Wikibiopedia

 

Stanisław Kostka

Stanisław Kostka (* 28 października 1550 na zamku w Rostkowie na Mazowszu; † 15 sierpnia 1568 w Rzymie) był polskim jezuitą i świętym Kościoła katolickiego.

Życie

Stanisław Kostka pochodził ze szlacheckiej rodziny herbu Dąbrowa. W wieku 17 lat wstąpił do nowicjatu jezuitów. Wcześniej uczęszczał do kolegium jezuickiego w Wiedniu. Mówiono o nim, że był głęboko pobożny i życzliwy. Od najmłodszych lat pragnął wstąpić do jezuitów. Ponieważ jednak Stanisław był szlachcicem, a zakon obawiał się interwencji jego rodziców, odmówiono mu przyjęcia. Z dnia na dzień uciekł więc ze szkoły i pieszo udał się do Rzymu. W międzyczasie przez miesiąc mieszkał w ośrodku jezuitów w Dillingen an der Donau. Piotra Kanizjusza, który uznał jego powołanie do życia zakonnego. Przybył do Rzymu w październiku 1567 r. i został przyjęty do zakonu. Zaledwie rok później zmarł na gorączkę w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, patronki kościoła jezuitów w Wiedniu.

Stanisław Kostka został beatyfikowany w 1605 roku. 31 grudnia 1726 r. został kanonizowany wraz z innym jezuickim nowicjuszem, Alojzym Gonzagą, przez papieża Benedykta XIII. Dniem jego pamięci jest 15 sierpnia, a w niektórych regionach 13 listopada.

Często przedstawiany jest w szacie chłopięcej lub jako jezuita z lilią, Dzieciątkiem Jezus i laską pielgrzyma. Najbardziej rozpowszechniony jego wizerunek został stworzony w latach 1702-1703 przez Pierre'a Legrosa. Jest to wielobarwna marmurowa rzeźba, która przedstawia młodego mężczyznę w naturalnej wielkości w momencie jego śmierci na łożu śmierci. Figura została - i nadal jest - umieszczona w jego komnacie śmierci w budynku nowicjatu jezuitów Sant'Andrea al Quirinale w Rzymie.

Stanisław Kostka jest narodowym patronem Polski i patronem młodych studentów, ministrantów i nowicjuszy jezuickich.

Jego mieszkanie w Wiedniu (Innere Stadt, Kurrentgasse 2) zostało wkrótce (1582) przekształcone w kaplicę, która została bogato urządzona w stylu rokoko po jego kanonizacji. Jest ona otwarta dla zwiedzających 13 listopada i w następnym tygodniu.

Paragwajskie miasto San Estanislao nosi jego imię, podobnie jak kanadyjska wspólnota Saint-Stanislas-de-Kostka w prowincji Québec.

Literatura

Johannes Madey: Kostka, Stanisław. W: Biographisch-Bibliographisches Kirchenlexikon (BBKL). Tom 4, Bautz, Herzberg 1992, ISBN 3-88309-038-7, Sp. 554-556.

Christina Jetter: Jezuiccy święci Stanisław Kostka i Alojzy Gonzaga. Patroni młodzieży studenckiej - wzorce katolickiej elity. Echter-Verlag, Würzburg 2009, ISBN 978-3-429-03062-9.

Christina Jetter: "Die Göttlich Lieb fischet in dem Welt-Meer ..." święci Alojzy Gonzaga i Stanisław Kostka jako czołowe postacie w jezuickim gimnazjum w Ellwangen. W: Franz Brendle / Anselm Grupp / Fabian Fechner (red.): Jezuici w Ellwangen - Prowincja Górnoniemiecka, Pielgrzymka, Misja Światowa. (Publikacje Komisji Historycznych Studiów Regionalnych w Badenii-Wirtembergii B 189), Stuttgart 2012, s. 187-209.

Zobacz także

Kościół Stanisława Kostki, kościoły noszące imię Stanisława Kostki

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności