Wikibiopedia

 

Stéphane Abrial

Stéphane Abrial (* 7 września 1954 w Condom-en-Armagnac, Département Gers) jest Général d'armée aérienne Francuskich Sił Powietrznych i był czwartym Naczelnym Sojuszniczym Dowódcą Transformacji NATO od września 2009 do września 2012. Odszedł ze służby 12 października 2012 roku. Jego następcą został Jean-Paul Paloméros.

Kariera wojskowa

Abrial ukończył Francuską Akademię Sił Powietrznych w 1973 roku, a rok później uczęszczał do Akademii Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Colorado Springs w Kolorado. W latach 1977-1991 służył jako pilot myśliwca. W latach 1981-1984 służył w jednostce Niemieckich Sił Powietrznych, a w 1988 r. w Greckich Siłach Powietrznych.

W 1990 i 1991 roku brał udział w wyzwoleniu Kuwejtu jako dowódca 5. francuskiej eskadry bojowej w ramach operacji Desert Shield/Storm. Po powrocie do Francji zajmował stanowisko sztabowe w siłach powietrznych. W 1991 roku ukończył US Air War College w Montgomery w stanie Alabama. Ukończył również Francuski Instytut Zaawansowanych Studiów Obrony Narodowej (IHEDN) w Paryżu.

W latach 1996-1999 służył w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli w Międzynarodowym Sztabie Wojskowym. W latach 2006-2009 był szefem sztabu francuskich sił powietrznych, a jego nominacja na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sojuszniczej Transformacji we wrześniu 2009 r. oznaczała pierwszy raz w historii NATO, gdy nie-Amerykanin zajmował kluczowe stanowisko w Stanach Zjednoczonych i strukturze dowodzenia NATO. Abrial jest żonaty z Niemką i ma dwoje dzieci.

Wyróżnienia (wybór)

Wielki Oficer Legii Honorowej

Oficer Ordre national du Mérite (Narodowego Orderu Zasługi)

Komandor Legii Zasługi

Krzyż Wielki Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec

Medal Lotnictwa Wojskowego (Médaille de l'Aéronautique)

Srebrna odznaka honorowa niemieckich sił zbrojnych

Niemiecka Odznaka Sportowa

Komandor Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej

Order Zasługi za Zasługi na Morzu

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności