Wikibiopedia

 

Virat Kohli

Virat Kohli (hindi विराट कोहली; ur. 5 listopada 1988 w Delhi, Indie) - indyjski krykiecista, który zadebiutował w reprezentacji Indii w wieku 19 lat i jest jej byłym kapitanem. Wygrał Puchar Świata w krykiecie w 2011 roku z drużyną Indii i został nazwany Graczem Turnieju podczas 2014 i 2016 ICC World Twenty20. Został trzecim w historii krykiecistą, który w 2018 roku otrzymał nagrodę Rajiv Gandhi Khel Ratna. ESPN wymienia go jako jednego z najsłynniejszych sportowców świata, a w 2018 roku Time uznał go za jednego ze stu najbardziej wpływowych ludzi.

Dzieciństwo i edukacja

Kohli urodził się w Delhi w 1988 roku w pendżabskiej rodzinie hinduistycznej. Jego ojciec był prawnikiem, matka gospodynią domową, ma dwoje rodzeństwa. W wieku dziewięciu lat został przyjęty do nowo powstałej Akademii Krykieta w West Delhi. Od 2002 roku grał w drużynie Delhi U15, a w swoim drugim sezonie został jej kapitanem. W 2004 roku awansował do drużyny Delhi U17, a w lipcu 2006 roku rozegrał swoje pierwsze tournée z reprezentacją Indii U19 w Anglii. We wrześniu tego samego roku podjął z drużyną tournée po Pakistanie. Zadebiutował w krykiecie pierwszej klasy jako 18-latek dla Delhi przeciwko Tamil Nadu w listopadzie 2006 roku. W grudniu 2006 roku jego ojciec zmarł, gdy Kohli grał przeciwko Karnatace w Ranji Trophy.

Wygrał w 2008 roku mistrzostwa świata w krykiecie ICC Under-19 w Malezji z reprezentacją Indii jako jej kapitan. Udało mu się zdobyć 235 biegów i był trzecim najlepszym batsmanem turnieju. Sukces ten pozwolił mu uzyskać stypendium Border-Gavaskar, dzięki któremu mógł przez sześć tygodni trenować w Australii. Dostał też kontrakt młodzieżowy w Indian Premier League z Royal Challengers Bangalore.

Czas jako aktywny gracz

Początek kariery międzynarodowej

W sierpniu 2008 roku niespodziewanie po raz pierwszy został powołany do kadry narodowej na tournee po Sri Lance. Tam zadebiutował w drużynie narodowej w pierwszym ODI w wieku 19 lat, gdyż kontuzji doznali Sachin Tendulkar i Virender Sehwag, którzy faktycznie zostali powołani jako batsmeni otwierający. Podczas czwartego ODI zaliczył swoją pierwszą pięćdziesiątkę z 54 biegami. Następnie, po tym jak Shikhar Dhawan doznał kontuzji, został powołany do kadry Indii A na rozegranie nieoficjalnej serii testów w Australii. Poza tym tournée, grał również w meczach krajowych, zanim został nominowany na tournée przeciwko Anglii w listopadzie 2008 roku, gdzie nie wystąpił. Mimo to otrzymał kontrakt Grade D od BCCI Indii, swój pierwszy centralny kontrakt. Nie został nominowany na kolejne tournée po Sri Lance.

Wślizgnął się z powrotem do reprezentacji Indii na trzypaństwowy turniej na Sri Lance we wrześniu 2009 roku, tym razem z powodu kontuzji Gautama Gambhira. Zastąpił Yuvraja Singha w reprezentacji Indii na kolejne ICC Champions Trophy 2009. W ostatnim, mało znaczącym meczu grupowym z Indiami Zachodnimi, zdobył 79* biegi i po raz pierwszy został uznany za Man of the Match. Powszechnie używany jako zmiennik po kontuzji, zagrał w samotnym meczu podczas tournee przeciwko Australii w październiku 2009 roku i został nominowany na tournee przeciwko Sri Lance. Zdobył 27 i 54 biegi w pierwszych dwóch meczach, zanim musiał ustąpić miejsca odzyskanemu Yuvrajowi Singhowi w trzecim. Kiedy ten ostatni został następnie wykluczony na dobre z powodu kontuzji palca, Kohli zdobył swój pierwszy wiek ODI w czwartym meczu z 107 biegami. Nagrodę Man of the Match otrzymał początkowo w tym meczu kolega z drużyny Kohli’ego - Gautam Gambhir, który zdobył 150 biegów. Jednak ten ostatni przekazał ją Kohli’emu, ponieważ skorzystał z Kohli’ego atakującego miski podczas ich wspólnego partnerstwa 224-run. Zdobył swoje drugie stulecie (102* biegi) przeciwko Bangladeszowi w Turnieju Trzech Narodów w Bangladeszu w styczniu 2010 roku i stał się najlepszym bramkarzem turnieju z 275 biegami.

Awans do kadry narodowej

W turnieju trzech narodów w Zimbabwe w 2010 roku został mianowany wicekapitanem drużyny, częściowo dlatego, że wielu innych uznanych graczy w indyjskiej drużynie powstrzymało się od udziału. W kolejnym tournée po Zimbabwe rozegrał swoje pierwsze Twenty20 International. Jego następny występ w reprezentacji był przeciwko Australii w październiku 2010 roku, w którym zdobył kolejny wiek (118 biegów) w drugim ODI. Nastąpiło to po tym, jak czuł się pod zwiększoną presją po zaledwie przeciętnych występach w poprzednich miesiącach. W kolejnym tournée przeciwko Nowej Zelandii, również udało mu się uzyskać stulecie (105 runs) w pierwszym ODI. Występy w tej serii, z dwoma kolejnymi pięćdziesiątkami, pomogły mu ostatecznie zadomowić się w reprezentacji i tym samym polec na mundialu. Przekonujący występ na tournee w RPA zapewnił mu miejsce w drużynie. Ponieważ został nominowany obok Suresha Rainy i obaj rywalizowali o to samo miejsce w batting order, było jasne, że tylko jeden z nich może być używany w meczu w danym czasie.W swoim pierwszym meczu Pucharu Świata przeciwko Bangladeszowi, zdobył swoje piąte stulecie (100* runs), pierwszy Hindus, który zrobił to w debiucie. W dalszej części turnieju zaliczył niewiele biegów, ale okazały się one decydujące. Udało mu się zdobyć kolejną pięćdziesiątkę (59 biegów) przeciwko Indiom Zachodnim, a w finale przeciwko Sri Lance jego 83-biegowe partnerstwo z Gambhirem było punktem zwrotnym, który doprowadził drużynę do tytułu mistrza świata. W Indian Premier League był jedynym zawodnikiem chronionym przed draftem przez Royal Challengers Bangalore w tamtym sezonie, a z kontuzjowanym Danielem Vettorim po raz pierwszy kapitanował drużynie w poszczególnych meczach.

Pierwsze występy w drużynie testowej

Na tournee w Indiach Zachodnich pokazał konsekwencję w ODIs, w tym zdobywając 81 i 94 biegi w drugim i piątym ODIs. Po raz pierwszy został też nominowany do serii Test na tej trasie. Zadebiutował w Kingston w pierwszym teście, ale nie zachwycił podczas tej serii, gdyż niespodziewanie miał problemy z krótko bitymi piłkami Indii Zachodnich. W efekcie w trzech ze swoich pięciu inningów został wycofany z piłek od Fidela Edwardsa i w trzech meczach zdobył zaledwie 75 biegów. W efekcie początkowo ponownie wypadł ze składu testowego. Został jednak ponownie powołany na tournee po Anglii w 2011 roku po kontuzji Yuvraj Singh, ale pozostał poza akcją w serii testowej. W serii ODI początkowo wykazywał się umiarkowaną skutecznością, ale w ostatnim meczu zdobył stulecie na 107 runów. Ponieważ w tym czasie był również znany ze swojego temperamentu i stylu życia poza boiskiem, ten występ został zinterpretowany dla niego jako dojrzewanie, w czasie, gdy inni się potykali.W kolejnym tournée Anglii do Indii sezonu 2011/12, zdobył wiek (112* runs) w drugim ODI i 86 runs w czwartym ODI serii. Te występy pozwoliły mu na ponowną nominację do serii testowej przeciwko Indiom Zachodnim, gdyż otrzymał on nominację przed Sureshem Rainą. Tam wszedł w ostatnim meczu i zdobył pięćdziesiątkę 52 biegi w obu inningach, w pierwszym unikając follow-on. Był to dopiero drugi mecz w historii, który zakończył się remisem. W serii ODI zdobył kolejny wiek (117 biegów), podkreślając swoją reputację eksperta ścigającego.Na tournee w Australii, Kohli wrócił do drużyny testowej. Podczas gdy w pierwszych dwóch meczach słabo spisywał się jako kij, w drugim teście został ukarany grzywną za obraźliwy gest wobec tłumu. W czwartym i ostatnim teście udało mu się zdobyć swoje pierwsze testowe stulecie 116 biegami, choć nie wystarczyło to do uratowania Indii przed porażką. W kolejnych rozgrywkach Commonwealth Bank Series 2011/12 ponownie był kluczowym batsmanem reprezentacji Indii, m.in. zdobywając stulecie (133* runs) w meczu rundy wstępnej ze Sri Lanką. Mimo to Indie zostały wyeliminowane w rundzie wstępnej.

Ustanowienie się w zespole

Na 2012 Asia Cup, został mianowany wice-kapitanem drużyny ODI, również z myślą o rozwoju go jako przyszłego kapitana drużyny Indii. Przeciwko Sri Lance zdobył 108 biegów, swój pierwszy wiek w turnieju. Jego drugi występ miał miejsce przeciwko Pakistanowi, gdzie zdobył 183 biegi ze 148 piłek, aby ustanowić najwyższy jak dotąd udany pościg Indii na poziomie 330 punktów. Ponownie Indie zostały wyeliminowane w rundzie wstępnej. W lecie 2012 roku ponownie rywalizował w serii ODI podczas tournee po Sri Lance i zdobył dwa stulecia z 106 i 128* biegami i został graczem serii. W następnym tournee domowym przeciwko Nowej Zelandii, zdobył swoje drugie stulecie testowe (103 biegi) w drugim teście w Bangalore. W 2012 ICC World Twenty20, zdobył dwie pięćdziesiątki przeciwko Afganistanowi (50 runs) i Pakistanowi (78 runs) i został wybrany do drużyny turnieju przez światowy organ zarządzający. W sezonie 2012/13 początkowo grał słabiej. Przeciwko Anglii, dopiero w czwartym i ostatnim teście udało mu się zrobić wrażenie stuleciem (103 biegi). Zdobył kolejne stulecie testowe (107 biegów) przeciwko Australii. Ponieważ w tej serii ponownie poprawił się występ, był w stanie utrzymać się w drużynie testowej. W IPL od tego sezonu został stałym kapitanem Royal Challengers Bangalore.

W ICC Champions Trophy 2013 najpierw zapewnił Indiom wygranie ich meczów wstępnych, notując przeciętne występy w rundzie wstępnej. W półfinale przeciwko Sri Lance zaliczył pięćdziesiątkę z 58* biegami. W finale, który został zredukowany do 20 oversize, dał najlepszy występ Indii z 43 biegami przeciwko Anglii, aby zapewnić Indiom wygraną w turnieju.

Pierwsze stints jako kapitan ODI

Kohli po raz pierwszy po Champions Trophy kapitanował drużynie ODI w trójnarodowym turnieju w Indiach Zachodnich. MS Dhoni doznał kontuzji podczas pierwszego ODI, więc rola ta przypadła Kohli’emu do końca turnieju. W drugim ODI dla Indii, zdobył kolejny wiek z 102 biegami przeciwko Indiom Zachodnim. W związku z tym, że Dhoni, podobnie jak inni zawodnicy, został oszczędzony na tournée po Zimbabwe, Kohli ponownie był tam kapitanem. W pierwszym ODI, zdobył stulecie (115 runów), aby usher w pierwszej 5-0 wygranej serii wyjazdowej w historii Indii.W wycieczce przeciwko Australii w 2013/14, zdobył dwa stulecia (100* i 115* runów), aby stać się najszybszym batsmanem do 17 stuleci ODI z 112 innings. W jej następstwie Kohli po raz pierwszy znalazł się na liście najlepszych batsmanów światowego organu. W kolejnym tournée przeciwko Indiom Zachodnim wyrównał rekord Viv Richardsa w najmniejszej liczbie innings (114), aby zdobyć 5000 biegów ODI.Na początku tournée w RPA, początkowo pokazał rozczarowujące występy w serii ODI. W serii testów po raz pierwszy zagrał na pozycji nr 4 w składzie, czyli na miejscu zajmowanym wcześniej przez Sachina Tendulkara, który przeszedł już na emeryturę. Następnie zdobył 119 i 96 biegów w pierwszym teście serii. W Nowej Zelandii zdobył stulecie zarówno w ODI, jak i w testach.Na Puchar Azji w Bangladeszu Dhoni doznał jednak kolejnej kontuzji i Kohli ponownie przejął kapitanat. Zaczął od stulecia (136 runs) w pierwszym meczu z Bangladeszem, ale drużyna została wyeliminowana po przegranych ze Sri Lanką i Pakistanem. Dhoni wrócił na odbywające się zaraz potem ICC World Twenty20 2014. W turnieju, w którym Indie dotarły do finału, Kohli zdobył 319 biegów i został uznany za gracza turnieju.Lato 2014 roku upłynęło pod znakiem tournée po Anglii. Tam jego furtka padła cztery razy w pięciu testach z piłek Jamesa Andersona, a prasa ostro go skrytykowała. W październiku 2014 roku na tournée przeciwko Indiom Zachodnim przezwyciężył okres słabości, by zdobyć stulecie (127 runs) we wszechogarniającym 4. ODI. W kolejnym tournee przeciwko Sri Lance, ponownie był kapitanem i zdobył kolejne Century (139 runs) w 5 ODI.

Awans na kapitana testu

Jego pierwszy stint jako Test captain przyszedł na tournee po Australii, po tym jak Dhoni doznał kolejnej kontuzji. W pierwszym teście zdobył stulecie zarówno w pierwszym (115 runs), jak i drugim innings (141 runs), stając się czwartym Hindusem, który zdobył stulecie w debiucie kapitańskim. Wraz z postępem trasy, Dhoni był w stanie początkowo ponownie dołączyć, ale wycofał się z krykieta testowego przed ostatnim testem. Kohli został wówczas mianowany stałym kapitanem testowej drużyny Indii. Na tournée zaliczył jeszcze dwa stulecia (169 runs i 147 runs).

Dalsze przygotowania do Mistrzostw Świata w Krykiecie 2015 w Australii, które odbędą się w lutym i marcu, nie przebiegły pomyślnie, gdyż nie potrafił przenieść formy z testów na ODI. Na Mistrzostwach Świata w pierwszym meczu z Pakistanem zdobył stulecie (107 biegów). O ile w fazie grupowej udało mu się nadal dostarczać biegi dla swojej drużyny, o tyle nie udało mu się to w ćwierćfinale przeciwko Bangladeszowi (3 biegi) i eliminacjach w półfinale przeciwko Australii (1 bieg).

Jego spadek formy trwał podczas tournée w Bangladeszu. Przezwyciężył to podczas kończącego się latem tournée na Sri Lance, kiedy zdobył stulecie dla 103 biegów w pierwszym teście i świętował swoje pierwsze zwycięstwo w tournée jako kapitan testowy, wygrywając serię 2-1. Na trasie przeciwko RPA w 2015/16, zdobył swój 1000. bieg w formacie Twenty20 i kluczowy wiek 138 biegów w czwartym ODI, który pomógł doprowadzić serię do remisu. W kolejnym tournée limited-overs w Australii zaliczył dwa stulecia (117 i 106 biegów) w ODI, a także dwie kolejne pięćdziesiątki tamże i trzy pięćdziesiątki w trzech meczach Twenty20. Jako kapitan poprowadził drużynę Testów do zwycięstwa 3-0.

W Pucharze Azji w 2016 roku rozgrywanym w formacie Twenty20 również odegrał kluczową rolę w zwycięstwie Indii, mimo że w meczu z Pakistanem został ukarany grzywną za okazanie otwartej niezgody z arbitrem. Podczas ICC World Twenty20 2016 został nazwany Graczem Turnieju po zdobyciu trzech pięćdziesiątek i zdobyciu 273 biegów w pięciu rozegranych meczach. Indie zostały wyeliminowane w półfinale przeciwko Indiom Zachodnim.

Mianowany kapitanem we wszystkich trzech formatach

Podczas tournée po Indiach Zachodnich latem 2016 roku zaliczył swoje pierwsze double-century w pierwszym inningsie pierwszego Testu, zdobywając 200 biegów. Powtórzył to przeciwko Nowej Zelandii na początku sezonu 2016/17, kiedy zdobył 211 biegów w trzecim teście. Wygrana tam seria testowa 3-0 ustanowiła Indie na szczycie ICC Test Championship. Jego forma była kontynuowana, zdobywając double-centuries zarówno przeciwko Anglii z 235 biegami, jak i Bangladeszowi z 204 biegami. Zdobył rekordowe cztery double-centuries w czterech kolejnych seriach.Na początku 2017 roku Dhoni ustąpił z funkcji kapitana limited-overs, a jego rolę przejął Kohli. Swój pierwszy turniej ICC jako kapitan rozegrał w ICC Champions Trophy 2017.Dotarł z drużyną do finału, ale przegrał tam z Pakistanem.Kohli miał szczęście, że został złapany stojąc na 5 biegu w trzeciej over off bowler Mohammad Amir początkowo, zanim został złapany w następnej piłce przez Shadab Khan.W kolejnych wycieczkach do Indii Zachodnich (111* runs), zdobył jeden wiek ODI, a na Sri Lance dwa (131 runs i 110 runs). Podczas tournée po Nowej Zelandii w sezonie 2017/18 rozegrał swoje 200. ODI i miał najlepsze statystyki jako batsman na tym etapie kariery z 8888 biegami i średnią 55,55 biegu na furtkę. Następnie odbyła się domowa seria przeciwko Sri Lance. Tam udało mu się zdobyć stulecie (104* biegi) w pierwszym teście oraz double-century (213 i 243 biegi) w drugim i trzecim teście. Na rozdaniu nagród ICC został uznany za kapitana drużyn testowych i ODI roku za rok 2017, wyróżnienie to miał odtąd otrzymywać przez trzy kolejne lata.Rok 2018 rozpoczął się tournée po RPA. Podczas gdy seria testowa tego tournée była dla Kohli’ego przeciętna, udało mu się ustanowić rekord w dwustronnej serii ODI z 558 biegami w serii ODI. W tym procesie udało mu się uzyskać trzy stulecia (112, 160* i 129* biegów). Latem 2018 roku skupiono się na wycieczce do Anglii. Aby lepiej się przygotować, podpisał kontrakt na grę w County Championship w Surrey, ale wcześniej doznał kontuzji szyi i musiał wycofać się z kontraktu. W samym tournée najbardziej imponował w serii testów, zdobywając dwa stulecia testowe 149 i 103 biegi.

Swój 10 000 bieg ODI zaliczył na początku sezonu 2018/19 na trasie przeciwko Indiom Zachodnim. Był 13. zawodnikiem, który to osiągnął, a także tym, który dokonał tego z najmniejszą liczbą zakończonych inningów (205). Wicelider w tej statystyce, Sachin Tendulkar potrzebował na to 259 inningów. Podczas tournée zaliczył trzy stulecia ODI (140, 157* i 107 biegów) oraz kolejne stulecie testowe (139 biegów). W kolejnym tournée po Australii zaliczył kolejne stulecie Testów i ODI, a w tournée po Indiach zaliczył dwa stulecia ODI.

Mistrzostwa Świata w Krykiecie 2019 w Anglii, które odbyły się latem, były dla Kohli’ego trzecim mundialem i pierwszym w roli kapitana. W związku z tym udało mu się zdobyć pięćdziesiątkę w każdym z pięciu meczów, ale został wyeliminowany przez 1 bieg w półfinale przeciwko Nowej Zelandii, a jego drużyna również nie zdołała wygrać meczu. Sezon 2019/20 rozpoczął się od tournée przeciwko RPA i obejmował jego 50. test jako kapitan. W tym meczu zaliczył double-century w postaci 254* biegów. Przeciwko Bangladeszowi udało mu się uzyskać 70. stulecie w karierze i 5 000. bieg testowy. Zdobył trzy half-century podczas wycieczek przeciwko Australii (78 i 89 biegów) i w Nowej Zelandii (51 biegów), zanim wkrótce potem uderzyła pandemia COVID-19, poważnie ograniczając międzynarodowe mecze.

Przejście na emeryturę jako kapitan

Po powrocie do gry w sezonie 2020/21 wyjechał na tournée do Australii po pierwszym teście z powodu przewidywanych narodzin pierwszego dziecka. Wcześniej zaliczył cztery półśrodki na trasie, dwa w ODI (89 i 63 biegi) oraz po jednym w Testach (74 biegi) i Twenty20 (85 biegów). Wrócił do drużyny przeciwko Anglii w marcu 2021 roku i wygrał wszystkie trzy serie, samemu zdobywając siedem half-centuries. Latem przegrał z drużyną finał mistrzostw świata 2019-2021 ICC World Test Championship z Nową Zelandią. Podczas kolejnego tournée do Anglii udało mu się wygrać z drużyną skróconą o jeden mecz serię testów 2-1, zdobywając dwa półcentra (55 i 50 biegów). W tym momencie jego występy znalazły się pod wpływem krytyki, gdyż od dwóch lat nie zdobył stulecia, a jego agresywny styl jako kapitana budził wątpliwości. Stało się to szczególnie widoczne po tym, jak Ajinkya Rahane zastąpił go na tournée po Australii i z powodzeniem pokazał spokojny styl w przeciwieństwie do Kohli.W ICC Men’s T20 World Cup 2021, zdobył pięćdziesiąt na 57 runs w meczu otwarcia przeciwko Pakistanowi, ale przegrał mecz. Następnie zostali wyeliminowani w rundzie Super 12 po kolejnej przegranej z Nową Zelandią. Po turnieju zrezygnował z funkcji kapitana Twenty20, co zapowiedział wcześniej. Ominął Test i serię Twenty20 w kolejnym tournee przeciwko Nowej Zelandii. Przed tournée po RPA selekcjonerzy usunęli również Kohlego jako kapitana ODI i zastąpili go Rohitem Sharmą, który przejął również jego kapitanat w Twenty20. Po porażce w serii testów z RPA, po ośmiu latach zrezygnował z funkcji kapitana.

Tech

Kohli w ciągu swojej kariery dostosował swoją technikę. W zasadzie gra klasycznym stylem gry, ale zawsze potrafił zaadresować swoje słabe punkty. Na przykład, po padnięciu ofiarą swing bowlingu Jamesa Anderssona wielokrotnie na angielskiej ziemi w 2014 roku, udało mu się lepiej dostosować. W rezultacie jego średnia uderzeń przeciwko swing bowlingowi podwoiła się w kolejnych sezonach. Jest w stanie osiągnąć dużą prędkość kijem, jednocześnie wytwarzając dużą elastyczność nadgarstków.

Nagrody

W 2013 roku otrzymał nagrodę Arjuna, a w 2017 roku Padma Shri. W 2018 roku został trzecim w historii krykiecistą, który otrzymał Rajiv Gandhi Khel Ratna, najwyższe sportowe wyróżnienie Indii. W 2020 roku został wyróżniony przez światowe władze Cricketer of the Decade.

Popularność i odbiór

Virat Kohli przeżywa ogromną popularność w swoich rodzinnych Indiach i nie tylko. W 2016 roku na przykład ESPN uplasował go na 8. miejscu wśród najpopularniejszych sportowców na świecie. To również wpływa na jego wartość rynkową, która w 2017 roku została oszacowana przez Forbes na 14,5 mln dolarów. Był siódmym najbardziej wartościowym sportowcem na świecie według tego rankingu. W 2017 roku miał 17 umów endorsementowych. Według Forbesa był 83. najlepiej zarabiającym sportowcem na świecie w 2017 roku i 100. w 2018 roku. Jego dochody oszacowano na 25 milionów dolarów, z czego 21 milionów pochodziło z umów endorserskich.

W 2018 roku został wskazany przez Time jako jeden ze stu najbardziej wpływowych ludzi. Od grudnia 2021 roku Virat Kohli był najbardziej śledzonym krykieterem na Instagramie.Jego styl jako kapitan jest postrzegany jako agresywny i czasami był krytykowany za to, że nie chodzi tylko o wygranie gry, ale także upokorzenie opozycji. Kohli postrzega agresywność jako przyjmowanie wyzwań, a podejście do nich z optymizmem i pozytywnością określa jako reprezentatywne dla “nowych” Indii.

Osobiste

Kohli od 2017 roku jest żonaty z bollywoodzką aktorką Anushką Sharmą. W styczniu 2021 roku został ojcem córki.

Pokrewne

Balkrishna Vithaldas Doshi

Mithali Raj

Billy Arjan Singh

Rohit Sharma

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności