusta Scipio von Brandta. Przed oficjalnym otwarciem portu w Jokohamie w dniu 1 lipca 1859 r., Alcock spotkał się z De Graeff van Polsbroek i Harrisem w celu wymiany. Alcock starał się otworzyć Japonię na brytyjski handel. W 1862 r. został kawalerem Orderu Łaźni. W 1864 r. wraz z De Graeff van Polsbroek odegrał kluczową rolę w przygotowaniach do bombardowania Shimonoseki przez sojusz europejsko-amerykański, którego celem było między innymi otwarcie wód śródlądowych. W latach 1865-1871 był brytyjskim ministrem (ambasadorem) w Pekinie. Konwencja Alcocka z 1869 r. została nazwana jego imieniem.

Od maja 1882 r. do lipca 1891 r. Alcock był prezesem North Borneo Chartered Company, a Picea alcockiana została nazwana jego imieniem.

Stolica potentata

Podczas pobytu w Londynie w 1862 r. napisał książkę The Capital of the Tycoon. W latach 1854-1868 Tycoon był imieniem szoguna wśród obcokrajowców w Japonii. Praca ta, "bez wątpienia najważniejsza praca literacka o Japonii od czasów Wyprawy Perry'ego", ma również szczególną wartość geograficzną ze względu na opis góry Fuji. Alcock ma tę zasługę, że wspiął się na tę górę "jako pierwszy spośród wszystkich obcokrajowców i jako pierwszy rozpowszechnił bardziej szczegółowe informacje na jej temat".

Prace

Wykłady na temat amputacji, w szczególności na temat urazów, które jej wymagają, oraz na temat tego, kiedy i jak je wykonywać, wygłoszone w szkole medycznej Sydenham College. Przetłumaczone na język niemiecki pod redakcją dr Fr. J. Behrenda. Kollmann, Lipsk 1844.

The Capital of the Tycoon: A narrative of a three years' residence in Japan. 2 tomy, Londyn, Longman 1863.

Sztuka i przemysł artystyczny w Japonii. London, Virtue and Co. 1878.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności