Wikibiopedia

 

Stanisław Janusz Janowski

Stanisław Janusz Janowski (* 1940 w Sompolnie, Polska; † 1993 w Szczecinie) był polskim malarzem i grafikiem.

Życie

W latach 1954-59 uczęszczał do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych (Poznań, Szczecin, Wrocław), a następnie studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia ukończył z wyróżnieniem w 1968 r., uzyskując dyplom z grafiki warsztatowej i wychowania plastycznego. Następnie zajmował się grafiką (w tym użytkową), rysunkiem i malarstwem.

Wystawy

Brał udział w licznych wystawach i prezentacjach twórczości szczecińskich artystów w kraju i za granicą, m.in. w Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, Niemczech (Rostock, Berlin, Eisleben, Sanderhausen, Mansfeld), Bułgarii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.

Od 1969 roku organizował wystawy indywidualne w Szczecinie (m.in. wystawa jubileuszowa w Muzeum Narodowym w 1983 roku), Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Toruniu, Kaliszu, Gorzowie, Zielonej Górze, Katowicach, Raciborzu oraz za granicą, m.in. w Hiszpanii (Madryt, La Coruña, Salamanka, Granada, Sewilla, Walencja, Malaga, Santander). Cykl wystaw kolorowych rysunków został zorganizowany w ramach cyklicznej współpracy artystycznej z Galerią Detursa w Madrycie. Podobna współpraca miała miejsce z galerią Mansfield w Eisleben.

Prace

Liczne prace znajdują się w zbiorach państwowych, muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, m.in. w Szwecji, Danii, Belgii, Niemczech, Francji, Hiszpanii i Brazylii.

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności