Wikibiopedia

 

Maciej Balawender

Maciej Balawender (ur. 7 grudnia 1988 r.) jest polskim zapaśnikiem.

Kariera

Maciej Balawender zaczął uprawiać zapasy jako nastolatek w 1998 roku. Jego pierwszym klubem była Stal Rzeszów, obecnie walczy dla WKS Grundwald Poznań. Jego trenerem jest Piotr Krajewski. Walczy wyłącznie w stylu wolnym. Przy wzroście 1,81 m waży niecałe 90 kg, ale do walk mistrzowskich trenuje w wadze średniej. Znany jest również w Niemczech, gdyż w sezonie 2010/11 występował w TSV Benningen, a w sezonie 2011/12 w KSV Aalen 05. Jest członkiem polskiej armii, ale obecnie może w pełni skoncentrować się na zapasach.

Już jako junior należał do ścisłej czołówki swojej kategorii wiekowej w Polsce. W 2004 roku po raz pierwszy wystartował w międzynarodowych mistrzostwach - Mistrzostwach Europy Juniorów (Kadetów) w Stambule. Zajął 10. miejsce w kategorii wagowej do 63 kg. Od 2007 roku regularnie startuje również w Grand Prix Niemiec, najpierw w Lipsku, a następnie w Dortmundzie. Jego najlepszym wynikiem było 3. miejsce w wadze średniej w 2010 roku za Davidem Bichinaschwili z Niemiec i Istvánem Verébem z Węgier.

W 2010 roku Maciej Balawender zajął 2. miejsce za Irańczykiem Esmaelem Nejaeyanem w wadze średniej na Wojskowych Mistrzostwach Świata w Lahti. W tym samym roku startował również na Mistrzostwach Świata w Moskwie, gdzie pokonał Dejana Bogdanova z Macedonii i Atsushi Matsumoto z Japonii. W ćwierćfinale został pokonany przez Mikhaila Ganeva z Bułgarii. Ponieważ ten ostatni został mistrzem świata, mógł kontynuować grę w rundzie pocieszenia, ale przegrał z Piotrem Janulovem z Mołdawii i tym samym zajął 7. miejsce.

Zajął bardzo dobre 5. miejsce na Mistrzostwach Europy 2011 w Dortmundzie. W kategorii średniej pokonał Saida Hajewa z Francji, następnie przegrał z Ansorem Urishevem z Rosji, wygrał z Alexem Dolly z Irlandii i przegrał z Sharifem Sharifovem z Azerbejdżanu w walce o brązowy medal. Nie brał udziału w Mistrzostwach Świata 2011.

Maciej Balawender był wicemistrzem Polski w latach 2008 i 2010 oraz mistrzem Polski w kategorii wiekowej U23 w latach 2009, 2010 i 2011.

Wyjaśnienia

wszystkie zawody w stylu dowolnym

EM = Mistrzostwa Europy, WM = Mistrzostwa Świata

Waga półśrednia, kategoria wagowa do 74 kg, waga średnia, do 84 kg masy ciała

Źródła

Czasopismo branżowe Der Ringer

Strona internetowa "Foeldeak Wrestling Database"

Strona internetowa "www.almanach-sportu.pl"

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności