Wikibiopedia

 

Shlomo Dragon

Szlomo Dragon, znany również jako Szlama Dragon (* 19 marca 1922 w Żurominie; † 6 października 2001 w Ramat Gan) był Polakiem ocalałym z Sonderkommando obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Był jednym z około 100 Żydów ocalałych z tego Sonderkommando.

Życie

Dragon, który miał dwóch braci i siostrę, ukończył szkołę w wieku 13 lat, ponieważ musiał pracować jako krawiec w sklepie swoich rodziców w Żurominie. Po inwazji na Polskę, Shlomo i jego starszy brat Abraham Dragon musieli pracować przymusowo i ostatecznie zostali wysłani do warszawskiego getta wraz z rodziną. Obaj przemycali żywność do warszawskiego getta, narażając się na wielkie ryzyko. Shlomo Dragon został odkryty w trakcie tego procesu, aresztowany i przesłuchiwany przez gestapo przez dwa dni. Obu braciom udało się następnie przenieść do getta w Płońsku i wyprowadzić z niego rodzinę, z wyjątkiem chorego ojca. Dragoni podążyli za wezwaniem Niemców do deportacji ludności żydowskiej na Wschód i trafili do getta w Mławie. Stamtąd Abraham i Shlomo Dragon zostali deportowani do obozu koncentracyjnego Auschwitz 5 grudnia 1942 roku, gdzie dotarli 6 grudnia 1942 roku. Zostali wyselekcjonowani przez Gerharda Palitzscha, Ludwiga Plagge i lekarza obozowego wraz z 404 innymi mężczyznami z transportu liczącego 2500 osób i wysłani do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Shlomo Dragon otrzymał numer więźniarski 80 359, a jego brat Abraham numer 80 360.

Sonderkommando

Wraz z bratem Abrahamem i innymi został wybrany z tej grupy do Sonderkommando przez Otto Molla 9 grudnia 1942 r. pod pretekstem pracy w fabryce gumy. Shlomo Dragon został tam początkowo zatrudniony jako tragarz w krematoriach i komorach gazowych, a ostatecznie jako tragarz w koszarach Sonderkommando; 7 października 1944 r. brał udział w powstaniu Sonderkommando, które zostało stłumione przez SS. Następnie rozstrzelano 451 więźniów biorących udział w powstaniu. Shlomo Dragon zdołał się ukryć. Był członkiem ruchu oporu w Sonderkommando i zarządzał granatami domowej roboty, których nie wydał na początku powstania. Dragonowi udało się przeżyć, ponieważ prowadzono śledztwa mające na celu wykorzenienie organizacji ruchu oporu w Sonderkommando. W tym momencie organizacja oporu zaprzestała działalności konspiracyjnej. Śledztwo zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ przesłuchania pozostałych więźniów Sonderkommando nie przyniosły żadnych rezultatów i nie znaleziono żadnych materiałów obciążających. Od października 1944 r. Dragon był zaangażowany w demontaż krematoriów.

Po ewakuacji obozu koncentracyjnego Auschwitz w styczniu 1945 r. Dragonowi udało się uciec wraz z więźniem Sonderkommando Henrykiem Tauberem w marszu śmierci pod Pszczyną. Zgłosił się do sowieckiej komisji śledczej jako naoczny świadek i doprowadził jej członków do krematorium nr III w lutym 1945 r., gdzie członkowie Sonderkommando zakopali swoje "tajne rękopisy". W dniach 10, 11 i 17 maja 1945 r. złożył zeznania przed polską komisją śledczą.

Po zakończeniu wojny

Shlomo Dragon i jego brat Abraham przybyli później do obozu dla przesiedleńców Zeilsheim we Frankfurcie i pracowali przez kilka lat jako sprzedawcy biżuterii we frankfurckiej dzielnicy dworcowej, dopóki nie wyjechali do Izraela. Shlomo, który pozostał stanu wolnego, mieszkał ze swoim bratem Abrahamem i jego żoną. W 1993 r. wraz z historykiem Gideonem Greifem powrócił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, by spotkać się z bratem i dwoma innymi ocalałymi z Sonderkommando. Zeznania ocalałych z Sonderkommando zostały udokumentowane przez historyków z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Podobnie jak inni ocaleni z Sonderkommando, Dragon nie mówił o swoim członkostwie w Sonderkommando ze wstydu. Dopiero później zabrał głos, także w kontekście publikacji książkowej:

"Nie przelaliśmy krwi. Zrobili to Niemcy... Zmusili nas do wstąpienia do Sonderkommandos. To, że zmuszano nas do strasznej pracy, nie zmienia faktu, że byliśmy ofiarami, a nie potworami".

Dragon zmarł w Ramat Gan w październiku 2001 roku po długiej chorobie.

Literatura

Protokół przesłuchania Szlamy Dragona w dniach 10, 11 i 17 maja 1945 r. w Oświęcimiu, w: Franciszek Piper: Liczba ofiar KL Auschwitz. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau 1993, ISBN 83-85047-17-4

Andrzej Strzelecki: Końcowa faza KL Auschwitz. Ewakuacja, likwidacja i wyzwolenie obozu, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau 1995, ISBN 83-85047-48-4

Gideon Greif: Płakaliśmy bez łez... Relacje naocznych świadków żydowskiego "Sonderkommando" w Auschwitz. Böhlau, Kolonia 1995; ponownie Fischer TB, Frankfurt 1999 (wydanie hebrajskie; Yad Vashem, Jerozolima 1999; wydanie polskie: ZIH, Warszawa 2002; wydanie angielskie: Yale University Press, New Haven 2003).

Gideon Greif, Itamar Levin: Powstanie w Auschwitz. The Revolt of the Jewish "Sonderkommando" on 7 October 1944, przetłumaczone z hebrajskiego przez Beatrice Greif. Beatrice Greif. Böhlau, Kolonia 2015

Zobacz również

Copyright © Wikibiopedia | Polityka prywatności