Wikibiopedia

Kerstin Ott

Kerstin Ott (* 17 stycznia 1982 r. w Berlinie Zachodnim) - niemiecka piosenkarka, autorka tekstów, gitarzystka i DJ. Stała się znana dzięki piosence Die immer lacht, która w wersji zremiksowanej przez niemiecki zespół DJ-ów i producentów Stereoact znalazła się na szczycie niemieckiej i austriackiej listy przebojów w styczniu 2016 r., a także na liście przebojów w Szwajcarii.

Życie

Jako trzylatka Ott została rozdzielona z bratem i samotną matką. Ott mieszkała w domach dziecka, na krótko wróciła do matki w Berlinie, a następnie do rodziny zastępczej w Heide w Holsztynie. W dzieciństwie brała udział w konkursach talentów i śpiewała w chórze Rolfa Zuckowskiego. Występowała również jako DJ. Ott jest z wykształcenia malarzem i lakiernikiem i pracował w tym zawodzie do czasu przełomu w Die immer lacht. Zrezygnowała z niego na początku 2016 r. i od tego czasu koncertuje po świecie niemieckojęzycznym. Jak sama przyznaje, od 18 roku życia przez pewien czas była uzależniona od hazardu. W sierpniu 2017 r. zawarła zarejestrowany związek cywilny ze swoją wieloletnią przyjaciółką Karoliną Köppen, który w październiku 2017 r. został przekształcony w małżeństwo. Köppen i jej dwoje dzieci przyjęli nazwisko Ott.

Kariera

Przełom z Die immer lacht

Utwór Die immer lacht Kerstin Ott nagrała około 2005 roku jako muzyk hobbysta. Według jej własnych relacji, napisała go w ciągu pięciu minut przy kuchennym stole dla chorej przyjaciółki. Jest to opowieść o kobiecie, która zawsze wydaje się być roześmiana. Narrator bierze ją za rękę i uczy ją, jak okazywać innym swoje prawdziwe uczucia. W tym czasie Ott rozdał kilka samodzielnie wypalonych płyt CD z utworem, który został umieszczony na YouTube przez jednego z odbiorców, a po latach został tam odkryty przez Stereoact i wydany w formie remiksu najpierw przez Tokabeatz w Chemnitz, a następnie przez Kontor Records w Hamburgu. “Die immer lacht” został oficjalnie uznany za najbardziej udany utwór 2016 r. przez firmę badań rynkowych GfK Entertainment w marcu 2017 r. i otrzymał Niemiecką Nagrodę Autorów Muzycznych. Utwór wspiął się na pozycję numer 2 na listach przebojów w Niemczech (Official German Charts) i Austrii (Ö3 Austria Top 40) i przez kilka miesięcy utrzymywał się w pierwszej dziesiątce. Do tej pory piosenka wygenerowała prawie 196 milionów wyświetleń w serwisie YouTube (stan na 29 października 2021 r.) i uzyskała w Niemczech status potrójnej platynowej płyty za sprzedaż ponad 1,2 miliona egzemplarzy. Jest to jeden z najlepiej sprzedających się singli w Niemczech.

W oficjalnym teledysku do piosenki, nakręconym na Majorce, Ott gra fotografa, który robi zdjęcia wiecznie uśmiechniętej modelce (Greta Hirsch).

Oryginalna piosenka, w której Ott gra cztery proste akordy do swojego wokalu na gitarze akustycznej, jest ogólnie klasyfikowana jako Schlager, podczas gdy miks Stereoacta jest przypisany do gatunku Melodic/Deep House. Wraz z producentem Thorstenem Brötzmannem Ott po raz pierwszy zrealizowała swoje muzyczne wizje na długim albumie w jego studiu w Husum.

Więcej

W sierpniu 2016 r. singiel Otta Scheissmelodie osiągnął numer 31 na liście przebojów i pozostał w Top 100 do listopada 2016 r. Teledysk do niego obejrzano w serwisie YouTube prawie 33 miliony razy. 2 grudnia 2016 r. ukazał się jej debiutancki album Herzbewohner. W styczniu 2017 r. album osiągnął 4. miejsce na niemieckiej liście przebojów, sprzedał się do tej pory w 200 000 egzemplarzy i osiągnął status złotej płyty w kilka tygodni po premierze. W marcu 2017 r. otrzymała Nagrodę Niemieckich Autorów Muzycznych w kategorii “Najbardziej udany utwór”. We wrześniu 2017 r. wydała album Herzbewohner-Gold-Edition, który zawierał pięć dodatkowych utworów.

We wrześniu 2017 r. Ott wydał singiel Lebe laut. Jej drugi album Mut zur Katastrophe ukazał się 25 sierpnia 2018 r. W październiku 2018 r. ukazała się jej autobiografia Die fast immer lacht. W ramach programu Helene Fischer Show 2018 w grudniu 2018 r. ukazał się singiel Regenbogenfarben w duecie z Helene Fischer. W 2019 r. wzięła udział w 12. sezonie tanecznego show RTL “Let’s Dance” i zajęła dziesiąte miejsce. 1 listopada 2019 r. wydała trzeci album Ich muss dir was sagen, dedykowany żonie.

Dyskografia

Albumy studyjne

Nagrody

Jeden z najlepszych

2019: w kategorii “Kobieca wokalistka roku”.

2021: w kategorii “Platynowy jeden z najlepszych” (Ich muss dir was sagen) w dorocznym głosowaniu Schlager.de

2019: w kategorii “Wokalistka roku” - Smago! Nagroda

2021: w kategorii “Najbardziej udany album pop roku” (Ich muss dir was sagen)

Literatura

Kerstin Ott: Kto prawie zawsze się śmieje: Autobiografia. Schwarzkopf & Schwarzkopf Verlag, 2018, ISBN 978-3-86265-700-1, s. 288.

Pokrewne

Susanne Steiger

Senna Gammour

Daniela Alfinito

Bernhard Brink

Nora Bossong

Angelika Milster

Eva von Redecker

Christina Rohde

Nicole Staudinger

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności