Wikibiopedia

 

Tom Gaebel

Tom Gaebel (* 13 stycznia 1975 r. w Gelsenkirchen, prawdziwe nazwisko Tom Gäbel) - niemiecki piosenkarz, konferansjer i bandleader.

Kariera muzyczna

Tom Gaebel dorastał w Ibbenbüren w muzycznej rodzinie. Jego talent muzyczny odkryto i wspierano już w młodym wieku. Oprócz dwunastoletniej nauki gry na skrzypcach, uczył się także gry na perkusji i puzonie w sposób autodydaktyczny. W latach szkolnych występował w teatrze, kręcił filmy krótkometrażowe, grał w szkolnym big bandzie i brał udział w dwóch musicalach. W 1998 r. odbył tournée po Chinach jako puzonista z JugendJazzOrchester NRW, a w latach 2000/2001 był na tournée jako wokalista z Bundesjugendjazzorchester. Po ośmiu latach studiów muzycznych w Konserwatorium Amsterdamskim w Hilversum uzyskał dyplom z wyróżnieniem w dziedzinie wokalistyki jazzowej (cum laude). Jeszcze w czasie studiów występował na Montreux Jazz Festival, Worldport Jazz Festival i Gooise Jazz Festival; zaśpiewał także piosenkę Ellis Bring Back that Smile na ścieżce dźwiękowej holenderskiego filmu fabularnego Ellis in Glamourland w 2004 r. Gra na flecie, skrzypcach, perkusji, puzonie i fortepianie.

Jego młodszy brat Colin Gäbel był reporterem sieciowym kanału GIGA Digital Television i pracuje dla kanału internetowego Rocket Beans TV jako prezenter i redaktor. Jego najmłodszy brat Denis Gäbel został muzykiem jazzowym (saksofon tenorowy i sopranowy, kompozycja).

Tom Gaebel stał się znany szerokiej publiczności dzięki swojemu projektowi Tom Gaebel & Band playing Frank Sinatra, który rozpoczął się w 2004 roku. Jego kolejny album Introducing: Myself zawierał zarówno covery, jak i oryginalne kompozycje. Pierwsze występy w telewizji jeszcze bardziej zwiększyły sławę Gaebela, np. w telewizyjnej gali sylwestrowej, telewizyjnej Nocy Jazzowej czy Dniu Czerwonego Noska. Jego brat Denis Gäbel, odnoszący sukcesy jako saksofonista, jest również stałym gościem na nagraniach płytowych i trasach koncertowych.

W 2007 r. zmienił oryginalną pisownię swojego nazwiska Tom Gäbel na Tom Gaebel "ze względu na nowoczesność". Fani nadali mu przydomek Dr Swing.

W 2010 r. Gaebel wystąpił gościnnie w programie Gute Zeiten, schlechte Zeiten u boku Udo Walza z okazji 18. rocznicy. Gościł również w programach telewizyjnych takich jak Volle Kanne, Die ultimative Chartshow i DAS! Od 2010 r. Tom Gaebel jest stałym gościem wiosennych, jesiennych i adwentowych programów ZDF oraz ZDF-Fernsehgarten, a także wielu innych produkcji, takich jak Nur die Liebe zählt, MDR Hier ab 4 i RTL-Chartshow.

Gaebel występował na wielu festiwalach, m.in. na Düsseldorf Jazz Rally, Kempten Jazz Spring, Mittelrhein Music Festival, Schleswig-Holstein Music Festival, Rheingau Music Festival i Jazzopen Stuttgart.

W 2013 r. wyruszył w ogólnokrajową trasę koncertową z programem Christmas a GoGo i w tym samym roku otrzymał złoto w German Jazz Award za album Easy Christmas dzięki jego sprzedaży.

W 2014 r. piosenkarz wydał swój szósty album studyjny zatytułowany So Good to Be Me, który składa się w dużej mierze z oryginalnych kompozycji.

Po albumie Easy Christmas Tom Gaebel wydał w 2015 r. swój drugi świąteczny album A Swinging Christmas. Dla upamiętnienia setnych urodzin Franka Sinatry w grudniu 2015 roku Gaebel zagrał kilka koncertów na żywo ze swoją orkiestrą, w tym z WDR Funkhausorchester. W 2016 r. Tom Gaebel wystąpił jako mentor i trener w programie telewizyjnym It Takes Two na kanale RTL. Wyłonił zwycięzcę wraz z prezenterką wiadomości Annett Möller. W 2017 r. był pierwszym gościem obok Doro Pesch, Laith al Deen i Tima Bendzko w programie telewizyjnym Xaviera Naidoo "Xavier's Wunschkonzert" na Sky One, w którym Naidoo zaśpiewał utwór Toma Gaebela "The Cat".

W 2018 r. doszło do współpracy z Fantastischen Vier, na albumie Captain Fantastic znajduje się wersja repryzowa utworu Hitisn feat. Tom Gaebel.

Ósmy studyjny album Perfect Day został ponownie wyprodukowany przez laureata nagrody Echo Vincenta Sorga i zawiera duety z The Baseballs i Natalią Avelon. W grudniu 2019 r. Tom Gaebel wydał nową piosenkę świąteczną A Swinging Christmas wraz z niemiecką i angielską wersją świątecznego klasyka Winter Wonderland.

Z okazji 15. rocznicy wydania albumu w listopadzie 2020 r. ukazał się podwójny album The Best of Tom Gaebel, zawierający przekrój jego muzycznego dorobku, w tym wiele klasyków i nowych nagrań starszych utworów. Dołączona do płyty podwójna płyta CD zawierała również bonusową płytę live z nagraniami dokonanymi wspólnie z WDR Funkhausorchester w 2019 r., na której Gaebel interpretuje wiele wielkich klasyków Franka Sinatry.

Latem 2021 roku ukazała się kolaboracja z greckim DJ-em i producentem Ianem Ikonem, zatytułowana My Heart Is Lost.

Tom Gaebel jest żonaty i mieszka w Kolonii.

Dyskografia

Projekty muzyczne

Goresaw (beat rock) (od 1992)

Zwillinge & die Blechgang (zespół popowy z Tomem Gaebelem na perkusji) (1995-1999)

Tom Gaebel & Tobias Kremer Big Band (swing) (1999-2001)

Tom Gaebel & the Young Sinatras (Swing) (2001/2002)

Tom Gaebel & Band grają Franka Sinatrę (Swing) (2002-2004)

Wydanie debiutanckiego albumu "Introducing: Myself" i trasa koncertowa z własnym Big Bandem (2005/2006)

Tom Gaebel & His Big Band na dużej trasie koncertowej "Good Life" (2007/2008)

Tom Gaebel & His Big Band "Don't Wanna Dance Tour" (2009)

Tom Gaebel & His Big Band w ogólnokrajowym programie "Tom Gaebels's Swinging Christmas Show" (2010)

Tom Gaebel i jego orkiestra w ramach trasy "Tom Gaebel's Christmas a Go Go Tour" (2013)

Tom Gaebel & His Orchestra / So Good to Be Me Tour (2014)

Tom Gaebel i jego orkiestra / Tom Gaebel śpiewa Sinatrę (2015)

Tom Gaebel & His Orchestra / Perfect Day Tour (2018)

Tom Gaebel & His Orchestra / The Great Anniversary Tour (2022)

Albumy

Tom Gaebel - Dzień, który jest przed nami (2003)

Tobias Kremer Big Band z udziałem Toma Gäbela - Sinatra (2003)

Tom Gäbel & the Young Sinatras - The Unknown (2003)

Tom Gäbel & The Tobias Kremer Big Band - SWING! (2004 - Telemedia Music GmbH)

Tom Gäbel - Introducing: Myself (2005 - Indigo)

Tom Gäbel - Introducing: Myself - Tour Edition (2006 - Indigo)

Tom Gaebel - Dobre życie - Edycja Pana Dobrego Życia (2007 - Indigo)

Tom Gaebel - Dobre życie (2007 - Indigo)

Tom Gaebel - Don't Wanna Dance (2008 - Telemedia Music GmbH, DE: Gold (German Jazz Award))

Tom Gaebel - Music to Watch Girls By (2010 - Telemedia Music GmbH)

Tom Gaebel - Easy Christmas (2010 - Telemedia Music GmbH, DE: Gold (German Jazz Award))

Tom Gaebel - So Good to Be Me (2014 - tomofon records)

Tom Gaebel - A Swinging Christmas (2015 - tomofon records, DE: Gold (German Jazz Award))

Tom Gaebel - Perfect Day (2018 - tomofon records)

Tom Gaebel - A Swinging Christmas (2019 - tomofon records - singiel)

Tom Gaebel - The Best of Tom Gaebel (2020 - tomofon records)

Ian Ikon & Tom Gaebel - My Heart Is Lost (2021 - The Hubsters - singiel)

Literatura

Martin Zehren: Z werwą i duszą. (Portret Toma Gaebela), w: Westfalenspiegel 1/2009, s. 63.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności