Wikibiopedia

 

Sophia Schneider

Sophia Schneider (* 12 września 1997 w Traunstein) jest niemiecką biathlonistką.

Biografia

Schneider dorastał w Vachendorfie i już w wieku pięciu lat zaczął uprawiać narciarstwo biegowe w miejscowym klubie narciarskim. W 2007 r. przeniosła się do SV Oberteisendorf, gdzie w wieku 12 lat rozpoczęła treningi biathlonowe w bazie w Ruhpolding i jeszcze w tym samym roku, 2009, wystartowała w pierwszych zawodach w ramach Bayerncup.

W 2011 r. Schneider zadebiutowała na szczeblu krajowym. Odnosiła zwycięstwa w Pucharze Uczniów DSV i Pucharze Niemiec, a w każdym sezonie zajmowała miejsce w pierwszej piątce w swojej grupie wiekowej. Często należała do najlepszych zawodniczek pod względem biegowym, ale nie osiągała lepszych wyników z powodu słabego strzelania. W 2013 r. została przyjęta do kadry narodowej DSV.

Schneider wystartowała w swoich pierwszych międzynarodowych wyścigach podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży 2015 w Bürserberg, Vorarlberg, gdzie zdobyła dwa brązowe medale. W tym samym roku wystartowała w swoich pierwszych zawodach IBU na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata w Mińsku-Raubiczach.

W kolejnym sezonie w programie zawodów znalazły się kolejne udane starty w Pucharze Niemiec, pierwszy przystanek nowo wprowadzonego Pucharu IBU Juniorów w Obertilliach, gdzie zajęła dwa drugie miejsca, a także kolejne Młodzieżowe Mistrzostwa Świata, gdzie niewiele brakowało, aby zdobyła medal, zajmując czwarte miejsce w zawodach indywidualnych.

Latem 2016 r. Schneider uzyskała świadectwo ukończenia szkoły średniej i dołączyła do zespołu narciarskiego Zoll, aby skupić się na sporcie wyczynowym. W tym samym czasie przeszła z klasy młodzieżowej do juniorskiej. Na wrześniowych Mistrzostwach Niemiec Seniorów zajęła siódme miejsce w starcie masowym, pozostawiając w tyle tak uznane zawodniczki Pucharu Świata jak Vanessa Hinz. W sezonie zimowym 2016/17 brała udział w wyścigach krajowych, przystanku Pucharu Juniorów, a także Mistrzostwach Europy Juniorów i zdołała zakwalifikować się do YWC w Breznie-Osrblie na Słowacji, już w pierwszym roku startów jako juniorka. Po dobrych wynikach w sprincie i biegu, zdobyła srebrny medal w sztafecie wraz z Vanessą Voigt i Anną Weidel.

Po kolejnym bardzo dobrym wyniku w starcie masowym na Mistrzostwach Niemiec, gdzie zajęła piąte miejsce, i zdobyciu brązu w drugiej bawarskiej sztafecie, sezon 2017/18 był również udany dla Sophii Schneider. Zdominowała wyścigi Pucharu Niemiec, w których brała udział, a także odniosła sukces w Pucharze Juniorów, odnosząc dwa zwycięstwa i zajmując czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Na Mistrzostwach Świata Juniorów w Otepää w Estonii osiągnęła jednak tylko przeciętne wyniki i nie zdołała zdobyć medalu, zajmując w sztafecie czwarte miejsce.

W następnym sezonie początkowo nie była brana pod uwagę do drużyny Pucharu Niemiec Juniorów, ale mimo to zdołała zakwalifikować się na swoje ostatnie Mistrzostwa Świata Juniorów dzięki dobrym wynikom w Pucharze Niemiec, gdzie ponownie zajęła tylko miejsca poniżej średniej i nie znalazła się w kobiecej sztafecie. Po kolejnych miejscach na podium w Niemczech, zakończyła sezon, a tym samym karierę juniorską, w Sjusjøen podczas Pucharu Juniorów i Mistrzostw Europy Juniorów, gdzie do brązu w sprincie zabrakło jej mniej niż sekundy.

W swoim pierwszym sezonie w seniorach Schneider została przydzielona przez DSV do grupy treningowej 1b, drugiej drużyny federacji. Ponieważ jesienią nie wzięła udziału w Mistrzostwach Niemiec, nie uzyskała międzynarodowego miejsca startowego na grudzień i musiała wziąć udział w zawodach Alpencup lub Germany Cup. Po kilku miejscach na podium została nominowana na Puchar IBU w Osrblie w styczniu i zadebiutowała na poziomie międzynarodowym w sprincie. Po zajęciu 71. miejsca ponownie straciła miejsce startowe. W lutym dostała kolejną szansę startu w Pucharze IBU w Martell, którą udało jej się wykorzystać, zajmując szóste miejsce w super sprincie i czwarte w sprincie, w obu przypadkach bezbłędnie strzelając. Na podstawie tych wyników zespół trenerski nominował Schneider do udziału w Mistrzostwach Europy oraz w finale sezonu w Mińsku-Raubiczach, gdzie nie odniosła znaczących sukcesów.

W sezonie 2020/21 Sophia Schneider ponownie znalazła się latem w grupie szkoleniowej 1b. Po zdobyciu srebrnego medalu w sprincie na Mistrzostwach Niemiec w Altenbergu, awansowała do pierwszej reprezentacji kobiet na jesienne przygotowania i została powołana na otwierający Puchar Świata turniej w Kontiolahti w Finlandii.

Statystyki

Miejsca w Pucharze Świata w biathlonie

W tabeli przedstawiono wszystkie rankingi (w zależności od roku zawodów, w tym Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata).

1-3 miejsce: Liczba miejsc na podium

Top 10: Liczba miejsc w pierwszej dziesiątce (w tym na podium).

Finisze punktowe: liczba finiszów w ramach punktów (w tym podium i top 10)

Starty: liczba wyścigów rozegranych w danej dyscyplinie.

Sztafety: w tym sztafety mieszane

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności